کیف‌ پول اچ دی HD نمونه‌ای از کیف پول‌های ارز دیجیتال هستند که برای ذخیره‌سازی این ارزها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مطلب قصد داریم تفاوت و برتری کیف پول اچ دی را نسبت به دیگر کیف پول‌ها بیان نموده و به خوبی شما را با آن آشنا کنیم.   

از زمانی که اولین ارز دیجیتال دنیا معرفی شد، در طی آن محلی برای ذخیره‌ ارزهای دیجیتال مورد توجه قرار گرفت. کیف پول‌های ارز دیجیتال از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین رابط‌هایی هستند که از طریق آنها کاربران می‌توانند، دارایی دیجیتال خود را مدیریت و نگهداری کنند.

کیف پول اچ دی HD Wallet چیست؟

کیف پول اچ دی یا HD Wallet یک نوع کیف پول مجازی است که برای ایجاد کلیدهای خصوصی و عمومی استفاده می‌شود. این کیف پول به طور خودکار کلیدهای خصوصی و عمومی جدیدی را برای هر تراکنش ایجاد می‌کند؛ یعنی این قابلیت را دارد که تعداد زیادی از آدرس‌ها را برای یک کیف پول ایجاد کند. این کیف پول از امنیت بالایی برخوردار می‌باشد که در صورت گم کردن دارایی‌ها بتوان آنها را از طریق عبارت بازیابی مندرج در کیف پول یافت نمود.  

از ویژگی‌های کیف پول اچ دی این است که می‌توانید آن را در دستگاه‌های مختلفی مانند تلفن همراه، کامپیوتر یا تبلت نیز استفاده کنید.

کیف‌ پول HD ‌چیست؟

ساختار کیف پول اچ دی (HD) چگونه است؟

ساختار کیف پول اچ دی بر اساس یک استاندارد به نام BIP-32 (Bitcoin Improvement Proposal 32) توسعه داده شده است. این استاندارد برای ایجاد یک کیف پول با تعداد زیادی از آدرس‌ها طراحی شده است.

در کیف پول اچ دی، یک عبارت به شکل تصادفی به شما ارائه می‌شود که این عبارت می‌تواند شامل ۱۲ تا ۲۴ کلمه بوده و به عنوان Seed Phrase شناخته می‌شود. با استفاده از Seed Phrase، کیف پول قادر است به صورت بی‌نهایت، کلید خصوصی و عمومی ایجاد می‌کند. از این رو، این کیف پول به عنوان یک کیف پول منحصر به فرد قابل شناسایی است.

فراموش نکنید که بک‌آپ‌گیری حساب‌های شما امری ضروری بوده و خیال شما را از حفظ دارایی‌های دیجیتالتان راحت می‌کند.

ساختار کیف پول اچ دی (HD) چگونه است؟

کیف پول اچ دی (HD) چه تفاوتی با دیگر کیف پول‌ها دارد؟

کیف پول اچ دی نوعی از کیف پول است که به کیف پول‌ قطعی سلسله‌ مراتبی معروف بوده و این نوع کیف پول، کلیدها و آدرس‌های خود را از طریق یک منبع خاص تولید می‌کند.

از اصلی‌ترین تفاوت کیف پول اچ دی نسبت به سایر کیف پول‌ها این است که در این کیف پول‌ می‌‌توانید کلیدهای عمومی جدید را بدون داشتن کلیدهای خصوصی آنها تولید کنید. در سایر کیف پول‌ها، کلیدهای عمومی و خصوصی ثابت بوده و به صورت دو رشته کد جداگانه به کاربر ارائه می‌شوند.

در واقع کلید عمومی برای دریافت ارزهای دیجیتال و کلید خصوصی برای ارسال ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر می‌توان در این کیف پول از روی یک کلید عمومی، کلیدهای عمومی دیگری را تولید نمود. موارد دیگری مانند امنیت بیش‌تر، تعداد آدرس‌های بیش‌تر و پشتیبانی تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال، از دیگر مواردی هستند که این کیف پول را نسبت به انواع دیگر کیف پول‌های ارز دیجیتال، متمایز می‌کند.

