اگر با ارزهای دیجیتال آشنا باشید، قطعاً نام ارز دیجیتال نئو به گوشتان خورده است. این ارز دیجیتال به عنوان شبکه‌ای از بلاکچین و ویژگی‌های مشابه به ارز دیجیتال اتریوم بسیار مشهور بوده و در واقع به عنوان اتریوم چینی از آن یاد می‌شود؛ این ارز قبلاً با نام انت شیرز شناخته می‌شد. در اینجا قصد داریم ارز دیجیتال نئو را از زوایای مختلفی بررسی کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال نئو چیست؟

ارز دیجیتال نئو (NEO) یک ارز دیجیتال تحت بستر بلاکچین است. یکی از ویژگی‌های ممتاز NEO، قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند می‌باشد. این ارز دیجیتال با استفاده از این قراردادها، معاملات و تعاملات مالی را به صورت خودکار و بدون واسطه انجام می‌دهد. هدف اصلی ارز دیجیتال نئو ایجاد یک سیستم اقتصادی هوشمند مبتنی بر بلاکچین است. این سیستم به دنبال توسعه محیطی می‌باشد که تعاملات مالی و اقتصادی به صورت هوشمند انجام شوند.

ارز دیجیتال نئو چیست؟

آشنایی با تاریخچه ارز نئو

ارز دیجیتال نئو (NEO) کار خود را در سال ۲۰۱۴ توسط دا هونگفی و اریک ژانگ در کشور چین آغاز کرد. این ارز دیجیتال ابتدا با نام AntShares شناخته می‌شد و اهداف اصلی آن شامل توسعه یک پلتفرم بلاکچین با تکنولوژی پیشرفته و قراردادهای هوشمند بود. در سال ۲۰۱۷، اسم AntShares به نام NEO تغییر یافت. هدف اصلی این پروژه، ایجاد یک اقتصاد هوشمند بوسیله شبکه توزیع شده است.
این پروژه به کمک دو دوره جذب سرمایه، به طور قابل توجهی از حمایت مالی برخوردار شد. در اولین دوره جذب سرمایه در ماه اکتبر سال ۲۰۱۵ به مدت ۱۰ روز، موفق به فروش ۱۷.۵ میلیون توکن با ارزش ۵۵۰ هزار دلار شد. در دور دوم هم، ۲۲.۵ میلیون توکن به ارزش ۴.۵ میلیون دلار به فروش رسید. این فروش‌ها نقطه آغازی برای توسعه پروژه NEO بودند و این شرایط را بوجود آورند تا به یک ارز دیجیتال برجسته و با اهمیت در دنیای بلاکچین تبدیل شود.

آشنایی با تاریخچه ارز نئو

تیم توسعه دهنده شبکه NEO

تیم توسعه‌دهنده شبکه NEO از اعضای متخصص و با تجربه‌ای تشکیل شده است که در توسعه و ارتقاء این پروژه ارز دیجیتال، موفق عمل کرده‌اند. اعضای کلیدی این تیم همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم؛ عبارت‌اند از، دا هونگفی (Da Hongfei) که به عنوان یکی از بنیان‌گذاران اصلی NEO و مدیرعامل آن فعالیت می‌کند و دارای تجربه و تخصص چشم‌گیری در زمینه بلاکچین و ارزهای دیجیتال است. همچنین، اریک ژانگ (Erik Zhang) نیز یکی از بنیان‌گذاران NEO و عضوی مهم در تیم توسعه آن است که نقش اساسی در توسعه و پیشبرد این پروژه داشته و تجربه‌ی قابل توجهی را در زمینه بلاکچین و تکنولوژی ارزهای دیجیتال دارد. این تیم توسعه‌دهنده با تعهد و تخصص خود، به تحقق اهداف NEO برای ایجاد یک شبکه بلاکچین پیشرفته و توسعه سیستم‌های اقتصادی هوشمند کمک می‌کند.

