قبل از آنکه بدانیم مدت زمان استخراج یک بیت کوین چقدر است بهتر است تعریف آن را بدانیم. استخراج بیت‌ کوین روشی است که شبکه از آن برای تأیید تراکنش‌ها و ایجاد بیت‌ کوین‌های جدید استفاده می‌کند.

استخراج بیت کوین چیست؟

در حال حاضر، حدود 19.5 میلیون بیت‌ کوین در گردش است و این ارز دیجیتال برای داشتن کل عرضه 21 میلیون واحدی برنامه‌ریزی شده است. حدود 1.5 میلیون واحد باقی‌مانده قفل هستند و منتظر استخراج‌کنندگان با رایانه‌های قدرتمند برای آزادسازی آن‌ها از طریق فرآیند استخراج بیت‌ کوین هستند.

استخراج بیت‌ کوین شبیه به یک جستجوی گنج دیجیتال است. استخراج‌کنندگان مجهز به سخت‌افزار کامپیوتری قدرتمند، به دنبال یک کد هگزادسیمال ۶۴ رقمی می‌گردند که بتواند بلوکی از تراکنش‌ها را تایید کند. این کد (که به آن هش نیز گفته می‌شود) از طریق فرآیندی به نام هَشینگ پیدا می‌شود.

در فرآیند استخراج بیت‌ کوین، هشینگ نقش مهمی ایفا می‌کند. سخت‌افزارهای کامپیوتری با استفاده از هشینگ، تریلیون‌ها کد مختلف را بررسی می‌کنند تا بتوانند هشی را پیدا کنند که با سختی بلاک مطابقت داشته باشد. سختی بلاک معیاری برای سنجش دشواری استخراج یک بلاک است. هر چه سختی بلاک بیشتر باشد، یافتن هش مطابق با آن دشوارتر خواهد بود. زمانی که یک استخراج‌کننده موفق به یافتن هدف هش برای یک بلاک شود، می‌تواند اعتبار تراکنش‌های آن بلاک را تایید و تاییدیه بلاک را صادر کند. با تایید نهایی توسط شبکه، بیت‌ کوین‌های جدید آزاد شده و وارد چرخه می‌شوند.

یافتن هدف هش (Target Hash) می‌تواند زمان زیادی طول بکشد. مدت زمان مورد نیاز به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله سختی فعلی شبکه استخراج بیت‌ کوین، تنظیم سختی، افزایش تعداد استخراج‌کننده یا کاهش تعداد استخراج‌کننده. با توجه به اینکه تعداد کل استخراج‌کنندگان در شبکه بیت‌ کوین در حال نوسان است، سختی شبکه نیز برای حفظ تعادل میان عرضه و تقاضای بیت‌ کوین جدید، به‌صورت خودکار تنظیم می‌شود. این موضوع مستقیماً بر زمان مورد نیاز برای یافتن هدف هش تأثیر می‌گذارد.

دستگاه‌های استخراج بیت‌ کوین از الگوریتم استخراج بیت‌ کوین، یعنی SHA-256 پیروی می‌کنند. SHA-256 یک تابع درهم‌سازی رمزنگاری است که در بسیاری از کاربردها از جمله درهم‌سازی رمزهای عبور و تأیید امضای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مورد بیت‌ کوین، از این تابع برای هشینگ داده‌ها استفاده می‌شود.

هر 10 دقیقه یک بلاک جدید در شبکه بیت‌ کوین استخراج می‌شود. با استخراج هر بلاک، شبکه مقدار ثابتی از بیت‌ کوین را به عنوان پاداش در اختیار استخراج‌کنندگان قرار می‌دهد. به این پاداش، مزد بلاک گفته می‌شود. تا پیش از نصف شدن بیت‌ کوین در آوریل 2024، مزد هر بلاک معادل 6.25 واحد بیت‌ کوین بود. اما با این رویداد که تقریباً هر چهار سال یکبار رخ می‌دهد، میزان پاداش به ازای هر بلاک به 3.125 بیت‌ کوین کاهش پیدا کرد. این فرآیند نصف شدن پاداش، توسط سازنده بیت‌ کوین طراحی شده است تا کمیابی دیجیتال را برای این ارز دیجیتال به وجود آورد و از این طریق، ارزش بیت‌ کوین را حفظ کند. همچنین، این رویداد تاثیر چشمگیری بر سودآوری فعالیت استخراج دارد.

