در دنیای به سرعت در حال تحول رمز ارزها، انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال خوب برای خرید و فروش دارایی‌های ارز دیجیتال بسیار مهم است. با وجود انبوهی از مبادلات رمزنگاری که امروزه در دسترس هستند، تصمیم‌گیری آگاهانه برای انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال خوب و مطمئن ضروری است.

برای اطمینان از ایمنی و موفقیت در معامله و سرمایه‌گذاری در صرافی ارز دیجیتال، فاکتورهای اساسی مختلفی وجود دارد. در این مقاله یازده مورد از مهمترین معیا‌رهای یک صرافی ارز دیجیتال خوب را بررسی میکنیم.

هنگام تصمیم‌گیری در مورد انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال، چندین فاکتور مهم وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. از جمله داشتن بخش پشتیبانی مشتریان قوی، صلاحیت قانونی، نداشتن محدودیت خرید و فروش، اختصاص دادن کیف پول داخلی، امنیت دارایی‌ها و موارد مهمی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

امنیت صرافی ارز دیجیتال

هنگام انتخاب صرافی ارز دیجیتال، امنیت باید اولویت اصلی شما باشد. با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال، صرافی‌ها به اهداف جذابی برای هکرها تبدیل شده اند. برای محافظت از سرمایه خود، به دنبال صرافی باشید که از اقدامات امنیتی قوی استفاده می‌کند. در اینجا برخی از ویژگی‌های مهم امنیتی یک صرافی ارز دیجیتال خوب را بررسی میکنیم.

ذخیره سرد:

عامل دیگر بررسی امنیت پلتفرم‌ها این است که چه تعداد دارایی به صورت آفلاین یا در فضای ذخیره‌سازی سخت نگهداری می‌شوند که به عنوان کیف پول سرد نیز شناخته می‌شود.

یک صرافی معتبر اکثریت وجوه کاربران خود را در کیف پول‌های ذخیره‌سازی سرد آفلاین ذخیره می‌کند که کمتر مستعد هک شدن هستند. هر زمان که معامله‌گران قصد دارند دارایی یا ارز دیجیتال را برای مدت طولانی در بستر صرافی نگه دارند یا حتی اگر قصد دارند آن را برای مدت کوتاهی نگه دارند، در کیف پول سرد ذخیره می‌کند.

هر پلتفرم مبادله‌ای که برای دارایی‌های خود انتخاب می‌کنید، باید ارزهای دیجیتال را در یک سرویس ذخیره‌سازی آفلاین مانند کیف پول‌های سرد موجود در صرافی نگه دارد.

مقررات و انطباق:

بررسی کنید که آیا صرافی با مقررات مربوط در کشور شما مطابقت دارد.

بیمه:

برخی صرافی‌ها برای پوشش خسارت در صورت نقض امنیت، بیمه ارائه می‌کنند. این می‌تواند یک شبکه ایمنی ارزشمند باشد. از آنجایی که ارز دیجیتال غیرمتمرکز است و هیچ دولت یا کشوری مالک آن نیست، به اندازه ارزهای سنتی یا سرمایه‌گذاری‌های سهام در حساب‌های بانکی امن نیست.

برخی از صرافی‌ها دارای بیمه نامه‌هایی به ارزش میلیون‌ها دلار هستند تا از ارز دیجیتال و دارایی‌های کاربران خود در برابر هرگونه هک یا کلاهبرداری محافظت کنند.

صرافی‌های مختلف برای تایید احراز هویت کاربران، قوانین و مقررات متفاوتی دارند. برخی از صرافی‌ها دارای سیستم (KYC) «مشتری خود را بشناسید» و «ضد پول‌شویی» (AML) هستند که کاربران را ملزم می‌کند اطلاعات شخصی خود را در حین ایجاد حساب ارسال کنند.

یکی از مسائل مهم در صرافی‌های ارز دیجیتال، احراز هویت و تایید مشتری است تا از مواردی مثل پولشویی و فساد مالی جلوگیری شود. در فرایند احراز هویت، اطلاعات شخصی کاربر از جمله، کارت شناسایی کاربر، عکس از چهره کاربر با مدرک شناسایی، آدرس دقیق، شماره کارت حساب بانکی و مواردی از این قبیل بررسی می‌شود.