تیم توسعه دهنده شبکه NEO

معرفی الگوریتم dBFT در ارز نئو

الگوریتم dBFT (Delegated Byzantine Fault Tolerance) یکی از ویژگی‌های بارز شبکه NEO است که برای تأیید تراکنش‌ها و اداره شبکه بلاکچین NEO به کار می‌رود. این الگوریتم امکان تصمیم‌گیری توسط چندین نود (نودهای اصلی انتخاب شده) را فراهم می‌کند تا امنیت و سرعت شبکه را بهبود بخشد.
به طور کلی، این مکانیزم عملکردی مشابه گواهی اثبات سهام خصوصی شده (dPoS) دارد و نظام رأی‌دهی را برای تعیین نودهایی که می‌توانند بلاک‌های جدید را در بلاکچین NEO ایجاد کنند، تقویت می‌کند. به این معنا که هر فردی که دارای توکن‌های NEO باشد، می‌تواند به پایداری و کارکرد بهتر شبکه کمک کند. این سیستم از اهمیت بسیاری برخوردار است و نقش مهمی را در ایجاد یک شبکه بلاکچین امن و مؤثر ایفا می‌کند.

معرفی الگوریتم dBFT در ارز نئو

آپدیت نسخه نئو 3

نسخه نئو 3 (Neo 3.0)، توسط توسعه‌دهندگان آن در سال ۲۰۱۸ معرفی شد. نئو 3، نه تنها نسخه‌های پیشین را به سطح جدیدی ارتقاء داده است؛ بلکه امکانات و قابلیت‌های بهتری به شبکه Neo اضافه می‌کند. یکی از ویژگی‌های مهم این نسخه، قابلیت برگشت‌ناپذیری (Irreversibility) است که با نسخه اصلی Neo در هنگام عرضه تناسب ندارد. بنابراین، با اجرای یک هارد فورک، آپدیت‌های نئو به صورت جداگانه و در یک بلاک جدید اعمال می‌شوند. این تغییرات نشان از تلاش‌های مداوم شبکه Neo برای بهبود عملکرد و امنیت خود دارد.

آپدیت نسخه نئو 3

تفاوت ها و شباهت های شبکه‌های نئو و اتریوم در چیست؟

در بخش زیر، تفاوت‌ها و شباهت‌های اصلی بین شبکه‌های نئو (NEO) و اتریوم (Ethereum) را به صورت جدول آورده‌ایم:

ویژگینئو (NEO)اتریوم  (Ethereum)
زبان برنامه‌نویسی پشتیبانی شدهJava, Kotlin و دیگر زبان‌هاSolidity (زبان مختص اتریوم) و Vyper
الگوریتم اجماعdBFT (Delegated Byzantine Fault Tolerance)PoW (Proof of Work) به PoS (Proof of Stake)
میزان تراکنش‌ها در ثانیهتا ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیهتقریباً ۳۰ تراکنش در ثانیه
قراردادهای هوشمندقابلیت اجرای قراردادهای هوشمند با  Java  قراردادهای هوشمند اجرایی با  Solidity
کنترل هویت و دسترسیدسترسی به قراردادها توسط نودهای انتخاب شده (نودهای bFT)دسترسی آزاد به هر کسی که توانست کد را اجرا کند
میزان توکن‌های اصلیNEO  و  GASEther (ETH)
هدف اصلیایجاد سیستم اقتصادی هوشمند مبتنی بر بلاکچینارائه پلتفرم برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمند

همچنین، شباهت‌هایی نیز وجود دارد؛ به عنوان مثال، هر دو شبکه از تکنولوژی بلاکچین بهره می‌برند و امکان اجرای قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کنند. علاوه بر این، هر دو به عنوان یک پلتفرم برای توسعه برنامه‌های بلاکچینی و ایجاد ارزهای دیجیتال استفاده می‌شوند.

استخراج رمز ارز نئو ممنوع!

استخراج رمز ارز نئو از طریق روش معمول استخراج بلاکچین که در اتریوم (Ethereum) و برخی از رمزارزها که به کمک الگوریتم Proof of Work (PoW) انجام می‌شود، ممکن نیست. نئو از الگوریتم dBFT بهره می‌برد که به صورت اصولی متفاوت از PoW است.
در dBFT، تأیید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌ها توسط گروه محدودی از نودهای شبکه انجام می‌شود و افرادی که توکن‌های نئو دارند، نمی‌توانند به شکل مستقیم ارز NEO جدیدی را ایجاد کنند. به عبارت دیگر، مفهوم استخراج در NEO وجود ندارد. به جای آن، این سیستم بر پایه اجماع نودهای انتخاب شده توسط پروتکل dBFT عمل می‌کند.

