بیت کوین ۱۱ سال پیش اولین هاوینگ خود را تجربه کرد و قیمت این ارز دیجیتال از آن زمان تاکنون، از ۱۲ دلار به حدود ۳۸ هزار افزایش یافته است. در ادامه، برخی از نقاط عطف تاریخی بیت کوین را قبل از هاوینگ بعدی آن که برای آوریل ۲۰۲۴ پیش‌بینی شده، مرور می‌کنیم.

بر اساس داده‌های تاریخی، اولین تراکنش بیت کوین تقریبا ۱۵ سال پیش در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ انجام شد، چند ماه پس از آن که خالق ناشناس بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، وایت پیپر بیت کوین را در ماه اکتبر سال ۲۰۰۸ انتشار داد.

در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲، یعنی سه سال و ۱۰ ماه پس از استخراج اولین بلاک بیت کوین، اولین رویداد هاوینگ آن اتفاق افتاد. در آن زمان، بیت‌ کوین با قیمت حدودا ۱۲ دلار معامله می‌شد، یعنی حدود ۳۱۵ هزار درصد کمتر از قیمت فعلی.

برخلاف وجود برخی از اطلاعات اولیه در وایت پیپر بیت کوین، جنبه هاوینگ در کد منبع بیت کوین ذکر شده که بر اساس آن، پاداش بلاک ماینر «هر ۲۱۰ هزار بلاک به نصف کاهش می‌یابد، که هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد.» این مکانیسم با هدف مقابله با تورم این ارز دیجیتال و حفظ کمیابی آن برنامه‌ریزی شده است.

اولین هاوینگ بیت کوین 11 سال گذشت2

قبل از اجرای هاوینگ اول، ماینرها ۵۰ بیت کوین به ازای هر بلاک دریافت می‌کردند. پس از اولین رویداد هاوینگ در سال ۲۰۱۲، این رقم به ۲۵ بیت کوین کاهش یافت و به دنبال آن، اجرای هاوینگ دوم در سال ۲۰۱۶، پاداش ماینرها را به ۱۲٫۵ بیت کوین کاهش داد. آخرین هاوینگ بیت کوین هم در سال ۲۰۲۰ رخ داد که در نتیجه آن، پاداش استخراج بلاک به ۶٫۲۵ BTC کاهش پیدا کرد.

از آنجایی که هاوینگ به طور قابل‌توجهی کمیابی بیت کوین را افزایش می‌دهد، چرخه قیمت این ارز دیجیتال از نظر تاریخی تحت تأثیر این رویداد قرار دارد.

اولین هاوینگ بیت کوین 11 سال گذشت3

یازدهمین سالگرد اولین هاوینگ بیت کوین در حالی جشن گرفته می‌شود که جامعه کریپتو منتظر چهارمین هاوینگ این ارز دیجیتال است که انتظار می‌رود در ۱۷ آوریل ۲۰۲۴ رخ دهد. در همین راستا و با توجه به الگوهای تاریخی، بسیاری از حامیان بیت کوین نسبت به قیمت این رمزارز در سال ۲۰۲۴ خوش‌بین هستند.

در همین حال، انتظار می‌رود که کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) ایالات متحده نیز در نهایت یک صندوق قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین را تأیید کند که در این صورت، بیت کوین به عنوان یک کلاس دارایی مشروعیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

لازم به ذکر است که هاوینگ سال ۲۰۲۴ آخرین مورد نخواهد بود. انتظار می‌رود پاداش ماینرهای بیت کوین ۳۴ بار نصف شود، تا زمانی که پس از استخراج تمام ۲۱ میلیون بیت کوین به صفر برسد. بر اساس برنامه‌ریزی‌ها و محاسبات فعلی، پیش‌بینی می‌شود که آخرین بیت کوین در حدود سال ۲۱۴۰ میلادی استخراج شود.

منبع : cointelegraph.com

لینک مطلب : از اولین هاوینگ بیت کوین 11 سال گذشت