متابل، لانچر “یاد بگیر و کسب درآمد کن” را در متاورس راه‌اندازی کرد و به این صورت بلاک چین به آموزش می‌رسد. جایی که بلاک‌ چین با آموزش دیدار می‌کند، پلتفرم متابل بتای رایگان خود را راه‌اندازی کرده است که به کاربران امکان می‌دهد در محیط مجازی متاورس، همزمان با یادگیری، کسب درآمد نیز داشته باشند.

پلتفرم متابل با موفقیت نسخه بتای پلتفرم آموزشی خود در متاورس را بر بستر بلاک‌ چین راه‌اندازی کرد.

پلتفرم متابل روی بلاک‌چین پالیگان (MATIC) توسعه یافته است و به کاربران این امکان را می‌دهد تا مدارس مجازی ایجاد و مدیریت کنند و از طریق تدریس در این پلتفرم، کسب درآمد داشته باشند.

با راه‌اندازی نسخه بتای متابل، این پلتفرم چندین قابلیت جدید به دنیای متاورس خود اضافه کرده است. یکی از این قابلیت‌ها، امکان کسب درآمد از طریق حق امتیاز حاصل از فروش مجدد دوره‌های آنلاین به صورت توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) است.

در طول بتای رایگان، متابل توانایی خود را برای میزبانی بیش از ۵۰ کاربر در یک محیط چندنفره به نمایش گذاشت. در این محیط، شرکت‌کنندگان به صورت همزمان با محیط سه‌بعدی مجازی تعامل داشتند و هیچ‌گونه مشکل فنی مشاهده نشد.

کاربران در این بتا رایگان می‌توانستند آواتارهای خود را شخصی‌سازی کنند، در شکار گنج با جمع‌آوری سکه‌های مجازی شرکت کرده و در فعالیت‌های مسابقه‌ی پاسخ‌دهی به سؤال (کوئیز) شرکت کنند.

راه‌اندازی نسخه بتای متابل، لحظه‌ای محوری برای بخش آموزش و فضای وب ۳ به شمار می‌رود. ما از مدرسین برای شروع ساخت و ساز با استفاده از مجموعه ابزار مجازی خود و از دانش آموزان برای کشف مزایای یک اقتصاد غیرمتمرکز یاد بگیر و کسب درآمد استقبال می‌کنیم.

متابل از یک اکوسیستم غیرمتمرکز برای تسهیل یک مدل آموزشی آنلاین مبتنی بر وب ۳ استفاده می‌کند. این مدل به افراد حرفه‌ای، تولیدکنندگان محتوا و اینفلوئنسرها امکان دسترسی به فرصت‌های یادگیری جدید و توانایی ایجاد مدل‌های کسب‌وکار جدید را می‌دهد.

با توجه به اسناد وایت‌پیپر پروژه، تیم پشتِ «متابل» چشم‌انداز این پروژه را به عنوان «خواستِ ساده‌سازیِ همکاری و تجربه‌ی مرتبط با آموزش» توصیف می‌کند.

همانطور که در صفحه‌ی ۶ نسخه‌ی ۳.۰ وایت‌پیپر متابل آمده است، این پلتفرم بیان می‌کند که: «ما می‌خواهیم با ساده و طبیعی کردنِ پذیرشِ متاورس برای همه، آموزش را به آینده سوق دهیم.»

متابل در تلاش برای ایجاد یک «متاورس آموزشی غیرمتمرکز» است که به کاربران امکان می‌دهد فارغ از موقعیت جغرافیایی، به «تدریس، همکاری، معاشرت و تفریح» بپردازند.

با توجه به اینکه پلتفرم «متابل» روی بلاک‌ چین پالیگان ساخته شده است، این موضوع هم مزایا و هم معایبی را در ارتباط با محدودیت‌ها و پتانسیل‌های آتی پروژه به همراه دارد.

استفاده از بلاک‌ چین پالیگان برای پلتفرم متابل، چندین مزیت در زمینه کارمزد تراکنش‌های پایین به همراه دارد. این کارمزد پایین می‌تواند به نفع متابل در فرآیندهای معاملات NFT و ثبت‌نام در دوره‌ها عمل کند.

علاوه بر این، سرعت تراکنش‌ها و ظرفیت بالای مقیاس‌پذیری بلاک‌ چین پالیگان، برقراری تعاملات روان در زمان واقعی را برای متابل به ارمغان می‌آورد. این قابلیت همراه با پتانسیل افزایش بیشتر تعداد کاربران بدون ایجاد اختلال در عملکرد، از دیگر مزایای این پلتفرم به شمار می‌رود.

از طرف دیگر، یکی از مشکلات اصلی که می‌تواند در بلاک‌ چین پالیگان به وجود بیاید، خطر تمرکز (عدم تمرکززدایی) است. از آنجایی که «متابل» به عنوان یک پلتفرم آموزشی غیرمتمرکز ساخته شده است، استفاده از پالیگان به معنای تعداد کمتر اعتبارسنج (validator) است. این موضوع می‌تواند ریسک‌هایی را در زمینه تمرکززدایی ایجاد کند.

علاوه بر این، پالیگان به عنوان یک راه‌حل لایه ۲ (L2) روی اتریوم ساخته شده است. این موضوع باعث افزایش احتمال سوء‌استفاده‌ها و آسیب‌پذیری‌هایی می‌شود که ذاتاً در پیچیدگی‌های لایه اضافی نهفته است.

علی‌رغم معایب و مزایای بالقوه‌ی استفاده از بلاک‌ چین پالیگان به عنوان زیرساخت اصلی، پلتفرم «متابل» بر نوآوری بالقوه در بخش آموزش تأکید می‌کند. ترکیب قابلیت «یادگیری توأم با کسب درآمد» در یک فضای مجازی در سطح جهانی، می‌تواند دریچه‌ای به سوی نوآوری‌های آتی در حوزه‌ی آموزش باز کند.

منبع: coinspeaker

لینک خبر: بلاک‌ چین به آموزش می‌رسد