اطمینان حاصل کنید که صرافی احراز هویت دو مرحله‌ای (2FA) را برای افزودن یک لایه حفاظتی اضافی به حساب شما ارائه می‌دهد. این یک اقدام امنیتی عمومی است که توسط بسیاری از پلتفرم‌های اجتماعی نیز اجرا می‌شود که هدف آن بهبود امنیت پلتفرم‌ها است.

هنگامی که با نام کاربری و رمز عبور خود وارد می‌شوید، یک روش اضافی ضمیمه می‌شود که بیشتر تأیید کد از طریق پیامک یا ایمیل است.

با هر ورود جدید از یک دستگاه جدید یک هشدار از طریق پیامک یا ایمیل از طرف صرافی برای شما ارسال می‌شود تا اطمینان حاصل شود که حساب فقط توسط شما استفاده می‌شود.

بهترین صرافی‌ ارز دیجیتال سیستم احراز هویت دقیق و سریعی دارد. بنابراین، صرافی بدون احراز هویت ممکن است کلاهبرداری باشد.

یکی از مواردی که معامله‌گران می‌توانند برای تعیین اینکه آیا یک صرافی ارز دیجیتال قانونی است یا نه، جستجوی آدرس فیزیکی دفتر است. اگر آدرس دفتر و مکان جهت مراجعه حضوری موجود را پیدا نکردید، توصیه می‌شود از این صرافی استفاده نکنید زیرا به احتمال زیاد کلاهبرداری است.

اگر صرافی دفتر و مکان جهت مراجعه حضوری داشته باشد، نشان می‌دهد که پلتفرم باز است و هیچ چیز پنهان نیست و درک خوبی از عواقب قانونی سرمایه‌گذاری خود خواهید داشت.

یکی دیگر از مزایای داشتن آدرس فیزیکی این است که اگر حساب شما هک شود و آدرس فیزیکی دفتر را داشته باشید، می‌توانید به راحتی با مراجعه به صرافی، مشکل را بررسی کنید.

ارز دیجیتال

صرافی‌های مختلف از دارایی‌های رمزنگاری مختلف پشتیبانی می‌کنند. اطمینان حاصل کنید که صرافی که انتخاب می‌کنید از دارایی‌های رمزنگاری که قصد تجارت یا سرمایه‌گذاری در آن را دارید، پشتیبانی می‌کند. صرافی‌های محبوب معمولا طیف گسترده‌ای از دارایی‌های ارز دیجیتال، از جمله بیت‌کوین (BTC)، اتریوم (ETH) و سایر آلت‌کوین‌های اصلی را ارائه می‌کنند.

 برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال، دارای تعداد کمتری از دارایی‌های موجود در مقایسه با سایر صرافی‌ها هستند، این می‌تواند به دلیل روش‌های فهرست‌بندی سخت‌گیرانه‌ای باشد، تا از خرید و فروش ارزهای کلاهبرداری و اسکم جلوگیری شود و از منافع مشتریان محافظت و خطر آسیب‌دیدگی را کاهش دهد.

بنابراین، دانستن اینکه هر صرافی کدام دارایی‌های رمزنگاری را ارائه می‌دهد و آیا از ارزهایی که قصد معامله یا سرمایه‌گذاری دارید پشتیبانی میکند، می‌تواند مهم باشد.

بازار ارزهای دیجیتال پر از نوسانات هیجان‌انگیز است و همین نوسانات می‌تواند راهی برای کسب سود در این بازار باشد. یکی از روش‌های ترید یا معامله ارز دیجیتال، خرید و فروش فوری یا اسکالپینگ است که تریدر در بازه زمانی کوتاه مدت (از چند ثانیه تا چند دقیقه) به خرید و فروش سریع می‌پردازد. بنابراین برای اینگونه تریدرها، قیمت‌های واقعی و لحظه‌ای بسیار اهمیت دارد.

