از بین پلتفرم‌های ارز دیجیتال، بخش خاصی از آنها به عنوان پلتفرم‌های کارآمد برای قراردادهای هوشمند مطرح هستند و از بین آنها می‌توان به موارد متعددی اشاره کرد که یکی از این موارد با نام ایاس شناخته می‌شود. ارز دیجیتال ایاس با قابلیتی مشابه به اتریوم با فعالیت در بستر غیرمتمرکز بلاکچین، کاربرد بسیار زیادی را در این زمینه ایفا می‌کند.
ارز EOS با کارایی بالای خود و البته ویژگی‌هایی که ارائه می‌دهد، خود را از سایر رقبا متمایز نموده و بدین شکل محبوبیت خاصی را در بین کاربران کسب کرده است. در ادامه به معرفی ارز دیجیتال ایاس می‌پردازیم؛ پس اگر علاقه‌مند به آشنایی با این رمز ارز هستید، به ادامه این مطلب توجه کنید.

برای اینکه بهتر درک کنید که ارز دیجیتال ایاس چیست؟ در ادامه به طور ویژه آن را معرفی می‌کنیم.
ارز دیجیتال ایاس برای ایجاد قراردادهای هوشمند در عرصه بلاکچین ارائه شده و یکی از قابل ‌اطمینان‌ترین توکن‌های موجود در این حوزه به شمار می‌رود. ایاس با افزایش سرعت در تراکنش‌ها و کاهش هزینه‌های هر تراکنش، یکی از بهترین عملکردهای ممکن را نسبت به بازار ارز دیجیتال از خود نشان می‌دهد. این ارز رقبای بسیار زیادی را در این حوزه‌ دارد که مهم‌ترین رقیب آن به طور حتم اتریوم است.
دارندگان EOS می‌توانند در شبکه آن رأی دهند و به طور کلی در تصمیمات مهم آینده این ارز دیجیتال شرکت داشته باشند. ایاس بر روی بلاکچین اختصاصی خود به نام EOS.IO فعالیت دارد و به طور خاص جهت بهبود عملکرد پردازش‌های معمولی و ذخیره سخت‌افزار برای پلتفرم قرارداد هوشمند خود در برنامه‌های غیرمتمرکز ایجاد شده است.

رمز ارز ایاس چیست

ایاس به منظور بهبود تمام ایرادات موجود در فضای معاملاتی بلاکچین و با هدف فراهم کردن یک بستر امن و مقیاس‌پذیر جهت اجرای هزاران معامله در هر ثانیه، بوجود آمده است. بنیان‌گذاران این پروژه، امکانات برتر ارزهای دیجیتال را در یک پلتفرم گنجانده و برای بهبود عملکرد و امنیت معاملات تلاش می‌کنند.
ایاس اهداف متعددی را در تدوین این ارز دیجیتال دنبال کرده است. برخی از این اهداف عبارت‌اند از:

 • افزایش ایمنی در معاملات دیجیتال.
 • حذف کامل کارمزد معاملات بر روی این بستر.
 • امکان اجرای میلیون‌ها معامله در هر ثانیه با استفاده از مقیاس‌پذیری عمودی و افقی.
 • احراز هویت کاربران به منظور تضمین امنیت و شفافیت در فعالیت‌های مالی.
 • ارائه قراردادهای هوشمند تحت عنوان “Smart Contracts” برای اجرای خودکار معاملات.
 • ذخیره‌سازی ابری برای اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های دیجیتال.

دانیل لاریمر و برندن بلومر در سال ۲۰۱۷ شرکت Block.One را که مادر بلاکچین ارز EOS است، تأسیس کردند. دانیل لاریمر به عنوان مدیر ارشد فناوری در Block.One خدمت کرد و یک کارآفرین و توسعه‌دهنده معروف بلاکچین است. او در گذشته سه شرکت را رهبری و معماری EOS را طراحی نموده است.
برندن بلومر در حال حاضر به عنوان مدیرعامل Block.One خدمت می‌کند. پیش از این، او okay.com را تأسیس کرد که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین آژانس‌های املاک در هنگ کنگ شناخته می‌شد.
این دو کارآفرین توانستند با تأسیس Block.One و ارز EOS، یک پروژه بزرگ در زمینه بلاکچین را راه‌اندازی کنند. دانیل لاریمر با تخصص در توسعه بلاکچین و برندن بلومر با تجربیات مدیریتی قوی، به‌ عنوان اعضای کلیدی در این شرکت شناخته می‌شوند که نقش مهمی در توسعه و مدیریت این پروژه فعال دارند.
وایت پیپر این ارز دیجیتال توسط این شرکت در سال ۲۰۱۷ عرضه شد و در مدت یک سال آنها موفق به جذب سرمایه ۴ میلیارد دلاری برای ایاس شدند.