چرا HD Wallet راه‌اندازی شد؟

HD Wallet به دلیل برخی از مشکلاتی که در کیف پول‌های ارز دیجیتال اولیه وجود داشت، به عنوان نسل جدید کیف پول‌ها ایجاد شد. برخی از مشکلاتی که کیف پول‌های قدیمی از آن برخوردار بودند، عبارت بود از اینکه:

کیف پول‌های قدیمی از یک کلید خصوصی برای تولید تمامی آدرس‌های مربوط به یک کیف پول استفاده می‌کردند. این بدین معنی بود که اگر  کلید خصوصی کیف پول در دسترس دیگران قرار می‌گرفت، تمام دارایی کیف پول از دست می‌رفت.

تولید آدرس‌های جدید در کیف پول‌های قدیمی بسیار کند و زمان‌بر بود. این مشکل می‌توانست باعث این شود که کاربران برای هر تراکنش جدید خود، به صورت دستی آدرس جدید را تولید و وارد کنند؛ اما این موضوع می‌توانست مشکلات امنیتی را به همراه داشته باشد.

HD Wallet با استفاده از استاندارد BIP-32 توانست اینگونه مشکلات را از بین ببرد. در این کیف پول‌ها، با استفاده از یک Seed Phrase، کلید خصوصی و عمومی برای هر تراکنش جدید به صورت خودکار ایجاد می‌شود و تولید آدرس‌های جدید بسیار سریع‌تر و راحت‌تر است. همچنین با این کیف پول‌ها، در صورتی که کلید خصوصی در دسترس قرار گیرد، تنها به آدرس‌هایی دسترسی خواهید داشت که با استفاده از آنها تراکنشی را انجام داده‌اید و نه تمامی آدرس‌های کیف پول؛ به همین علت، HD Wallet به عنوان یک نمونه پیشرفت در حوزه کیف پول‌های ارز دیجیتال شناخته می‌شود.

چرا HD Wallet راه‌اندازی شد؟

کیف پول‌ HD چگونه کار می‌کند؟

در کیف پول HD با دریافت عبارت بازیابی ۱۲ یا ۲۴ کلمه‌ای، این قابلیت را خواهید داشت که حساب کیف پول خود را بازیابی کرده و تمام موجودی از دست رفته را برگردانید. با ایجاد هر بار عبارت بازیابی، یک seed با استفاده از یک شمارنده به seed قبلی اضافه می‌شود. از اضافه شدن یک seed، می‌توان برای استخراج سلسله مراتب آدرس‌های جدید ارزهای دیجیتال استفاده کرد.

در کیف پول HD می‌بایست برای حفظ امنیت ارزها، عمل بک‌آپ‌گیری را از طریق Seed انجام دهند. Seed نیز همانند کلید خصوصی باید در یک محل امن نگهداری گردد؛ چرا که از بین رفتن آن مساوی است با از دست رفتن موجودی دارایی‌های دیجیتال شما.

مزایای استفاده از کیف پول HD  

همانطور که تا به اینجا با برخی از مزایای این کیف پول آشنا شده‌اید؛ به طور کلی از مزایای کیف پول اچ دی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • با استفاده از کیف پول‌ اچ دی می‌توان از حریم خصوصی مالی خود محافظت نمود.
  • در کیف پول HD، برای پشتیبان‌گیری تنها نیازمند یک کلید هستید.
  • تمامی آدرس‌های ایجاد شده قبلی معتبر بوده و توسط کیف پول تایید می‌شوند.
  • کاربران قادرند، کلیدهای خصوصی خود را به‌ صورت آفلاین در کیف پول ذخیره کرده و از طریق آن، کلیدهای عمومی را بدون نیاز به کلید خصوصی استخراج کنند.
  • با ایجاد آدرس‌های مختلف در این کیف پول‌، می‌توانید از احتمال دسترسی کاربران دیگر به حسابتان جلوگیری کنید.
  • این کیف پول از ارزهای دیجیتال مختلفی مانند بیت کوین، اتریوم و دوج کوین نیز پشتیبانی می‌کند.
مزایای استفاده از کیف پول HD

آدرس کیف پول اچ دی چیست؟

آدرس کیف پول HD یا همان کیف پول سلسله مراتبی، به صورت خودکار با استفاده از Seed Phrase تولید می‌شود. این آدرس شامل یک سری از اعداد و حروف می‌باشد که با پیشوند مشخصی شروع می‌شود. برای مثال، بیت کوین می‌تواند دارای پیشوند “1”، “3” و یا “bc1”  باشد.

