سختی استخراج بیت کوین در 5 جولای بیش از 5 درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین سطح سه ماهه یعنی 79.50 تراهش در ثانیه (TH/s) رسید. این بزرگترین کاهش از ماه مارس بود که برای مدت کوتاهی به زیر 80 TH/s رسید. 

میزان سختی استخراج بین مارس و می افزایش یافت و به بالاترین حد خود یعنی 88.10 TH/s رسید و به آرامی به جایی که در زمان انتشار در حال حاضر ایستاده بود، رسید.

سختی استخراج بیت کوین با هش ریت اندازه‌گیری می‌شود، که تعداد حدس‌هایی است که باید انتظار داشت که یک ماشین ماینینگ قبل از حل معمای رمزنگاری لازم، برای باز کردن قفل یکی از بیت کوین‌های باقی‌مانده انجام دهد.

هش ریت‌ها هر 2016 بلاک به روز می‌شوند که تقریباً دو هفته طول می‌کشد. به استثنای چند مورد، در طول عمر بیت کوین، هش ریت معمولا ماه به ماه افزایش یافته است.

برای مثال، در سال 2014، هش ریت حدود 1.1 گیگا هش در ثانیه بود. این مقدار به اندازه‌ای کم بود که اکثر رایانه‌های شخصی رومیزی می‌توانستند بیت کوین استخراج کنند. (هر چه هش ریت بالاتر باشد، یک دستگاه ماینینگ برای سودآوری باید قدرتمندتر و کارآمدتر باشد)

تا پایان سال ۲۰۱۷، با افزایش پذیرش بیت‌کوین، نرخ هش برای اولین بار به تراهش رسید، تا اینکه در تاریخ ۶ جولای ۲۰۲۴، نرخ هش به ۷۹.۵ تراهش در ثانیه رسید و تا به‌روزرسانی بعدی سختی استخراج ثابت می‌ماند.

با توجه به میزان سختی فعلی ۷۹.۵ تراهش در ثانیه، استخر استخراج F2Pool تخمین می‌زند که یک دستگاه ASIC با کارایی ۲۶ وات به ازای هر تراهش یا کمتر، تا زمانی که قیمت بیت‌کوین زیر ۵۴,۰۰۰ دلار نرود، سودآور خواهد بود.

با قیمت ۵۴ هزار دلار برای بیت‌ کوین، دستگاه‌های ASIC با توان واحد ۲۶ وات به ازای هر تراهش یا کمتر می‌توانند سود کسب کنند. ما این را با قیمت برق ۰.۰۷ دلار به ازای هر کیلووات ساعت تخمین می‌زنیم.

اگر قیمت بیت‌کوین کمتر شود، دستگاه‌های کارآمدتری لازم خواهند بود تا استخراج‌کنندگان سودآور بمانند. اگر قیمت ثابت بماند، شرایط برای بزرگترین استخراج‌کنندگان، به‌ویژه در مکان‌هایی که یارانه انرژی برای تأسیسات استخراج وجود دارد، مناسب خواهد بود.

منبع خبر: Cointelegragh

لینک مطلب: کاهش سختی استخراج بیت کوین