هر ساله شاهد عرضه پلتفرم‌ها و پروتکل‌های مختلفی در زمینه کریپتو هستیم که با عرضه آنها می‌توان از خدمات جدید آنها بهره برد و بدین شکل فعالیت بهتری را در بازار ارزهای دیجیتال صورت داد. فایل کوین یکی از این موارد پرکاربرد است که پس از دسترسی عمومی توانست کاربران بسیاری را به سمت خود جذب کند. در این مقاله به طور ویژه به معرفی این پروتکل خواهیم پرداخت.

در بازار ارزهای دیجیتال، ارزی به نام فایل کوین تحت شبکه منحصر به فرد خود در اختیار کاربران قرار دارد. فایل کوین امکان ذخیره‌سازی اطلاعات را به کاربران می‌دهد. این شبکه به‌ صورت غیرمتمرکز کار می‌کند و هر کاربر می‌تواند مقداری از فضای موجود در شبکه را برای استفاده شخصی اجاره کند.
فایل کوین را می‌توان به ‌عنوان یک بازار ذخیره و بازیابی اطلاعات در نظر گرفت که به ‌صورت همتا به‌ همتا (P2P) فعالیت می‌کند و نوعی از فضای ذخیره‌سازی ابری را با پیاده‌سازی بلاکچین غیرمتمرکز فراهم نموده است. در شبکه این ارز، فرایندهای ذخیره و بازیابی اطلاعات توسط ماینرها اجرا می‌شود و به ‌عنوان پاداش برای این خدمات، توکن بومی این شبکه با نام Filecoin یا FIL به ماینرها اختصاص می‌یابد.

ارز دیجیتال فایل کوین چیست؟ (FIL)

Filecoin توسط ژان بنت (Juan Benet) که سیستم فایل بین سیاره‌ای را ایجاد کرد، تأسیس شد. بنت دانشمند کامپیوتر آمریکایی فارغ‌التحصیل دانشگاه استنفورد است. او پس از تأسیس Protocol Lab در می ۲۰۱۴، در تابستان همان سال در Y Combinator با هدف پشتیبانی از IPFS، فایل کوین و همچنین پروژه‌های دیگر همکاری کرد.
در ابتدا، خوان بنت (Juan Benet) دانشمند و متخصص علوم رایانه، پروژه فایل کوین را در سال ۲۰۱۴ در بنیاد پروتکل لبز Protocol) (Labs آغاز کرد. این پروژه با شروعی کم ‌صدا و بدون هیاهو به کار خود ادامه داد. سه سال پس از آغاز، در سال ۲۰۱۷، این پروژه به ‌عنوان یک عرضه اولیه سکه (ICO) معرفی شد. در ابتدا برنامه‌ریزی برای عرضه فایل کوین در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ بود، اما به دلیل مشکلاتی که پیش ‌آمد، عرضه این ارز دیجیتال به تأخیر افتاد. در نهایت، پس از سه سال، در اکتبر ۲۰۲۰، Filecoin با نام اختصاری FIL در صرافی‌های ارز دیجیتال وارد بازار شد.

هر ارز دیجیتالی پس عرضه رسمی خود و یا به طور دقیق‌تر کمی قبل از زمان انتشار، موارد مهمی مثل نقشه راه خود را به طور عمومی منتشر می‌کند که در ادامه به موارد نقشه راه فایل کوین می‌پردازیم.