موارد مهمی برای استفاده از پلتفرم ارزهای دیجیتال، مانند خرید و فروش دارایی، ردیابی عملکرد موجودی و تحقیق در مورد روندهای بازار وجود دارد که مهمترین آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ورود و راه اندازی حساب کاربری ساده

  • یک فرآیند ورود ساده که کاربران را از طریق ایجاد حساب، تأیید و تنظیم کیف پول راهنمایی کند.
  • دستورالعمل‌ها و نکات واضح را برای کمک به کاربران در درک هر مرحله از فرایند ورود ارائه کنید.
  • ارائه چندین گزینه ورود مانند ثبت ایمیل و رمز عبور

داشبورد بصری

  • یک داشبورد زیبا و کاربر پسند که نمای کلی از نمونه کارها، از جمله مانده حساب، تخصیص دارایی‌ها و تراکنش‌های اخیر را در اختیار کاربران قرار دهد.
  • کاربران بتوانند طرح‌بندی داشبورد خود را سفارشی کنند و اطلاعاتی را که می‌خواهند ببینند انتخاب کنند.

اجرای مدیریت کیف پول امن

یک رابط کیف پول کاربرپسند، باید به کاربران امکان ذخیره، ارسال و دریافت ایمن ارزهای دیجیتال را برای تمایز بین دارایی‌های مختلف در کیف پول، برچسب‌های واضح و نشانه‌های بصری ارائه دهد. شامل ویژگی‌هایی مانند یکپارچه‌سازی دفترچه آدرس، اسکن کد QR و فیلتر کردن تاریخچه تراکنش‌ها برای ساده‌سازی مدیریت کیف پول.

تجارت و تبادل آسان

یک رابط تجاری بصری باید به کاربران امکان خرید، فروش و تبادل ارزهای دیجیتال را به راحتی بدهد.

داده‌های بازار، نمودارهای قیمت و شاخص‌های معاملاتی را در زمان واقعی ارائه دهد تا به کاربران در تصمیم‌گیری آگاهانه کمک کند.

اولویت‌بندی امنیت

به کاربران در مورد بهترین شیوه‌ها برای ایمن‌سازی حساب‌ها و دارایی‌هایشان، مانند استفاده از رمزهای عبور قوی و فعال کردن ویژگی‌های امنیتی، آموزش دهد.

راهنمایی روشنی در مورد نحوه شناسایی و اجتناب از تهدیدات امنیتی رایج، مانند کلاهبرداری‌های فیشینگ و حملات بدافزار، ارائه دهد.

ساده صرافی

یکی دیگر از ویژگی‌های صرافی ارز دیجیتال خوب، داشتن بخش پشتیبانی مشتریان قوی برای کمک به کاربران در مورد سؤالات یا مشکلات کاربران است.

صرافی ارز دیجیتال خوب دارای کانال‌های پشتیبانی مشتری با دسترسی آسان، مانند چت آنلاین، پشتیبانی ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و وبسایت است. یک صرافی با استفاده از پشتیبانی قوی می‌تواند منابع آموزشی و پرسش‌های متداول را برای کمک به کاربران در درک نحوه استفاده مؤثر از پلتفرم و مشکلات ارز دیجیتال ارائه دهد.

یکی دیگر از ویژگی‌های یک صرافی ارز دیجیتال خوب، نداشتن محدودیت خرید و فروش در معاملات است. به عنوان مثال معمولا برخی از کاربران جدید میخواهند با مقادیر کم مثلا یک دلار شروع و به مرور مقایر بالاتری ارز دیجیتال خریداری کنند.

در صرافی‌های مختلف با توجه به قیمت ارز و کارمزد شبکه، محدودیت خرید و فروش هر ارز دیجیتال متفاوت است، به عنوان مثال در صرافی‌های خارجی معمولا حداقل خرید بیت کوین یک دلار می‌باشد.

حداقل خرید و فروش در هر صرافی متفاوت است و قبل از ثبت‌نام و واریز وجه به کیف پول صرافی، محدودیت خرید و فروش صرافی مورد نظر را بررسی کنید.

امروزه قوانین مرتبط با استخراج و یا خرید و فروش ارز دیجیتال برای کاربران ایرانی یکی از بحث برانگیزترین موضوعات روز تبدیل شده است.

