بعد از تایید شدن اسپات بیت کوین، صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، صندوق iShares Bitcoin Trust ETF با نماد IBIT که از طریق عظیم‌ترین شرکت مدیریت دارایی در دنیا، بلک‌راک (BlackRock) ارائه می‌شود، در اولین روز معاملات خود که توسط نزدک (Nasdaq) میزبانی می‌گردد، رشد خیره‌کننده ۲۵ درصدی را تجربه کرد و در حال حاضر، هر سهم آن با قیمت ۲۷.۵ دلار معامله می‌شود.

کارشناسان بر این باورند که حجم زیادی از نقدینگی در همین روز اول معاملات به ETFهای اسپات بیت کوین سرایز می‌شود. شایان ذکر است ارزش خالص دارایی (NAV) صندوق قابل معامله در بورس اسپات بیت کوین بلک‌راک در تاریخ تصویب ۲۶.۱۲ دلار بود.

بلومبرگ پیش‌بینی می‌کند که ۴ میلیارد دلار می‌تواند در روز اول به ETFهای اسپات بیت کوین وارد شود و بلک‌راک به تنهایی می‌تواند نزدیک به ۲ میلیارد دلار از آن را جذب کند.

طبق گزارش‌ها، ETF اسپات بیت کوین بلک‌راک اکنون در تارنمای iShares، نزدک و از طریق پلتفرم سرمایه‌گذاری Aladdin که شامل بیش از ۱۷۵۰۰۰ مشاور مالی است، در دسترس است.

بلک‌راک همچنین اخیرا کاهش کارمزد ETF اسپات بیت کوین خود را به ۰.۲۵ درصد و چشم‌پوشی از بخشی از کارمزد برای ۱۲ ماه اول اعلام کرده است.

دومینیک روه، رئیس بخش ETF و سرمایه‌گذاری در بلک‌راک می‌گوید که از طریق IBIT، سرمایه‌گذاران می‌توانند به روشی مقرون به صرفه و راحت به بیت کوین دسترسی داشته باشند.

در واقع، هدف IBIT رفع برخی موانع و فشارهای عملیاتی است که مانع از سرمایه‌گذاری مستقیم سرمایه‌گذاران، از مدیران دارایی گرفته تا مشاوران مالی، می‌شود.

علاوه بر بلک‌راک، ETF اسپات بیت کوین گری‌اسکیل که Grayscale’s Bitcoin Trust (GBTC) نام دارد، توانست در روز اول معاملاتی خود بیش از ۲ درصد رشد کند.

جالب اینجاست که پس از تایید ETFها، بیت کوین حرکت خاصی را انجام نداد. در واقع، کارشناسان معتقدند اکنون رویکرد بازار، «شایعه را بخر، خبر را بفروش» است.

منبع : coingape.com

لینک مطلب : شروع ETF بیت کوین در بلک‌راک با 25 درصد رشد