۲۰۱۹

 • فعال کردن شبکه توسعه (Devnet) برای توسعه‌دهندگان و ماینرها
 • راه‌اندازی شبکه آزمایشی داخلی (Internal Testnet)
 • به کارگیری نسخه آلفای شبکه (Alphanet)
 • فاز اول عرضه آزمایشی شبکه عمومی

۲۰۲۰

 • فاز دوم عرضه شبکه آزمایشی عمومی
 • راه‌اندازی شبکه اصلی

۲۰۲۱

 • افزایش منابع ذخیره‌سازی تا مقدار ۳۶۰۰ سرور
 • طراحی و عرضه پروتکل‌های ونوس (Venus) و فارست (Forest)
 • آغاز توسعه ماشین مجازی فایل کوین FEVM

۲۰۲۲

 • مقیاس‌پذیری فایل کوین با معرفی الگوریتم اثبات بازگشت (Recursive Proof)
 • توسعه بازار بازیابی فایل کوین
 • وام‌دهی به نودهای ذخیره ‌کننده
 • پرداخت هزینه ذخیره‌سازی با توکن‌های متنوع
 • پلتفرم ذخیره‌سازی حریم خصوصی

۲۰۲۳

 • نهایی‌سازی و لانچ FEVM
 • قابلیت پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند سازگار با اتریوم روی FEVM
 • راه‌اندازی تست‌نت هایپر اسپیس برای تست امنیت شبکه
 • قابلیت پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند نوشته ‌شده با زبان‌های Rust ، AssemblyScript Go بر روی فایل کوین
 • اصلاح و بهبود پروتکل برای افزایش برنامه‌پذیری
آشنایی با نقشه راه ارز فایل کوین

اگر بخواهیم به ویژگی‌های ارزشمند ارز دیجیتال فایل کوین اشاره‌ای داشته باشیم، شامل موارد زیر خواهد بود:

 • ذخیره‌سازی غیرمتمرکز: فایل کوین به عنوان یک سیستم ذخیره‌سازی ابری، از تکنولوژی بلاکچین برای ایجاد فضای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز استفاده می‌کند. این به کاربران اجازه می‌دهد تا اطلاعات خود را در شبکه‌ بدون دسترسی هیچ شخص یا سازمانی ذخیره کنند.
 • پاداش به ماینرها: ماینرها در این پروتکل مسئولیت ذخیره و بازیابی اطلاعات را برعهده دارند. به عنوان پاداش برای این خدمات، آنها توکن بومی Filecoin (FIL) را دریافت می‌کنند.
 • بازار آزاد: فایل کوین یک بازار آزاد را برای ذخیره و بازیابی اطلاعات فراهم می‌کند. کاربران می‌توانند در رابطه با اندازه و قیمت ذخیره‌سازی مذاکره کرده و به صورت مستقیم خدمات این چنینی را خریداری کنند.
 • استانداردهای باز: فایل کوین از استانداردها و پروتکل‌های باز استفاده می‌کند که به تعداد زیادی از توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا به راحتی با شبکه ارتباط برقرار نموده و از امکانات آن بهره‌مند شوند.
 • توسعه‌پذیری: این پروتکل برنامه‌هایی را برای توسعه‌دهندگان فراهم کرده است که ایجاد و استفاده از اپلیکیشن‌ها و خدمات مبتنی بر ذخیره‌سازی ابری را ساده و انعطاف‌پذیر می‌کند.
 • امنیت بالا: با استفاده از تکنولوژی بلاکچین و الگوریتم‌های پیچیده، فایل کوین امنیت بالایی برای اطلاعات ذخیره‌ شده فراهم کرده و از تقلب و تغییرات غیرمجاز جلوگیری می‌کند.
 • تأکید بر حریم خصوصی: فایل کوین توجه ویژه‌ای به حفظ حریم خصوصی اطلاعات کاربران دارد و از فناوری‌های رمزنگاری برای حفاظت اطلاعات حساس استفاده می‌کند.

این ویژگی‌ها باعث موفقیت و جلب توجه در جامعه فناوری و اقتصاد دیجیتال شده و فایل کوین را به یکی از پروژه‌های نوآورانه در زمینه ذخیره‌سازی اطلاعات تبدیل کرده‌ است.

