سهام بانکی ایالات متحده در روز تصمیم‌گیری در مورد نرخ بهره و در پی عدم تغییر این نرخ، کاهش یافت. فدرال رزرو نرخ بهره را بدون تغییر در بالاترین حد در ۲۳ سال گذشته (۵.۲۵٪ – ۵.۵٪) نگه داشت.

جروم پاول، رئیس بانک مرکزی، علی‌رغم رد احتمال هرگونه افزایش نرخ، اعلام کرد که این بانک آمادگی کاهش نرخ بهره در ماه مارس را ندارد.

فشار فروش بر سهام بانک‌های ایالات متحده پس از اعلام این خبر افزایش یافت که ارزش سهام بانک نیویورک کامیونیتی بنکورپ (New York Community Bancorp) در پی عملکرد ضعیف مالی، با ۳۸ درصد کاهش به ۶.۴۷ دلار رسید و نگرانی‌ها از شروع دوباره بحران بانکی در ایالات متحده را برانگیخت.

توماس کانگمی، مدیرعامل این بانک بیان داشت که بانک نیویورک کامیونیتی پس ادغام دارایی‌ها و بدهی‌های سیگنچر بانک (Signature Bank)، در حال تطبیق شرایط برای تبدیل شدن به یک بانک بزرگ است.

شاخص بانکداری KBW هم طی ۲۴ ساعت گذشته با ۶ درصد کاهش به ۱۰۱.۹۹ دلار رسیده که بیشترین کاهش یک روزه از زمان بحران بانکی سال گذشته محسوب می‌شود.

با توجه به اینکه فدرال رزرو هیچ گونه برنامه‌ای برای کاهش نرخ بهره بانکی و تمدید کمک‌های مالی به بانک‌ها (BTFP) را ندارد، احتمال وقوع یک بحران بانکی جدید وجود دارد.

در این میان، آرتور هیز، یکی از بنیانگذاران صرافی‌ ارز دیجیتال، بیت‌مکس (BitMEX)، انتظار دارد با اعلام این خبر و تصمیم درباره‌ی ثابت ماندن نرخ بهره قیمت بیت کوین نوسان داشته باشد، اما اگر قیمت سهام NYCB و سایر بانک‌ها به سقوط خود ادامه دهد، فدرال رزرو به زودی مجبور به تمدید برنامه کمک مالی خود خواهد شد.

لذا قیمت این ارز دیجیتال مشابه روند مارس سال ۲۰۲۳ افزایش خواهد یافت. در آستانه یک بحران بانکی بالقوه و رویداد هاوینگ بیت کوین، آرتور هیز نسبت به رسیدن قیمت این ارز دیجیتال به ۱ میلیون دلار در بلندمدت خوش‌بین است.

منبع : coingape.com

لینک مطلب : ادامه بحران بانکی در آمریکا و تاثیر آن بر بیت‌کوین