در حالی که هنوز هیچ گونه اظهار رسمی بیان نشده است، حرف‌هایی از شروع فورکی جدید برای بیت کوین (BTC) شنیده می شود. این امر در میان تداوم بحث‌ها در مورد کتیبه‌های پروتکل اوردینالز، فضای بلاک که این کتیبه‌ها اشغال می‌کنند و افزایش کارمزد تراکنش‌های بیت کوین، صورت می‌گیرد. چنین گمانه‌زنی‌هایی باعث شده که برخی بر این باور باشند که فورک بیت کوین ممکن است در سال ۲۰۲۴ رخ دهد.

تا ۲۳ دسامبر ۲۰۲۳، تعداد ۲۹۱۶۶۰ تراکنش تاییدنشده BTC وجود دارد و هزینه برای انتقال بیت کوین، ۸۱ ساتوشی به ازای هر بایت مجازی (Sat/vB) یا ۴.۹۷ دلار در هر تراکنش است. البته در مقایسه با کارمزدها در ۱۶ دسامبر ۲۰۲۳، زمانی که هر انتقال کارمزدی معادل ۴۰ دلار داشت، هزینه انتقال بسیار کاهش یافته است.

برخی از علاقه‌مندان به بیت کوین، کتیبه‌های اوردینالز را بیهوده خوانده و آن‌ها را به عنوان هرزنامه، حمله، کلاهبرداری و اساساً سوءاستفاده از منابع می‌نامند. در این میان، ادعای آدام سیمکا (Adam Simecka) مبنی بر اینکه کتیبه‌های اوردینالز یک کلاهبرداری هستند، بحث‌هایی را در بین علاقه‌مندان بیت‌ کوین به راه انداخته است. سیمکا پیش‌بینی می‌کند که این روند ممکن است در نهایت منجر به هارد فورک بیت کوین شود که به گفته وی در درازمدت موفق نخواهد بود.

یکی از کاربران X به نام Pledditor هم ادعا کرد که پروژه Taproot Wizards در تلاش است تا با فورک بیت کوین، آن را بیشتر به اتریوم (ETH) شبیه کند. در مقابل، تایلر ویتل از Taproot Wizards بر ریسک‌های مرتبط با مقاومت بیت کوین در برابر تغییر تاکید کرد. وی این مقاومت را با سقوط شرکت‌هایی مانند بلک‌بری، کداک و نوکیا مقایسه کرد که نتوانستند با روندها و فناوری‌های در حال‌ تحول بازار سازگار شوند. ویتل خواستار رویکرد سازگارتر در سال ۲۰۲۴ شد.

در طول سال گذشته، میانگین اندازه بلاک روزانه بیت کوین از ۱.۱۹ مگابایت به ۱.۷ مگابایت افزایش یافته است. با این وجود، ظرفیت اضافی برای گسترش وجود ندارد و احتمال پیشنهاد و توافق بر سر افزایش اندازه بلاک عملاً امکان‌پذیر نیست.

در همین حال، بد نیست بدانید که افزایش تراکنش‌های تاییدنشده BTC، باعث افزایش جستجوی اصطلاح فورک بیت کوین در ترندهای گوگل شده است.

منبع : news.bitcoin.com

لینک مطلب : بحت در کتیبه‌های اوردینالز بیت کوین، یک فورک جدید