فایل کوین به عنوان یک وسیله مؤثر برای انتقال سریع پول و با هزینه کم در دسترس است که این مزیت به تراکنش‌های بین‌المللی سرعت و کارایی بیش‌تر منجر می‌شود و نسبت به روش‌های معمول انتقال پول مانند انتقال از طریق بانک‌ها و مکاتبات مالی کاربرد بیش‌تری دارد. این مزیت به ویژه در انتقال پول بین‌المللی بین شرکت‌ها، کارآفرینان و افراد عادی اهمیت زیادی دارد.
همچنین، فایل کوین به عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری جذاب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. افراد و شرکت‌ها می‌توانند این ارز دیجیتال را به عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری با درآمد بالا و برخوردار از ریسک مناسب در نظر گیرند.
از نظر امنیتی، استفاده از فایل کوین در تراکنش‌ها به لحاظ امنیتی مزایای قابل توجهی دارد. به علت بهره‌گیری از تکنولوژی بلاکچین، تراکنش‌های انجام شده با فایل کوین بسیار ایمن و شفاف هستند. هر تراکنش به طور دائم در بلاکچین ثبت می‌شود و امکان تغییرناپذیری دارد که از تقلب و تغییرات غیرمجاز جلوگیری می‌کند. همچنین، اطلاعات حساب‌ها و تراکنش‌های فایل کوین به طور کامل رمزنگاری شده‌اند که این مسئله ریسک‌های امنیتی را نسبت به روش‌های سنتی انتقال پول کاهش می‌دهد.

مزایا ارز دیجیتال فایل کوین

هر ارزی با هدف خاصی در دنیای ارز دیجیتال ایجاد می‌شود. در این راستا مهم‌ترین کاربرد ارز دیجیتال فایل کوین که نشان دهنده هدف اصلی آن است؛ در امکان ذخیره‌سازی داده‌های کاربران خلاصه می‌شود که با استفاده از این فرایند؛ کاربران به یکی از امن‌ترین سیستم‌های ذخیره‌سازی ابری جهان دست می‌یابند.

فایل کوین یک شبکه همتا به همتا و غیرمتمرکز برای ذخیره‌سازی داده‌هاست که بر پایه پروتکل IPFS ساخته شده است. کاربران می‌توانند ماینرهای ذخیره‌سازی را انتخاب کرده و با اختصاص توکن FIL به آنها، فضای ذخیره‌سازی خود را انتخاب کنند. با توجه به ماهیت غیرمتمرکز فایل کوین، امکان ذخیره داده‌ها بدون نیاز به نظارت شخص سوم وجود دارد.
کاربران می‌توانند از ماینرهای مختلف بر اساس پارامترهایی مانند هزینه و سرعت برای ذخیره‌سازی داده استفاده کنند. فایل کوین از توکن FIL برای یکپارچه‌سازی برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) استفاده می‌کند و داده‌ها را با کمک هر ماینر در شبکه Filecoin ذخیره می‌کند.
ماینرها معاملات مختلفی را انجام داده و در عوض مشارکتشان پاداش دریافت می‌کنند. با افزوده شدن بلاک‌های جدید به بلاکچین هر 30 ثانیه، ماینرها پاداش خود را دریافت می‌کنند.
برای تأیید صحت داده‌ها، کاربران می‌توانند مدارک موجود در بلاکچین را بررسی کرده و از الگوریتم‌های PoRep و PoSt برای اطمینان از امنیت و کدگذاری داده‌ها استفاده کنند.

ارز فایل کوین چگونه کار می کند؟

اضافه شدن الگوریتم جدید به فرایند استخراج در شبکه Filecoin باعث ایجاد افت شدید در قیمت ارز FIL شد. بر اساس این الگوریتم جدید، ماینرهایی که دارای مقدار بیش‌تری توکن FIL در کیف‌پول خود هستند، میزان پاداش بیش‌تری دریافت می‌کنند. این تغییر سیاست باعث شد تا ماینرهایی که از نظر توکن‌های FIL دچار کمبود هستند، از شبکه خارج شده و سعی در انتقال فعالیت‌های خود به شبکه‌های دیگر نمایند که این اقدام منجر به کاهش تعداد ماینرها شد و با آغاز یک روند ناپایدار در بازار کریپتو، باعث ایجاد افت شدید در قیمت ارز FIL در سال‌های گذشته گردید. بر این اساس، تغییر در ساختار پاداش‌دهی باعث انتقال اعضای شبکه به سایر شبکه‌ها شده و روند ناپایداری را در بازار ارزهای دیجیتال آغاز کرده است.