خالق بیت‌ کوین شبکه را طوری برنامه‌ریزی کرده است که تقریباً هر چهار سال (بعد از استخراج هر 210,000 بلاک) میزان پاداش استخراج نصف شود. این فرآیند به «نصف شدن» بیت‌ کوین (Bitcoin halving) معروف است. هدف از این نصف شدن، ایجاد «کمیابی دیجیتال» برای بیت‌ کوین است. با محدود شدن تدریجی تعداد بیت‌ کوین‌های جدیدی که وارد چرخه می‌شوند، ارزش کل بیت‌ کوین‌های موجود درنظر تئوری می‌تواند حفظ شود. با توجه به این فرآیند نصف شدن، کل بیت‌ کوین‌های قابل‌استخراج، به تدریج تا سال 2140 استخراج خواهند شد. در آن زمان، به سقف نهایی یعنی 21 میلیون بیت‌ کوین خواهیم رسید.

در آن زمان، استخراج‌کنندگان همچنان به دریافت پاداش ادامه خواهند داد، اما این پاداش دیگر به صورت بیت‌ کوین جدید نخواهد بود، بلکه از طریق کارمزد تراکنش‌ها تامین می‌شود. به عبارت دیگر، با تمام شدن بیت‌ کوین‌های قابل‌استخراج، انگیزه برای استخراج تنها حفظ امنیت شبکه و دریافت کارمزد تراکنش‌ها خواهد بود.

هر بلاک تأییدشده در شبکه بیت‌ کوین، پاداشی معادل 3.125 بیت‌ کوین به همراه دارد. برای پاسخ به سوال اصلی، باید گفت که به طور متوسط، حدود 10 دقیقه طول می‌کشد تا یک بلاک استخراج شود، نه فقط برای یک بیت‌ کوین بلکه برای کل 3.125 بیت‌ کوین. البته، این مقدار پاداش در طول زمان با رویدادهای نصف شدن، تغییر می‌کند. مهم است بدانیم که به دلیل نیاز به قدرت محاسباتی بسیار بالا برای استخراج یک بلاک (که به آن زمان بلاک نیز می‌گویند)، تقریباً غیرممکن است که یک استخراج‌کننده به تنهایی، کل پاداش 3.125 بیت‌ کوین را دریافت کند.

چقدر طول می‌کشد تا یک نفر یک بیت‌ کوین استخراج کند؟ این زمان به طور قابل توجهی با توجه به سخت‌افزار استخراج آن فرد تغییر می‌کند. به دلیل ماهیت رقابتی استخراج بیت‌ کوین و وابستگی آن به قدرت سخت‌افزار و حتی شانس، تعیین زمان دقیق مورد نیاز برای استخراج یک بیت‌ کوین توسط یک نفر، غیرممکن است. با این حال، استخراج‌کنندگان با سخت‌افزار قوی‌تر یا کسانی که عضو استخرهای استخراج هستند، به طور کلی شانس بیشتری برای استخراج بیت‌ کوین در مدت زمان کوتاه‌تری دارند.

مدت زمان استخراج یک بیت کوین

یک استخر استخراج مجموعه‌ای از استخراج‌کنندگان است که قدرت محاسباتی (نرخ هش) خود را با هم ترکیب می‌کنند تا شانس پیدا کردن هدف هش (هش معتبر برای تایید یک بلاک) را افزایش دهند. با این کار، استخراج‌کنندگان بر اساس میزان مشارکت‌شان در استخر، پاداش دریافت می‌کنند.

پاداش‌های استخراج توسط مدیر استخر استخراج توزیع می‌شود که معمولاً برای پوشش هزینه‌های عملیاتی، هزینه‌ای را به عنوان کارمزد استخر استخراج از کل پاداش کم می‌کند. با این حال، استخراج‌کنندگان می‌توانند در انواع مختلفی از استخرهای استخراج مشارکت داشته باشند که به توضیح آنها میپردازیم.

در یک استخر استخراج متناسب، پاداش‌ها بر اساس میزان مشارکت هر استخراج‌کننده در نرخ هش کل استخر توزیع می‌شود. به عبارت دیگر، هرچه قدرت محاسباتی (نرخ هش) یک استخراج‌کننده بیشتر باشد، سهم بیشتری از کل پاداش استخراج بلاک را دریافت خواهد کرد. علاوه بر پاداش اصلی استخراج، استخرهای متناسب ممکن است به استخراج‌کنندگان خود امکان کسب درآمد از طریق کارمزد تراکنش‌ها را نیز بدهند.

استخرهای استخراج پرداخت به ازای N گروه آخر، استخراج‌کنندگان را به گروه‌هایی با زمان مشخص تقسیم می‌کنند و بر اساس مدت زمان حضور در گروه به آنها پاداش می‌دهند.

استخرهای پرداخت به ازای سهم، به استخراج‌کنندگان درآمد ثابتی ارائه می‌دهند. در مقابل، انتظار می‌رود که استخراج‌کنندگان میزان مشخصی از نرخ هش خود را به صورت روزانه در اختیار استخر قرار دهند. این روش، راهی باثبات برای استخراج بیت‌ کوین است اما باعث می‌شود تا استخراج‌کنندگان امکان کسب درآمد از کارمزد تراکنش‌ها را نداشته باشند.

