کسب‌وکارهای رمزارزی مرتبط با جاستین سان، خالق ترون، در دو ماه گذشته مورد حملات مکرر هکرها قرار گرفته‌اند و این موضوع باعث ایجاد سؤالاتی از سوی جامعه کریپتو شده است، بیشترین هک مربوط به پروژه های خالق ترون جاستین سان است که 4 هک در 2 ماه بوده است، اما علت آن چیست؟

همان‌طور که در خبرهای قبلی هم گزارش شد، صرافی HTX (هوبی سابق) حداقل دو بار از زمان تغییر نام این پلتفرم در ۱۳ سپتامبر هک شده است. اولین هک HTX تنها چند روز پس از تغییر نام این صرافی رخ داد که در نتیجه آن، یک مهاجم ناشناس نزدیک به ۸ میلیون دلار رمزارز را به سرقت برد.

در دومین هک نیز که در روزهای اخیر اتفاق افتاد، HTX حدود ۳۰ میلیون دلار را از دست داد. این رقم در ابتدا، ۱۳٫۶ میلیون دلار گزارش شده بود. لازم به ذکر است که HTX در اکتبر سال ۲۰۲۲ توسط سان خریداری شد.

علاوه بر این، صرافی پولونیکس نیز در ۱۰ نوامبر شاهد سرقت حداقل ۱۰۰ میلیون دلار ارز دیجیتال بود. سان این صرافی را هم در سال ۲۰۱۹ خریداری کرده بود.

همچنین، پل زنجیره‌ای هکو (HECO) که برای جابجایی دارایی‌های دیجیتال بین HTX و شبکه‌های دیگر طراحی شده، در روزهای اخیر با یک نقض گسترده مواجه شد. در ۲۲ نوامبر، هکرهای ناشناس با حمله به این پل، حداقل ۸۶٫۶ میلیون دلار را به آدرس‌های مشکوک ارسال کردند.

به این ترتیب، این پلتفرم‌ها مجموعاً حدود ۲۰۸ میلیون دلار در طی ۴ هک در ۲ ماه از دست داده اند. علی‌رغم وعده سان مبنی بر جبران خسارات هر چهار حادثه، برخی از فعالان بازار از جامعه خواسته‌اند که از پولونیکس و HTX دوری کنند.

در این میان، برخی معتقدند که این هک‌ها ممکن است کار یک خودی باشد که اطلاعات را فاش می‌کند و با توجه به اینکه علت همه آنها نشت کلید خصوصی است، این پروژه‌ها باید رویه ذخیره اطلاعات حساس را بهبود ببخشند.

منبع : cointelegraph.com

لینک مطلب : بیشترین هک مربوط به پروژه های خالق ترون، علت چیست