Web3 یک مفهوم و یک استاندارد است که به منظور توسعه و ارتقاء تجربه کاربری و تعاملات در دنیای اینترنت ایجاد شده است. این استاندارد تلاش می‌کند تا این امکان را برای کاربران فراهم کند که به طور مستقیم با منابع دیگر و برنامه‌ها در وب تعامل داشته باشند و بدون نیاز به واسطه‌ها و واسط‌های مرکزی به ارتباط برسند. از این طریق، کاربران می‌توانند به ‌صورت مستقیم با منابع و خدمات مختلف در اینترنت تعامل داشته باشند.
Filecoin که یک سیستم ذخیره‌سازی ابری غیرمتمرکز بر مبنای بلاکچین است، به ‌طور طبیعی با مفهوم Web3 همگام می‌شود.
از آنجایی که Filecoin یک بستر ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است، وابستگی به Web3 و امکان تعامل با آن نقش مهمی دارد. با این امکانات، کاربران می‌توانند به‌ صورت مستقیم با شبکه Filecoin و خدمات مرتبط با ذخیره‌سازی داده در آن تعامل داشته باشند. از این طریق، Web3 به کاربران این امکان را می‌دهد تا بدون واسطه‌ها و توسط برنامه‌های مبتنی بر بلاکچین، به فضای ذخیره‌سازی Filecoin دسترسی داشته باشند.
بر اساس این توضیحات، می‌توان گفت که Web3 به ‌طور طبیعی با برنامه‌ها و سرویس‌هایی که بر مبنای بلاکچین و Filecoin ساخته شده‌اند، هماهنگی دارد و این امکان را فراهم می‌کند که تجربه کاربری در زمینه‌های مختلف، از جمله ذخیره‌سازی داده در Filecoin، بهبود یابد.

آشنایی با نرم افزار web3 و ارتباط آن با بلاک چین Filecoin

برای خرید و فروش ارز دیجیتال فایل کوین می‌توانید از انواع صرافی‌های ارز دیجیتال یا پلتفرم‌های معاملاتی استفاده کنید. در این مسیر، ابتدا باید یک حساب کاربری در یک صرافی معتبر ایجاد کنید. بعد از ثبت نام، معمولاً به شما یک کیف ‌پول اختصاصی نیز ارائه می‌شود که در آن می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را نگهداری کنید.
سپس باید مقدار مورد نظر از ارز فایل کوین را خریداری نمایید. این امور معمولاً از طریق تبادل ارز دیجیتال متداولی مانند Bitcoin (BTC) یا Ethereum (ETH) به FIL انجام می‌شود. برای خرید، می‌توانید مقدار مورد نظر از BTC یا ETH را به حساب کاربری خود انتقال دهید و سپس FIL را با استفاده از آنها خریداری کنید. برای فروش نیز معکوس این فرایند صورت می‌گیرد.
مهم است که صرافی یا پلتفرمی که انتخاب می‌کنید، از لحاظ امنیتی قابل اعتماد باشد. اطمینان حاصل کنید که اطلاعات حساب شما در این پلتفرم‌ها به خوبی محافظت شده و معاملات شما با استانداردهای امنیتی انجام گیرند. همچنین، قیمت‌ها و هزینه‌های مرتبط با معاملات را مقایسه کنید تا بهترین معامله را برای خود رقم زنید.