آدرس کیف پول HD، به صورت سلسله مراتبی تولید می‌شود و هر بار که یک آدرس جدیدی تولید می‌شود، یک شاخه جدید از درخت کیف پول ایجاد می‌شود. در نتیجه آن، شما می‌توانید تمام آدرس‌های خود را از طریق کیف پول HD مدیریت نموده و با استفاده از آن‌ برای دریافت و ارسال رمز ارزهای مختلف اقدام کنید.

برای مثال، آدرس کیف پول HD برای بیت کوین با پیشوند “1” به صورت زیر است:

1BvBMSEYstWetqTFn5Au4m4GFg7xJaNVN2

همچنین، آدرس کیف پول HD برای بیت کوین با پیشوند “bc1” هم به شکل زیر می‌باشد:

bc1qar0srrr7xfkvy5l643lydnw9re59gtzzwf5mdq

این موارد، تنها نمونه‌ای از انواع آدرس‌های این کیف پول‌ها هستند.

کیف پول‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری اچ دی

کیف پول‌های اچ دی در انواع مختلفی طراحی و تولید شده‌اند که برای تهیه آنها، دو دسته کلی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را پیش روی خود دارید و بسته به مقدار هزینه مورد انتظار و سلیقه خود، موردی را انتخاب می‌کنید.

کیف پول‌های سخت‌افزاری HD

کیف پول سخت‌افزاری HD برای امنیت بیش‌تر رمزارز‌های کاربران طراحی شده است. این کیف پول‌ها به صورت دستگاه‌های قابل حمل طراحی شده‌اند و برای اتصال به دستگاه‌های کامپیوتری و تلفن‌های هوشمند از پورت USB استفاده می‌کنند. از مزایای استفاده از کیف پول سخت‌افزاری HD می‌توان به امنیت بالا، مدیریت آسان و امکان حمل آن اشاره کرد. برخی از کیف پول‌های سخت‌افزاری HD شامل: Ledger Nano S، Trezor، Keepkey و… هستند.

کیف پول‌های نرم‌افزاری HD

کیف پول نرم‌افزاری HD برای دستگاه‌های کامپیوتری و تلفن‌های هوشمند طراحی شده است. این کیف پول‌ها معمولاً به صورت رایگان در دسترس کاربران قرار دارند و آنها می‌توانند با دانلود و نصب نوع نرم‌افزاری بر روی دستگاه مورد نظر، به رمزارز‌های خود دسترسی داشته باشند. برخی از کیف پول‌های نرم‌افزاری HD عبارت‌اند از: Electrum، Bread، Mycelium، Copay و…

کیف پول‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری اچ دی

پرطرفدارترین کیف پول‌های HD

در حال حاضر، پرطرفدارترین کیف پول‌های HD شامل موارد زیر است:

Ledger Nano S: این کیف پول سخت‌افزاری، به عنوان یکی از ایمن‌ترین و معتبرترین کیف پول‌های HD برای نگهداری رمزارز‌ها شناخته می‌شود. این کیف پول با استفاده از یک صفحه نمایش OLED و دو دکمه کنترل، امکان مدیریت آسان را برای کاربران خود فراهم می‌کند. علاوه براین، این کیف پول با بیش از ۱۵۰۰ رمز ارز دنیای ارز دیجیتال سازگاری دارد.

Trezor: این مدل، یک کیف پول سخت‌افزاری محبوب برای نگهداری رمز ارز‌هاست. این کیف پول با استفاده از یک LCD و دو دکمه کنترل، دارای امنیت بالایی بوده و با بیش از ۱۰۰۰ رمز ارز مختلف سازگار است.

Exodus: این یک کیف پول نرم‌افزاری است که برای دستگاه‌های کامپیوتری و تلفن‌های هوشمند قابل استفاده است. این کیف پول تنها با برخی از رمز ارز‌ها سازگاری دارد، اما دارای رابط کاربری ساده و پرکاربردی است.

Electrum :Electrum کیف پول نرم‌افزاری می‌باشد که برای دستگاه‌های کامپیوتری طراحی شده است. این کیف پول تنها با بیش از ۱۰ رمز ارز سازگاری دارد و دارای ویژگی‌هایی مانند پشتیبانی از متدهای پرداخت بیت کوین و دسترسی آسان به تاریخچه تراکنش‌ها است.

باید به این موضوع اشاره کنیم که موارد ذکر شده، تنها شامل چند کیف پول پرطرفدار HD می‌باشد و هنوز کیف پول‌های دیگری نیز برای نگهداری رمز ارز‌ها در دسترس و قابل استفاده هستند.

