کاهش نرخ بهره فدرال رزرو ایالات متحده یک نشانه صعودی تلقی می‌شود. زیرا ریسک‌پذیری را در بین سرمایه‌گذاران افزایش می‌دهد.

گلدمن ساکس دومین بانک سرمایه‌گذاری بزرگ در جهان، پیش‌بینی کرده که فدرال رزرو ایالات متحده طی سال آینده می‌تواند 2 بار نرخ بهره را کاهش دهد. این امر از سه ماهه سوم سال 2024 شروع خواهد شد.

نرخ بهره رابطه قوی با ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران دارد. گلدمن ساکس اولین نرخ بهره را تا دسامبر 2024 پیش‌بینی کرده، اما به دلیل کاهش تورم این پیش‌بینی به سه ماهه سوم سال 2024 منتقل شد.

ساکس قبلا پیش‌بینی کرده بود که نرخ بهره فدرال رزرو تا پایان سال 2024 به میزان 5.13 درصد کاهش خواهد یافت. اما این پیش‌بینی به 4.875 درصد رسیده است.

این تغییر پیش‌بینی در حالی رخ داد که داده‌های منتشر شده در 8 دسامبر نتایج قوی‌تر از انتظارات را نشان می‌دهد. طبق داده‌ها نرخ بیکاری در ماه اکتبر از 3.9 درصد به 3.7 درصد کاهش یافته است.

در گزارشات آمده که عملکرد قوی‌تر بازار کار، نرخ بهره فدرال رزرو را از کاهش باز نمی‌دارد. سرمایه‌گذاران انتظار دارند که اولین کاهش تا 3 ماهه اول سال 2024 اتفاق خواهد افتاد. این پیش‌بینی دو چهارم زودتر از پیش‌بینی گلدمن ساکس است.

ساکس در یادداشتی در خصوص کاهش نرخ بهره گفت:

اخبار بهتر تورم نشان‌ می‌دهد که کاهش نرخ بهره می‌تواند زودتر از پیش‌بینی صورت گرفته اتفاق بیفتد.

نرخ وجوه فدرال توسط کمیته بازار آزاد فدرال تعیین می‌شود. این نرخ به عنوان راهنمای وام‌دهی توسط بانک‌های ایالات متحده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر نرخ وجوه فدرال رزرو از 5.25 تا 5.50 درصد متغیر است.

در صورت کاهش نرخ بهره فدرال رزرو، وام گرفتن ارزان‌تر و سرمایه‌گذاران اشتهای بیشتری برای ریسک‌پذیری در بازارهای اقتصادی از جمله ارزهای دیجیتال پیدا می‌کنند. افزایش نرخ بهره اغلب برای مهار تورم و کاهش قدرت خرید ارزهای فیات استفاده می‌شود.

افزایش نرخ بهره با تاثیر بر رفتار سرمایه‌گذاران‌، مستقیما بر بازار ارزهای دیجیتال اثر می‌گذارد. هنگام افزایش نرخ بهره، طبقات سنتی دارایی‌های سرمایه‌گذاری مانند اوراق قرضه و سایر دارایی‌ها با درآمد ثابت، برای سرمایه‌گذاران جذاب‌تر می‌شود. به طور معمول سرمایه‌گذاران وجوه را از دارایی‌های بی‌ثبات مانند کریپتو دور می‌کنند. این امر منجر به کاهش تقاضا و به طور بالقوه باعث اصلاح یا کاهش قیمت می‌شود.

با کاهش نرخ بهره، بازار ریسک‌پذیرتر و دارایی‌ها از طبقات با نوسان کمتر به سمت بازارهای سهام و کریپتو جریان می‌یابند.

فدرال رزرو در مارس 2022 نرخ‌ بهره را از 0 به 0.25 درصد افزایش داد و آخرین افزایش آن نیز در جولای بوده است. با این حال با کاهش نرخ‌های مورد انتظار در سال 2024 و اتفاق هاوینگ بیت کوین در آوریل ما شاهد افزایش قیمت بی‌نظیری خواهیم بود.

منبع: cointelegraph.com

منبع مطلب: تاثیر نرخ بهره فدرال رزرو بر بازار ارزهای دیجیتال چیست؟؟