کسب فایل کوین (Filecoin) به طور رایگان بسیار محدود است، اما در برخی موارد می‌توانید از روش‌های زیر برای دریافت یا کسب مقدار محدودی Filecoin به صورت رایگان استفاده کنید.
برخی از پروژه‌ها و شرکت‌ها در اطلاعیه‌ها یا کمپین‌های خود ممکن است جوایزی مثل Filecoin را به عنوان اشتراک رایگان یا بخشی از برنامه‌های ترویجی خود ارائه دهند.
گاهی اوقات، پروژه‌های بلاکچین قبل از عرضه رسمی، آزمایش‌های شبکه (Testnets) را راه‌اندازی می‌کنند که به کاربران این امکان را می‌دهد تا به صورت رایگان توکن‌های Filecoin تستی را دریافت کنند و در شبکه تستی آنها مشارکت داشته باشند.
توجه داشته باشید که این روش‌ها به ‌طور معمولاً محدود و به مقدار کمی هستند و برای کسب مقدار بیش‌تر نیاز به مشارکت فعال در شبکه Filecoin و استفاده از تجهیزات ماینینگ دارید.

آیا می توان فایل کوین رایگان کسب کرد؟

اگر به دنبال کیف پول‌هایی هستید که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند، لیستی از موارد معتبر را در این باره تهیه کرده‌ایم:

 • Ledger Live
 • MyEtherWallet
 • Trust Wallet
 • Atomic Wallet
 • Coinbase Wallet
 • MetaMask
 • Trezor
 • Exodus
 • Huobi Wallet
 • Binance Chain Wallet

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که بله، امکان استخراج وجود دارد و چه بسا می‌توان این فرایند را به دو قسمت مختلف تقسیم کرد:
۱. ماینرهای ذخیره‌سازی: این ماینرها مسئول ذخیره داده‌ها در شبکه Filecoin هستند. آنها فضای ذخیره‌سازی را فراهم می‌کنند و با ارائه اثبات ذخیره‌سازی مورد نیاز،Filecoin به عنوان پاداش به آنها اختصاص می‌یابد.
۲. ماینرهای بازیابی: این گروه از ماینرها مسئول بازیابی فایل‌ها در شبکه هستند. آنها Filecoin را از طریق پیشنهاد و کارمزد استخراج برای بازیابی یک فایل خاص که بر اساس ارزش بازار تعیین می‌شود، دریافت می‌کنند. این ماینرها نقش اساسی در فرایند بازیابی داده‌ها بر اساس تقاضای کاربران دارند و مشارکت آنها نیز با پاداش Filecoin مواجه می‌شود.

آیا امکان ماینینگ یا استخراج فایل کوین وجود دارد؟

قیمت فایل برای کسانی که قصد سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال را دارند در طی سال‌های پیش رو به صورت زیر پیش‌بینی می‌شوند:

پیش بینی قیمت فایل کوین در 2024
پیش بینی قیمت فایل کوین در 2025
پیش بینی قیمت فایل کوین در 2026
پیش بینی قیمت فایل کوین در 2027
پیش بینی قیمت فایل کوین در 2028
پیش بینی قیمت فایل کوین در 2029
پیش بینی قیمت فایل کوین در 2030

فایل کوین با بهره‌گیری از دو نوع الگوریتم، به عنوان یک پلتفرم امن و قدرتمند در فضای ذخیره‌سازی و بازیابی فایل در سراسر جهان مطرح شده است. ویژگی‌های منحصر به فرد این پروژه، آن را به یک راه‌حل برجسته برای چالش‌های موجود در این حوزه تبدیل کرده است. موفقیت اکوسیستم Filecoin با استفاده گسترده آن در جامعه ارزهای دیجیتال ارتباط مستقیم دارد. این پروژه نه تنها به عنوان جایگزینی مطمئن برای ذخیره‌سازی در فضای ابری مطرح شده است، بلکه با فراهم آوردن فضای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز، به سرعت از رقبای خود پیشی می‌گیرد.
تقاضا برای ذخیره‌سازی داده‌ها در فضای ابری به شدت در حال افزایش است و Filecoin با ساختار خاص خود می‌تواند به سرعت از رقبای خود پیشی گیرد.