SEC، با تصمیم غیرمنتظره این تاییدیه‌ها را در روز پنجشنبه، 23 می، صادر کرد که قیمت اتریوم را به بالاترین حد دو ماه اخیر نزدیک به 4000 دلار رساند، زیرا معامله‌گران دچار هیجان شده بودند.

با وجود این به دلیل بلاتکلیفی بازار و تا حدودی به این دلیل که هشت ETF هنوز واقعاً راه‌اندازی نشده‌اند، بزرگ‌ترین آلت‌ کوین کریپتو در چند هفته گذشته متوقف شده است.

امسال هشت متقاضی شروع به پرکردن فرم‌های S-1 کرده‌اند که به آنها امکان می‌دهد وجوه خود را در اوایل این ماه به بازار بیاورند و احتمالاً افزایش مداوم حجم و تقاضا را به همراه خواهد داشت که می‌تواند اتریوم را به بالاترین حد خود برساند.

سابقه صندوق‌های قابل معامله در بورس اتریوم به آوریل 2021 می‌رسد، زمانی که ناظر اوراق بهادار کانادا اولین ETF اتریوم را در جهان تایید کرد.

این یک اسپات اتریوم ETF بود که توسط Purpose Investments مدیریت می‌شد و در فوریه همان سال نیز تأییدیه کانادا را برای یک ETF مشابه برای بیت‌کوین دریافت کرده بود.

با این حال، تایید ETFهای اسپات بیت کوین و اتریوم در ایالات متحده بسیار بعید به نظر می‌رسید و سال‌ها کمیسیون بورس و اوراق بهادار به علت نگرانی در مورد احتمال دستکاری در بازار مخالف بود.

 در نیمه دوم سال 2023، پس از نتیجه ناامیدکننده آن در پرونده ریپل، همچنین در پی انتقاد فزاینده از صنعت ارزهای دیجیتال و هواداران آن در کنگره، موضع رگولاتور شروع به تغییر کرد.

تا پایان سال، SEC با متقاضیان ETF بیت کوین ملاقات می‌کرد و به آنها در مورد بایگانی و تکمیل اطلاعات قبل از مهلت‌های درخواست مشاوره می‌داد.

در نهایت در 10 ژانویه یازده ETF بیت کوین را تایید کرد و با وجود شک و تردید ETF های اتریوم به زودی بررسی خواهند شد که رگولاتور اولین دسته آن را در ماه می تایید کرد.

قیمت اتریوم به این موضوع واکنش نشان داد و با این خبر در عرض چند روز پس از تایید، از حدود 3100 دلار به نزدیک 4000 دلار رساند.

نمودار قیمت 10000 دلاری اتریوم برای امسال

نمودار قیمت اتریوم از آن زمان به حدود 3750 دلار کاهش یافته است و متقاضیان هنوز باید فرم‌های ثبت نام S-1 را برای راه اندازی وجوه خود ارسال کنند.

بلک راک قبلاً S-1 را برای ETF خود ارسال کرده است و راه را برای ورود آن تا پایان ژوئن هموار می‌کند.

با فرض اینکه سایر صندوق‌ها به‌زودی پس از آن بررسی شوند، تأثیر آن بر اتریوم می‌تواند قابل توجه باشد، به‌طوری که تحلیلگران از قبل بر اساس افزایش تقاضای بعدی شروع به پیش‌بینی‌های بهتر در اتریوم کرده‌اند.

برخی از پیش‌بینی‌های انجام شده کاملاً چشمگیر هستند، به طوری که بانک استاندارد چارترد انگلیس اخیراً قیمت اتریوم را 8000 دلار در پایان سال پیش‌بینی کرده است.

جف کندریک، رئیس تحقیقات دارایی‌های دیجیتال بانک، گفت که پس از تأیید، تخمین زده می‌شود که ETF‌های نقدی در 12 ماه اول پس از تأیید، با 2.39 تا 9.15 میلیون اتریوم به جریان بیفتد.

با توجه به اینکه اکنون شاهد رسیدن بیت کوین به سطح 150000 دلار تا پایان سال 2024 هستیم، این هم به معنای سطح 8000 دلار برای اتریوم است.

برخی از تحلیلگران در AllianceBernstein پیشنهاد کردند که اتریوم تا حد زیادی از افزایش ۷۵ درصدی بیت کوین پس از تاییدیه ETF خود استفاده می‌کند که به معنای قیمتی حدود ۶۲۰۰ دلار تا پایان سپتامبر است.

آندری استویچف از Nexo در ماه مه پیش‌بینی کرد که اتریوم تا پایان سال 2024 به 10000 دلار خواهد رسید، در حالی که معامله‌گر ارزهای دیجیتال لارک دیویس تا پایان چرخه صعودی 25-2024 تا 15000 دلار افزایش را پیش بینی می‌کند.

باوجودی که سرمایه‌گذاران پیش‌بینی‌های فوق العاده صعودی را باید با احتیاط انجام دهند، شواهدی وجود دارد که ممکن است با آماده شدن راه‌اندازی ETFها ، یک حرکت بزرگ قیمت در راه باشد.

مهم‌تر از همه، داده‌های CryptoQuant نشان می‌دهد که از زمانی که SEC هشت ETF را در 23 می تأیید کرد، بیش از 3 میلیارد دلار اتریوم از صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال برداشته شده است.

بنابراین، احتمالا اتریوم در ماه‌های آینده عملکرد خوبی داشته باشد و با وجود اینکه 10000 دلار بهترین چشم‌انداز برای امسال است، به نظر می‌رسد که اتریوم حداقل از 4878 دلار فعلی خود عبور کند.

در مورد پیامدهای گسترده‌تر آن در صنعت نیز همه مطمئن نیستند که تأییدیه‌های ETF اتریوم به زودی منجر به مبادله وجوه قابل معامله در آن بشود.

منبع خبر: cryptonews

لینک مطلب: آیا اتریوم امسال به 10000 دلار خواهد رسید