کیف پول MetaMask چیست؟

از این کیف پول می‌توان برای ذخیره ارزهای دیجیتال خود استفاده کرد. در واقع کیف پول متامسک را می‌توان برای ذخیره ارز دیجیتال اتریوم و توکن‌های استاندارد ERC-20 به کار گرفت. این کیف پول امکانات مختلفی را ارائه می‌دهد؛ مثلاً این افزونه امکان تعامل با Dapps (برنامه‌های غیرمتمرکز) و قراردادهای هوشمند را ایجاد کرده است.

ساختار کیف پول متامسک نیز همانند کیف پول‌های HD، سلسله مراتبی بوده و قابلیت‌های این مدل از کیف پول‌ها را دارا می‌باشد. در کیف پول متامسک از یک عبارت بازیابی مهم استفاده می‌کنند که به آن عبارت mnemonic گفته می‌شود. شما می‌توانید از این عبارت برای بازیابی حساب خود استفاده کنید. در واقع عبارت mnemonic همان ریشه درخت است که می‌توان از آن به عنوان الگوریتمی برای کلیدهای خصوصی استفاده کرد؛ البته در نظر داشته باشید که این کلید خصوصی را نمی‌توان به عنوان جایگزین کلیدهای خصوصی دیگر به کار گرفت و تنها نقش این را دارد که می‌توان از آن برای تولید بیش‌تر استفاده کرد.

کیف پول MetaMask چیست؟

آشنایی با کلیدهای عمومی و خصوصی در  HD Wallet

کیف پول‌های HD برای مدیریت کلیدهای عمومی و خصوصی از الگوریتم‌های رمزنگاری شده استفاده می‌کنند که این کلیدها برای ایجاد تراکنش‌ها و تأیید آنها استفاده می‌شوند.

کلید خصوصی (Private Key) رشته‌ کوتاهی از حروف و اعداد است که تنها به صاحب آن کیف پول داده می‌شود. این کلید در واقع مشخص می‌کند که رمز ارز‌های مربوط به آن کیف پول متعلق به کدام شخص هستند. در واقع، کلید خصوصی نقش مهمی در امنیت ارزهای دیجیتال ایفا می‌کند.

اما کلید عمومی (Public Key) نیز مربوط به هر کیف پولی می‌باشد و به صورت رشته‌ای از اعداد و حروف ایجاد می‌شود. این کلید به عنوان آدرس کیف پول شناخته شده و برای دریافت رمز ارز‌ها به کار می‌رود؛ مانند شماره کارت بانکی افراد. کلید عمومی به صورت رایگان در دسترس همه‌ افراد قرار دارد و می‌تواند به صورت عمومی در شبکه‌ بلاکچین در دسترس باشد.

ساخت کلیدهای خصوصی در کیف پول HD

در کیف پول HD، هر بار که کیف پول آدرس جدیدی را ایجاد می‌کند، یک کلید خصوصی جدید هم نیز ایجاد می‌شود. این بدین معنی است کاربر برای هر تراکنشی که انجام می‌دهد، از یک کلید خصوصی جدید استفاده می‌کند که به داده‌های تراکنش قبلی بی‌ارتباط است. این قابلیت باعث می‌شود تا امنیت کیف پول HD افزایش یافته و احتمال دسترسی به کلید خصوصی توسط سارقین به حداقل برسد.

بررسی امنیت کلیدهای کیف پول HD

کیف پول‌های HD به دلیل استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری مطمئن که ترکیبی از کلیدهای عمومی و خصوصی می‌باشد، به عنوان یکی از  روش‌های ایمن نگهداری رمز ارز‌ها شناخته می‌شود.

در بحث امنیتی، از آنجایی که کلید خصوصی مسیر دسترسی به رمز ارز‌های شماست، بهتر است که آن را هرگز با دیگران به اشتراک نگذارید. برای افزایش امنیت کلید خصوصی، می‌توانید از ابزارهایی مانند کلیدهای فیزیکی یا چند عاملی (multi-factor authentication) استفاده کنید. به طور کلی بهتر است، کلید خصوصی خود را در محلی امن و دور از دسترس دیگران نگهداری کنید.

بررسی امنیت کلیدهای کیف پول  HD

آشنایی با برخی اصطلاحات کلیدهای کیف پول اچ دی

با توجه به تنوع ساختاری کیف پول‌های اچ دی، آنها دارای بخش‌های مختلفی می‌باشند که بهتر است در ادامه با برخی از این موارد آشنا شوید.  