در استخراج انفرادی بیت‌ کوین، هر استخراج‌کننده به صورت مستقل با همه استخراج‌کنندگان دیگر در سراسر جهان رقابت می‌کند.

پروتکل اجماع اثبات کار (Proof-of-Work – PoW) بیت‌ کوین، فرآیند استخراج را به یک رقابت طبیعی تبدیل می‌کند. به دلیل این پروتکل، احتمال اینکه یک استخراج‌کننده انفرادی بتواند پیش از سایر استخراج‌کنندگان کل دنیا، هدف هش یک بلاک را پیدا کند، تقریباً صفر است. این موضوع بدون در نظر گرفتن قدرت سخت‌افزارهای استخراج آن استخراج‌کننده صادق است. به عبارت دیگر، حتی با قوی‌ترین سخت‌افزارهای استخراج، شانس بسیار کمی برای موفقیت در استخراج انفرادی وجود دارد.

در ابتدای پیدایش بیت‌ کوین، به دلیل تعداد کم استخراج‌کنندگان، سختی استخراج نسبتاً پایین بود. همچنین، پاداش استخراج هر بلاک بسیار بیشتر بود و استخراج‌کنندگان می‌توانستند ده‌ها بیت‌ کوین به ازای هر بلاک استخراج‌شده به دست آورند. البته، در آن زمان ارزش هر بیت‌ کوین کمتر از یک دلار آمریکا بود، بنابراین این پاداش بالا با ارزش کلی آن زمان همخوانی داشت.

سرویس‌های ابری استخراج به این صورت عمل می‌کنند که استخراج‌کنندگان، قدرت هش خود را از طریق فضای ابری اجاره می‌دهند و کاربران برای اجاره بخشی از این قدرت، هزینه پرداخت می‌کنند. در نتیجه، استخراج‌کنندگان می‌توانند بخشی از هزینه‌های مصرف انرژی خود را به کاربران‌ اجاره‌کننده منتقل کنند. در ازای این پرداخت، کاربران بر اساس سهمی که از قدرت هش اجاره کرده‌اند، از پاداش‌های استخراج بلاک بهره‌مند می‌شوند.

درسته که میگن “پول، پول میاره” اما به دست آوردن بیت‌ کوین بدون هیچ سرمایه‌گذاری‌ای تقریبا غیرممکنه، ولی راه‌های کم‌هزینه‌ای برای ورود به این حوزه وجود داره.

بدست آوردن ۱ بیت‌ کوین در روز بدون سرمایه‌گذاری تقریبا غیرممکنه. استخراج بیت‌ کوین نیازمند مصرف انرژی بالاییه که استخراج‌کنندگان هزینه اون رو از طریق قبض برق پرداخت می‌کنن. علاوه بر این، سختی شبکه‌ی بیت‌ کوین به مرور زمان افزایش پیدا می‌کنه تا از تورم بی‌رویه جلوگیری بشه. برای استخراج بیت‌ کوین، به مقدار زیادی برق و سخت‌افزارهای تخصصی و گرون‌قیمتی نیاز هست.

حتی با صرف هزینه‌های زیاد، استخراج روزانه‌ی ۱ بیت‌ کوین برای یک فرد به تنهایی تقریباً غیرممکن است. هر کسی که بخواهد بیت‌ کوین استخراج کند، مجبور به رقابت با عملیات استخراج قدرتمند است که به دلیل مزیت‌های اقتصادی حاصل از حجم بالا، برتری قابل توجهی نسبت به استخراج‌کنندگان فردی دارند.

توجه داشته باشید که تا تاریخ ۶ مِی ۲۰۲۴، ارزش هر بیت‌ کوین حدود ۶۴,۱۱۶ دلار آمریکا است. کسب درآمد روزانه به این میزان، بدون هیچ سرمایه‌گذاری‌ای، می‌تواند بی‌ثباتی زیادی در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد کند. بنابراین، مراقب وب‌سایت‌ها یا برنامه‌هایی باشید که ادعا می‌کنند به شما کمک می‌کنند تا روزانه ۱ بیت‌ کوین به صورت رایگان به دست آورید. این موارد اغلب کلاهبرداری هستند و هدفشان سوءاستفاده از افرادی است که به دنبال راه‌های سریع برای پولدار شدن هستند.

کسانی که به دنبال سرمایه‌گذاری در استخراج ارز دیجیتال هستند، ابتدا باید در مورد معاملات ارز دیجیتال، فناوری بلاک‌ چین و بازار ارزهای دیجیتال اطلاعات کسب کنند. با داشتن دانش و رویکرد مناسب، ممکن است بتوانند در طول زمان، سرمایه‌گذاری‌های کوچک خود را به مبالغ بیشتری تبدیل کنند.

منبع: cointelegraph

لینک خبر: مدت زمان استخراج یک بیت کوین چقدر است؟