معرفی کوتاه از تاریخچه ایاس و بنیانگذاران آن

ارز دیجیتال ایاس به عنوان یک پلتفرم برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز شناخته می‌شود. این پلتفرم از قراردادهای هوشمند بهره‌مند است و سه ویژگی اساسی و قابل توجه، یعنی مقیاس‌پذیری، انعطاف‌پذیری و پردازش چندگانه را فراهم می‌کند. ارز دیجیتال EOS به صورت مستقیم استخراج نمی‌شود چرا که این ارز از الگوریتم اثبات سهام (DPoS) بهره می‌برد.
به طور خاص ویژگی‌های ارز دیجیتال ایاس عبارت‌اند از:

 • مقیاس‌پذیری: توانمندی برای افزایش حجم و مقیاس فعالیت‌ها بدون کاهش کارایی یا افت کیفیت.
 • انعطاف‌پذیری: قابلیت سازگاری با نیازها و تغییرات درخواست‌های مختلف کاربران و توسعه‌دهندگان.
 • حاکمیت: روند تصمیم‌گیری و اداره منطقی و شفاف در ساختار ایاس.
 • پردازش مساوی و برابر: توزیع عادلانه و برابر منابع و قابلیت پردازش بر روی شبکه.
 • مقیاس‌پذیری افقی: امکان گسترش به صورت افقی برای افزایش ظرفیت و مقیاس پلتفرم.
 • قابلیت همکاری: توانایی همکاری و اتحاد برنامه‌ها و خدمات مختلف بر روی پلتفرم.
 • سیستم‌عامل غیرمتمرکز: عدم وابستگی به یک نقطه مرکزی و توانایی اجرای برنامه‌ها در یک محیط غیرمتمرکز.

این ویژگی‌ها همگی به منظور ارائه یک محیط منعطف و قابل اعتماد برای توسعه برنامه‌های بلاکچین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ویژگی های ارز دیجیتال ایاس
 • سیستم EOS Dawn ۱.۰ در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۷ عرضه شد.
 • عرضه نسخه ۲.۰ در تاریخ ۴ دسامبر ۲۰۱۷ قابلیت‌های ردیابی منابع و ارتباطات بلاکچین را اضافه کرد.
 • نسخه ۳.۰ (عرضه رسمی پروژه) در آوریل ۲۰۱۸ عرضه شد.
 • در آوریل سال ۲۰۱۹ قوانین حاکمیتی ایاس بروز شد.
 • در سپتامبر ۲۰۱۹ نسخه ۱.۸ EOSIO (هارد فورک) منتشر شد. این اولین هارد فورک ایاس بود.
 • در اکتبر ۲۰۱۹ نسخه ۲.۰ ایاس (نرم‌افزار) عرضه شد. در این آپدیت، اقدامات امنیتی و عملکردی زیادی روی EOS VM (ماشین مجازی ایاس) انجام شد.
 • در فوریه ۲۰۲۰، ۱۵ تا از ۲۱ نود شبکه، به سوزاندن بیش از ۳۴ میلیون کوین EOS (حدود ۱۴۰ میلیون دلار در آن زمان) رأی مثبت دادند. این موضوع همچنین باعث کاهش نرخ تورم شبکه شد.
 • در تاریخ ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱، آپگرید Mendel معرفی شد. البته این نام موقتاً برای نسخه EOS 3.0 برگزیده شده بود. این آپدیت، بزرگ‌ترین ارتقاء شبکه EOS در سالیان اخیر بود و زمان اجرای آن، در سال ۲۰۲۲ معرفی شد.
 • در ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۲ نسخه ۳.۱ مندل اجرا خواهد شد.

بلاکچین ایاس از مدل اجماع جدید با عنوان اثبات سهام محول شده (Delegated Proof Of Stake) به جای گواه اثبات کار استفاده می‌کند. استفاده از این الگوریتم باعث ایجاد سیستمی کارآمد می‌شود که تراکنش‌ها در آن با سرعت بالاتری انجام می‌شوند و در عین حال کارمزد بسیار کم‌تری نیز دارند. در واقع انجام هر تراکنش تنها 3 ثانیه طول می‌کشد. این در حالی است که در بلاکچین اتریوم برای تأیید هر تراکنش باید تمامی کامپیوترهای (نودهای) موجود در شبکه با هم اجماع داشته باشند. به همین دلیل سرعت آن بسیار پایین‌تر از شبکه ایاس است.

