بیت کوین برای چند روز تحت فشار باقی می‌ماند. اما احتمال سقوط این رمزارز بعید است زیرا معامله‌گران در انتظار ETF بیت کوین، افت قیمت را خریداری می‌کنند.

شاخص S&P 500 (SPX) هفته گذشته را با افزایش 2.49 درصدی بست. این رشته سود هفت هفته پشت سر هم رخ داده که طولانی‌ترین دوره برد از سال 2017 است. در طرف مقابل بیت کوین نتوانست شتاب خود را حفظ کند و تسلیم رزرو سود توسط گاوها شد.

با این حال سقوط بعید است. زیرا تحلیلگران در انتظار تایید صندوق قابل معامله بیت کوین (ETF) توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده هستند. با تایید ETF شاهد تغییر بازی خواهیم بود.

عملکرد روزانه ارزهای دیجیتال
عملکرد روزانه ارزهای دیجیتال

یان ون اک مدیر عامل VanEck، در مصاحبه‌ای گفت که بیت کوین تا 12 ماه آینده به بالاترین سطح تاریخی خود خواهد رسید.

محدوده تنگ بیت کوین بین میانگین متحرک نمایی 20 روزه (41323 دلار) و خط روند نزولی، در 18 دسامبر به سمت نزولی کاهش یافت. اما این سقوط فاقد شتاب است.

نمودار روزانه BTC/USDT
نمودار روزانه BTC/USDT

یکنواختی متحرک نمایی 20 روزه و شاخص قدرت نسبی (RSI) نزدیک به نقطه میانی، خبر از یک اقدام محدود به محدوده را در کوتاه مدت می‌دهد. اگر قیمت به زیر 40 هزار دلار کاهش یابد جفت BTC/USDT تا حمایت حیاتی 37980 دلار سقوط می‌کند. در این سطح احتمالا شاهد خرید تهاجمی گاوها خواهیم بود.

در طرق مقابل، افزایش قیمت به بالای میانگین متحرک نمایی 20 روزه، نشان از تقاضای قوی در سطوح پایین را می‌دهد. پس از این امر گاوها سعی خواهند کرد تا بر سد خط روند نزولی غلبه و جفت را تا 44700 دلار افزایش یابند.

اتر در 18 دسامبر به زیر سطح حمایت قوی 2200 دلار سقود کرد که نشان‌دهنده از دست دادن کنترل گاوها است.

نمودار روزانه ETH/USDT
نمودار روزانه ETH/USDT

اگر قیمت زیر سطح 2200 دلار باقی بماند، جفت ETH/USDT می‌تواند تا میانگین متحرک ساده 50 روزه (2074 دلار) سقوط کند. این سطح به احتمال زیاد خریداران را به خود جلب خواهد کرد اما خرس‌ها نیز تسلیم نشده و بهبود را در 2200 دلار متوقف می‌کنند. با این اتفاق احتمال وقفه زیر میانگین متحرک ساده 50 روزه افزایش یافته و جفت تا 1900 دلار سقوط می‌کند.

از سوی مخالف اگر قیمت به بالای 2200 دلار برسد این دیدگاه منفی در کوتاه مدت باطل خواهد شد. که نشان از خرید قوی در سطوح پایین‌تر است. پس از این صعود جفت ETH/USDT تا مقاومت سربار 2332 دلار افزایش می‌یابد.

شاخص SPX طی چند روز گذشته شاحد حرکت صعودی قوی بود که قیمت را به بالای مقاومت سربار 4650 رساند.

نمودار روزانه SPX
نمودار روزانه SPX

این افزایش شدید موجب شد RSI به عمق منطقه خرید بیش از حد سوق داده شود. این امر نشان داد که بازار در کوتاه مدت بیش از حد گرم شده است. ممکن است طی چند روز آینده شاهد یک اصلاح یا تثبیت باشیم.

اما اگر قیمت به بالای 4740 برسد شاخص روند صعودی خود را تا 4819 افزایش می‌دهد. این سطح دوباره شاهد نبرد سختی بین گاوها و خرس‌ها خواهد بود. در صورت برتری خریداران در این رالی، قیمت تا سطح روانی 5000 افزایش می‌یابد.

منبع: cointelegraph.com

منبع مطلب: تحلیل قیمت BTC، ETH و SPX