کلید عمومی توسعه یافته

کلید عمومی توسعه یافته (Extended Public Key) یا (XPUB) یکی از ویژگی‌های مهم کیف پول‌های HD است که به کاربران این اجازه را می‌دهد تا آدرس‌های بیش‌تری را از طریق یک کیف پول ایجاد کنند.

XPUB، به صورت یک رشته از اعداد و حروف، توسط کیف پول HD ایجاد می‌شود و شامل اطلاعاتی از جمله کلید عمومی و شماره سریال کیف پول است. با استفاده از XPUB، کاربران قادرند، بدون نیاز به دسترسی به کلید خصوصی، آدرس‌های جدید خود را ایجاد نمایند.

فرزند کلید خصوصی توسعه یافته «Extended Private Key Children»

فرزند کلید خصوصی توسعه یافته (Extended Private Key (Children یا (XPRV Children) نیز به عنوان یکی دیگر از ویژگی‌های کیف پول‌های HD شناخته می‌شود. این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به کلید خصوصی قبلی، کلید‌های خصوصی جدیدی را ایجاد کنند.

برای ایجاد فرزند کلید خصوصی توسعه یافته، ابتدا باید از کلید خصوصی اصلی استفاده کرده و سپس برای هر کدام از آدرس‌های جدید، یک کلید خصوصی جدید ایجاد کنید.

استفاده از فرزند کلید خصوصی توسعه یافته، برای کاربرانی که نیاز دارند تا به طور مداوم آدرس‌های جدید ایجاد کنند، بسیار مفید است. از آنجایی که ایجاد کلید خصوصی جدید برای هر آدرس جدید، زمان‌بر و پیچیده است، استفاده از فرزند کلید خصوصی توسعه یافته می‌تواند فرایند را ساده‌تر کند تا زمان بیش‌تری را صرف دسترسی به آدرس‌های جدید نکنید.

فرزند کلید عمومی گسترده «Extended Public Key Children»

فرزند کلید عمومی گسترده (Extended Public Key Children) یا (XPUB Children) همانند فرزند کلید خصوصی توسعه یافته، یکی از ویژگی‌های کیف پول‌های HD است که کاربرد یکسانی در زمینه تولید کلیدهای جدید دارد.

البته در این نوع، برای ایجاد فرزند کلید عمومی گسترده، باید از کلید عمومی اصلی استفاده نموده و سپس برای هر کدام از آدرس‌های جدید، یک کلید عمومی جدید ایجاد کنید. با استفاده از این روش می‌توانید، بدون نیاز به دسترسی به کلید خصوصی، کلید‌های عمومی جدیدی را مرتبط با آدرس‌های جدید ایجاد کنید.

تولید کلیدهای عمومی به‌ صورت مستقل «Generating Public keys independently»

تولید کلیدهای عمومی به‌ صورت مستقل (Generating Public keys independently) به معنی تولید کلیدهای عمومی بدون نیاز به دسترسی به کلید خصوصی متناظر است. در این روش، کلید عمومی بدون داشتن دسترسی به کلید خصوصی متناظر با آن تولید می‌شود.

استفاده از تولید کلیدهای عمومی به صورت مستقل برای حفظ حریم خصوصی کاربران و کاهش ریسک نفوذ به سیستم‌های رمزنگاری بسیار مهم است. با استفاده از این روش دیگر نیازی به دسترسی به کلید خصوصی برای تولید کلید عمومی نیست و باعث می‌شود که کلید خصوصی در امنیت بیش‌تری قرار داشته باشد.

آشنایی با برخی اصطلاحات کلیدهای کیف پول اچ دی

تضمین امنیت کاربران با کیف پول اچ دی

در این مقاله با مزیت‌ها و نکات مهم مختلف کیف پول‌های اچ دی آشنا شدید که در طی یک جمع‌بندی می‌توان به این نتیجه رسید که امنیت کاربران در استفاده از این کیف پول‌ها تضمین شده است. امروزه این ویژگی در بیش‌تر کیف پول‌ها وجود دارد؛ اما به هر صورت برای استفاده از کیف پول‌های مختلف ارز دیجیتال، به HD بودن آن نیز توجه داشته باشید تا امنیت دارایی‌هایتان در معامله تضمین شود.