نحوه عملکرد رمز ارز ایاس (EOS)

پروژه ایاس (EOS) یک بلاکچین دیجیتال است که انواع مختلفی از کاربردها و کاربران را پشتیبانی می‌کند. برخی از کاربردهای اصلی و مهم آن عبارت‌اند از:

 • توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps): ایاس یک پلتفرم برنامه‌نویسی است که به توسعه‌دهندگان این اجازه را می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند (smart contracts) را ایجاد و اجرا کنند.
 • پلتفرم‌های اجتماعی: با توجه به توسعه پروژه Voice توسط Block.One (توسعه‌دهنده ایاس)، امکان ایجاد پلتفرم‌های اجتماعی مبتنی بر بلاکچین ایاس و توکن‌های این ارز نیز فراهم شده است.
 • تجارت الکترونیک و امور مالی: برخی از پروژه‌ها در زمینه تجارت الکترونیک و امور مالی از بلاکچین ایاس برای ایجاد سیستم‌های پرداخت الکترونیکی و انتقال وجوه استفاده می‌کنند.
 • سیستم‌های مدیریت هویت: ایاس می‌تواند به عنوان زیرساختی برای سیستم‌های مدیریت هویت بر پایه بلاکچین عمل کند. این سیستم‌ها امکان احراز هویت دیجیتال و مدیریت اطلاعات شخصی را با استفاده از تکنولوژی بلاکچین فراهم می‌کنند.
 • صنعت بازی‌های رمزارزی: برخی از بازی‌های آنلاین مبتنی بر بلاکچین ایاس و توکن‌های آن ارائه می‌شوند. این بازی‌ها به بازیکنان امکان مالکیت و تجارت آیتم‌های درون بازی را می‌دهند.

ایاس علاوه بر استفاده از الگوریتم اثبات سهام، از یک رویکرد حاکمیتی برای ایمن‌سازی تراکنش‌های خود استفاده می‌کند. در این رویکرد، دارندگان رمز ارز ایاس حق رأی دارند و می‌توانند در تصمیمات مربوط به تغییرات در قوانین نرم‌افزار مشارکت کنند. با نگهداری و هولد کردن این رمز ارز، کاربران توانایی حاکمیت و اعتبار رأی‌گیری را بدست می‌آورند و تولید کنندگان بلاک موظف به اجرای تصمیمات تأیید شده توسط جامعه می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود تولیدکنندگان بلاک در بلاکچین ایاس نسبت به سایر کاربران معمولی در شبکه قدرت بیش‌تری داشته باشند و بدین شکل در امنیت شبکه آن نیز تأثیرگذار باشند.

امنیت شبکه ایاس چگونه است؟

دنیل لاریمر (Daniel Larimer) مدیر ارشد فناوری block.one و مؤسس صرافی ارز دیجیتال بیت ‌شیرز (Bitshares) و شبکه اجتماعی مبتنی بر بلاکچین استیم (Steem) در پستی اعلام کرد که از سمت خود استعفا داده است. پس از این خبر، ارز دیجیتال EOS حدود ۱۲ درصد کاهش یافت و طی روند نزولی بازار، در نهایت افت قیمتی ۲۸ درصدی را تجربه کرد.

زمانی که سیستم در حال رسیدن به حداکثر حجم خود برای تراکنش‌ها است، در این شرایط ناچار به محدود کردن معاملات می‌شود تا به نیازها پاسخ دهد. با توجه به رایگان بودن تراکنش‌ها، در این شرایط، معامله‌گرانی که ایاس کم‌تری دارند، دیگر قادر به معامله نخواهند بود. در ارزهای دیجیتال دیگر که تراکنش‌ها هزینه دارند، هرکسی با پرداخت هزینه بیش‌تر می‌تواند معامله کند. اما در ایاس، رایگان بودن سیستم از وقوع چنین حالتی جلوگیری می‌کند. هنگامی که تراکنش‌ها در این ارز به حد بالا می‌رسند، حالت ازدحام (congestion mode) فعال می‌شود و معامله‌گران خرد محدود می‌شوند. پس از فعال شدن این حالت، برای بازگشت به وضعیت اولیه سیستم، حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه زمان معطلی وجود دارد.
پس با این شرایط، محدود شدن معاملات خرد از مشکلات ارز دیجیتال ایاس است. رفع این مشکل در سال‌های آینده اقدامی است که ممکن است منجر به بهبود و رونق این ارز دیجیتال شود.