استخراج رمز ارز نئو ممنوع!

خرید و فروش کوین نئو چگونه است؟

برای خرید و فروش کوین نئو، ابتدا باید یک حساب در یک صرافی ارز دیجیتال ایجاد کنید. پس از ثبت‌ نام و احراز هویت، شما می‌توانید ارزهای خود را به حساب خود در صرافی واریز کرده و در معاملات خرید و فروش کوین NEO شرکت کنید. معمولاً در صرافی‌ها، می‌توانید از طریق ریال یا دلار برای خرید NEO اقدام کنید. بعد از خرید NEO، آ‌نها را در کیف‌ پول رمزارز خود ذخیره کرده و در زمان دلخواه به فروش رسانید. لازم به ذکر است قبل از ثبت نام در صرافی مربوطه از اعتبار آن، نهایت اطمینان را حاصل نمایید.

خرید و فروش کوین نئو چگونه است؟

کدام صرافی ها از ارز دیجیتال نئو پشتیبانی میکنند؟

لیست صرافی‌های معتبری که از ارز دیجیتال نئو پشتیبانی می‌کنند شامل:

 • Binance
 • Coinbase
 • Kraken
 • Bitfinex
 • Bittrex
 • Huobi
 • OKEx
 • KuCoin
 • Gemini
 • eToro
 • bitexroom

برای نگهداری ارز نئو از چه کیف پول هایی استفاده کنیم؟

مطمئناً می‌دانید که برای ذخیره‌سازی ارز دیجیتال نئو نیازمند استفاده از کیف پول ارز دیجیتال هستید؛ برای این منظور در طی چند دسته‎‎بندی مختلف، کیف پول‌های پشتیبان ارز نئو را نام برده‌ایم.

کیف پول سخت افزاری

 • Ledger Nano S
 • Ledger Nano X
 • Trezor Model T

کیف پول نرم افزاری

 • Binance Wallet
 • Guarda Wallet
 • NEO Tracker

کیف پول‌ های موبایل NEO

 • Trust Wallet
 • Coinomi
 • Infinito Wallet

آینده ارز دیجیتال نئو

بسیاری از افراد به دنبال پیش‌بینی آینده ارز دیجیتال NEO هستند و می‌خواهند بفهمند که این ارز، به چه صورتی در آینده عمل خواهد کرد. در این رابطه تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های متعددی از سوی شرکت‌ها و تحلیل‌گران ارائه شده است که با توجه به رشد مثبتی که این ارز از زمان ظهور خود تا به حال داشته، بسیاری اعتقاد دارند که NEO آینده روشنی دارد و از رشد قابل توجهی برخوردار خواهد شد. از این رو افراد زیادی در این ارز سرمایه‌گذاری کرده‌اند و در انتظار افزایش ارزش این دارایی برای دریافت سود از آن هستند.

آینده ارز دیجیتال نئو

در پایان، می‌توان نتیجه گرفت که ارز دیجیتال نئو (NEO) یک پلتفرم بلاکچین قدرتمند و متن باز است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا قراردادهای هوشمند را ایجاد کنند و ارزهای دیجیتال خود را بر روی این پلتفرم صادر کنند. NEO با الگوریتم dBFT یک سیستم اقتصادی هوشمند بر مبنای بلاکچین، تأمین امنیت و کارایی بالا را فراهم می‌کند. از طرفی، این پلتفرم به توسعه‌دهندگان ابزارهای متعددی را برای توسعه و اجرای قراردادهای هوشمند ارائه می‌دهد. با توجه به رویکردهای نوآورانه نئو و تمرکز بر امنیت و انعطاف‌پذیری، این ارز دیجیتال به عنوان یکی از پروژه‌های مهم و موفق در دنیای رمزارزها شناخته می‌شود.