ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، گفت اکوسیستم اتریوم برای تأثیر جهانی نیاز به تغییر ذهنیت عمده دارد.

بوترین، خواستار تغییر ذهنیت به سمت ساخت برنامه‌ها و راه حل‌های غیرمتمرکز لایه 2 (L2) پس از تکمیل موفقیت آمیز هارد فورک Dencun است.

بوترین در 14 مارس، در رویداد ETH Global’s Pragma لندن از تکمیل ارتقاء شبکه استقبال کرد که به رول آپ‌های L2 امکان می‌دهد با کاهش هزینه‌های مربوط به ارسال مدارک رمزنگاری به لایه پایه اتریوم مقیاس‌پذیرتر شود.

بوترین در جمع جمعیتی که در محل برگزاری کریس چرچ اسپیتالفیلدز جمع شده بودند، گفت: ما رسماً مقیاس‌بندی اولیه را انجام داده‌ایم، اما باید در نظر داشته باشیم که از اینجا همه چیز افزایشی خواهد بود.

این رویداد بیش از 500 شرکت‌کننده را قبل از هکاتون آخر هفته جذب کرد و حضور بوترین به عنوان کارت قرعه کشی بزرگی در پایان برنامه سخنرانان روز بود. با توجه به اینکه Dencun بدون هیچ مشکلی وارد شبکه اصلی شد، حس قابل لمسی برای شنیدن آنچه که برای اتریوم در آینده خواهد آمد از مهمترین عضو بنیانگذار آن وجود داشت.

بوترین نقشه راه خود را که به طور گسترده مورد استناد قرار گرفته بود برای اتریوم پس از انتقال موفقیت آمیز آن به اجماع اثبات سهام پس از ادغام در سال 2022 موکول کرد.

یکی از بنیانگذاران گفت که بسیاری از نقاط عطف او در درجه اول کارهای مهندسی بودند که برخی از آنها با نهایی شدن Dencun به نتیجه رسیدند.

Dencun شامل پیشنهاد بهبود اتریوم (EIP-4844) است که نحوه ذخیره داده‌های اتریوم را در شبکه اصلی تغییر می‌دهد. چندین رول آپ لایه 2 تراکنش‌های خارج از زنجیره را جمع‌آوری و پردازش می‌کنند و یک اثبات خلاصه از این تراکنش‌ها را به بلاک‌ چین اتریوم ارائه می‌کنند.

EIP-4844 با معرفی فضای blob به عنوان جایگزینی برای استفاده از داده‌ها برای ذخیره‌سازی، روش جدیدی را برای جمع آوری‌های داده‌های ارزان‌تر به بلوک‌ها معرفی کرد.

استفاده از داده‌های تماس برای ذخیره مدارک رمزنگاری از نظر تاریخی گران بوده است؛ زیرا تمام گره‌های اتریوم باید داده‌هایی را که به طور نامحدود روی زنجیره هستند را پردازش کنند.

Proto-danksharding، که از نام محققانی که EIP-4844 را پیشنهاد کردند، نامگذاری شده است، به مجموعه‌ها اجازه می‌دهد تا حباب‌های داده را ارسال و به بلوک‌ها متصل کنند. داده‌ها برای ماشین مجازی اتریوم قابل دسترسی نیستند و پس از 18 روز به طور خودکار حذف می شوند.

اتریوم در دهه گذشته در جریان بوده است و بوترین بر این باور خود تأکید کرد که اکوسیستم آن باید رویکرد خود را تغییر دهد تا تأثیر قابل‌توجهی بر اینترنت و سیستم‌های مالی متعارف داشته باشد.

بوترین دهه اول اتریوم را به عنوان دوره‌ای متمرکز بر درون می‌بیند و به این موضوع می‌پردازد که چگونه اکوسیستم در حال توسعه چیزهایی برای خود است.

حرفه‌های فناوری تلاش می‌کنند تا علاقه‌مندان به فناوری را راضی کنند و فناوری زیبایی خلق کنند. دهه دوم باید شاهد ظهور اتریوم باشد و تأثیر زیادی بر جهان بگذارد.

هارد فورک Dencun نقش خود را در این روایت ایفا کرده است و به اکوسیستم اتریوم اجازه می‌دهد از تمرکز لایه 1 دور شود. بوترین همچنین انتظار دارد لایه پایه‌ای اتریوم را از تغییر سریع به جای تغییر متمرکز بر تعمیر و نگهداری دور کند.

“ما در سمت کاهش سرعت کارها قرار داریم. من در واقع فکر می‌کنم بزرگترین تغییرات پشت سر ما هستند، که شگفت‌انگیز است.”

در حالی که یکی از بنیان‌گذاران اتریوم اذعان می‌کند که تغییرات L1 همچنان بخشی از توسعه اکوسیستم خواهد بود، یک ذهنیت L2 محور باید در آینده با تمرکز بر توسعه‌‌دهندگان برنامه‌ها ادامه یابد.

بوترین گفت: اکوسیستم ابزارهای زیادی برای ساخت DApps ایجاد کرده است که مهمترین آنها اثبات دانش صفر است

آنها می‌توانند برنامه‌هایی بسازند که مقیاس‌پذیرتر باشند و برنامه‌هایی بسازند که کار بهتری برای حفظ حریم خصوصی کاربران انجام دهند و سهولت انجام این کار در مقایسه با پنج سال پیش بسیار افزایش یافته است.

بوترین همچنین از سازندگان درخواست کرد که رویکرد «اتریوم 2.0» را برای توسعه اتخاذ کنند؛ چون از ابزارها و پروتکل‌های معاصر مانند مجموعه‌های L2 دارندکه از مزایای بهبود حریم خصوصی، امنیت و عملکرد استفاده می‌کند.

منبع خبر: cointelegraph

لینک منبع: اکوسیستم اتریوم برای تأثیر جهانی نیاز به تغییر ذهنیت عمده دارد.