مشکل ارز ایاس در چیست؟

این ارز دیجیتال به عنوان یکی از مطرح‌ترین ارزهای بازار رمز ارزها شناخته می‌شود. اما اصلاً ارز ایاس بخریم یا نه؟ آیا ارزش معاملاتی دارد؟ قطعاً ارزی که جزو 100 ارز دیجیتال پرمعامله دنیا باشد؛ از ارزش معاملاتی نیز برخوردار است.
برای خرید ارز دیجیتال ایاس اگر فقط دلار یا سایر ارزهای فیات را دارید، در حال حاضر باید چند مرحله کار اضافه‌تر انجام دهید؛ ابتدا باید حساب کاربری در صرافی ایجاد کنید. پس از ایجاد حساب کاربری، باید حساب بانکی خود را به حساب کاربری متصل کرده و دلار را به پلتفرم ارسال کنید. سپس بیت ‌کوین بخرید. پس از خرید بیت‌ کوین، آن را از صرافی اصلی به خود ارسال کنید. سرانجام در صرافی مورد نظر، بیت ‌کوین را با ایاس معامله کنید. البته راه ساده‌تر این است که ریال خود را به صرافی‌های ایرانی انتقال دهید و مستقیماً ارز دیجیتال ایاس را خریداری کنید.

به طور کلی لیستی از کیف پول‌های مجازی معتبر برای ارزهای دیجیتال که از EOS پشتیبانی کنند نیز شامل موارد زیر است:

 • edge
 • Lumi
 • Scott Ias
 • Ledger Nano S
 • Treasure model T
 • Ledger Nano X
کدام کیف پول ها از ارز دیجیتال ایاس پشتیبانی می کنند؟

کیف پولی که برای ذخیره رمز ارز ایاس مناسب است، باید امکانات امنیتی بالا و پشتیبانی کامل از این ارز را فراهم کند. امنیت برتر بوسیله ویژگی‌هایی نظیر احراز هویت دومرحله‌ای (2FA) و رمزنگاری قوی فراهم می‌شود و همچنین، این کیف پول باید قابلیت مدیریت و ذخیره EOS را با استفاده از تکنولوژی‌های امنیتی ارائه دهد. امکان دسترسی به کلیدهای خصوصی نیز به کاربران این اختیار را می‌دهد تا آنها کنترل کامل بر رمز ارزهای خود داشته باشند. این ویژگی‌ها در کل، اطمینان از امنیت و کنترل کاربر بر رمز ارز ایاس را تضمین می‌کند.

از صرافی‌هایی که فعالیت خود را مبتنی بر بلاکچین EOS انجام می‌دهند نیز می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • Bancor
 • Switcheo
 • Newdex
 • YOLO
 • WhaleEx
لیست صرافی های غیر متمرکز مبتنی بر بلاک چین EOS

تاریخچه قیمت ارز ایاس نشان از وضعیت حرکتی آن از ابتدای عرضه تا به امروز خواهد داشت. بر همین اساس خوب است که به این تاریخچه قیمت توجه کنید؛ چرا که می‌تواند به شما در پیش‌بینی وضعیت آینده آن نیز کمک کند.

بالاترین قیمت: ۷.۲ دلار
کم‌ترین قیمت: ۱.۶ دلار

بالاترین قیمت: ۸.۵ دلار
کم‌ترین قیمت: ۲.۶۵ دلار

بالاترین قیمت: ۵.۳ دلار
کم‌ترین قیمت: ۱.۷ دلار

بالاترین قیمت: 14.90 دلار
کم‌ترین قیمت: 2.63 دلار

به دلایل گوناگون به نظر می‌رسد که ایاس با معماری بلاکچین منحصر به فرد خود امکان اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز را با کارآمدی و مقیاس‌پذیری بالا فراهم می‌کند. همچنین، حمایت و توجه از سوی سرمایه‌گذاران برجسته و علاقه‌مندان به فضای بلاکچین، به عنوان یک پشتوانه مهم، نه ‌تنها اعتماد به پتانسیل پروژه EOS را نشان می‌دهد، بلکه منابع لازم برای توسعه و گسترش بیش‌تر آن را فراهم می‌آورد. همچنین، پیشرفت‌های مداوم در فناوری ایاس از طریق بروزرسانی‌های نرم‌افزاری منظم و رفع اشکال، نشان از تعهد به بهبود مستمر دارد. با پاسخگویی فعال به چالش‌ها و تلاش برای یافتن راه‌حل‌های نوآورانه، ایاس به دنبال تبدیل شدن به یک پلتفرم قابل اعتماد و کاربر پسند با آینده‌ای روشن است.