تتر، صادرکننده استیبل کوین USDT، بزرگ‌ترین مسدود کردن تاریخ را انجام داده و ۲۲۵ میلیون دلار را در لیست سیاه قرار داده است. در حالی که بسیاری معتقدند که ارزهای دیجیتال دارایی ارجح برای مجرمان هستند، اقدامات اخیر تتر خلاف این موضوع را ثابت می‌کند.

اما ماجرای فریز کردن 225 میلیون دلار دارایی توسط تتر چگونه و چرا انجام شده است؟

در بیانه ای که توسط تتر اعلام شده است با وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا و صرافی رمزارزی اوکی‌ایکس (OKX) همکاری نموده تا از دسترسی یک باند قاچاق انسان که در جنوب شرقی آسیا فعالیت می کردند و دارایی های خود را بصورت استیبل کوین تتر USDT نگهداری و جا به جا می کردند جلو گیری کند.

برای این منظور، تتر از شرکت چین‌آنالیز (Chainalysis) برای ردیابی وجوه کمک گرفته است. این تحقیقات مشترک تقریباً یک ماه به طول انجامید و سپس، سرویس مخفی ایالات متحده به تتر دستور داد تا وجوه را مسدود کند.

اسکرین‌شات زیر نشان می‌دهد که کیف پول یکی از مجرمان بیش از ۸۷٫۷ میلیون USDT داشت که اکنون توسط تتر در لیست سیاه قرار گرفته است.

فریز کردن 225 میلیون دلار توسط تتر چیست2 1

تتر در رابطه با این اقدام گفت:

شفافیت تراکنش‌های بلاکچینی به عنوان یک عامل بازدارنده قوی در برابر فعالیت‌های غیرقانونی عمل می‌کند.

در واقع، تلاش‌ شرکت‌های مختلف نشان می‌دهد که به دلیل قابلیت ردیابی فناوری بلاکچین، ردیابی تراکنش‌های غیرقانونی که با رمزارز انجام شده‌اند، کاملاً ممکن است.

البته تتر در گذشته هم فریز کردن این قبیل دارایی ها را باز هم انجام داده است. برای مثال، در ژانویه ۲۰۲۲، تتر سه آدرس را در لیست سیاه قرار داد و حدود ۱۵۰ میلیون دلار USDT را مسدود کرد.

در همین راستا، مدیر اجرایی یوروپل هم در ماه سپتامبر گفت که به دلیل توقیف موفقیت‌آمیز رمزارزهای غیرقانونی توسط مجریان قانون، مجرمان تمایلی به استفاده از ارزهای دیجیتال ندارند. او تصریح کرد که کمتر از ۱ درصد از کل حجم تراکنش‌های مجرمان با کریپتو انجام می‌شود.

منبع : beincrypto.com

لینک مطلب : ماجرای فریز کردن 225 میلیون دلار، توسط تتر چیست