در سال‌های اخیر ارزهای دیجیتال به یکی از بازارهای مهم سرمایه‌گذاری تبدیل شده است و مسائل متعددی در ارتباط با قوانین تجارت ارزهای دیجیتال پدیدار شده است.

کشورها در سرتاسر جهان چاره‌ای جز گنجاندن ارز دیجیتال در قوانین موجود ندارند، با این حال برخی از کشورها رویکرد مثبتی دارند و شرکت‌های بیشتری در زمینه ارز دیجیتال برای ورود به بازار خود تشویق می‌کنند و برخی دیگر قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای ورود ارز دیجیتال به کشورشان دارند.

به طور خلاصه در برخی کشورها، خرید و فروش ارز دیجیتال ممنوع است قبل از هر چیز باید بفهمید صرافی مورد نظر شما صلاحیت قانونی و قضایی آن کشور را دارد و به کاربران خود و دیگر کشورها خدمات ارایه می‌دهد؟

حجم معاملات صرافی ارز دیجیتال می‌تواند یک معیار برای تشخیص یک صرافی ارز دیجیتال خوب باشد. معمولا صرافی‌هایی که دارای حجم معاملات بالایی هستند، نشان میدهد کاربران به این صرافی‌ها اعتماد بیشتری دارند.

حجم معاملات، وضعیت کلی و میزان نقدینگی ارزهای دیجیتال یک صرافی و تعداد ارز‌هایی که در یک بازه زمانی خاص معامله می‌شود را مشخص می‌کند.

میزان حجم معاملات هر صرافی مشخص است از همین‌ رو در انتخاب صرافی توجه به حجم معاملات و اینکه صرافی مورد نظر هر نوع حجم معاملاتی (چه کوچک چه بزرگ) را انجام دهد، ضروری خواهد بود.

معاملاتی

یکی از معیارهای صرافی ارز دیجیتال خوب، اختصاص دادن کیف پول داخلی و خصوصی جهت رفع تحریم، به کاربران است. صرافی‌های بزرگ و معتبر ارز دیجیتال دارای کیف پول سرد هستند. اکثریت دارایی کاربران را در کیف پول‌های ذخیره‌سازی سرد آفلاین ذخیره می‌کند که کمتر مستعد هک شدن هستند.

پس از دستورالعمل (FATF) در سال 2019 برای مبارزه با پولشویی و سوءاستفاده از ارزهای دیجیتال، تحریم‌هایی برای شرکت‌ها و صرافی‌های ارز دیجیتال اعمال شد. در پی این تحریم‌ها برخی از صرافی‌های خارجی مانند بایننس هیچ گونه خدماتی به کاربران ایرانی ارایه نمی‌دهد.

در پی این تحریم‌ها نگرانی‌هایی برای کاربران ایرانی در رابطه با سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد شده است. از آن جایی که این تحریم‌ها بر روی صرافی‌های خارجی اعمال می‌شوند، بهترین راه، استفاده از صرافی‌های داخلی مانند صرافی بیتکس روم برای جلوگیری از بلوکه شدن دارایی‌های دیجیتال می‌باشد.

انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال خوب یک تصمیم مهم است که می‌تواند بر ایمنی و موفقیت سرمایه‌گذاری‌ شما تأثیر بگذارد. هنگام ارزیابی موارد مهمی مانند: امنیت، صلاحیت قانونی، سیستم احراز هویت، قیمت واقعی، داشتن مکان و دفتر حضوری و پشتیبانی مشتری را در اولویت قرار دهید.

با در نظر گرفتن دقیق این عوامل، می‌توانید صرافی‌ای را انتخاب کنید که با اهداف معاملاتی شما همسو باشد و به شما کمک کند تا با خیال راحت در دنیای هیجان‌انگیز ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری و معامله کنید. به یاد داشته باشید که تحقیق کامل و بررسی دقیق بهترین ابزار شما برای انتخاب آگاهانه در این چشم انداز همیشه در حال تحول است.

لینک مطلب: ویژگی‌های یک صرافی ارز دیجیتال خوب