ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، اخیرا اعلام کرده است که این شبکه باید سه مرحله و تغییر کلیدی را طی کند تا به رشد کامل برسد و به یک بلاک چین بدون مجوز جهانی تبدیل شود. او در وبلاگ شخصی خود توضیح داد که سه مرحله کلیدی اتریوم شامل مقیاس‌پذیری، کیف پول و نقل و انتقالات خصوصی است. این تغییرات بخشی از نقشه راه بلندمدت اتریوم است و به شدت بر مقیاس‌پذیری، امنیت و ثبات شبکه تأثیر می‌گذارد.

رشد اتریوم به این سه مرحله کلیدی بستگی دارد

خالق اتریوم معتقد است که این مراحل برای بقا و رشد اکوسیستم اتریوم بسیار مهم هستند. وی در این رابطه به نقش شبکه‌های لایه 2 از جمله رول آپ‌ها و دانش صفر اشاره کرد و توضیح داد که بدون اولی، اتریوم سقوط می‌کند زیرا هر تراکنش 3.75 دلار هزینه دارد که در صورت رشد بازار، این هزینه به 82 دلار می‌رسد. پس هر محصولی که می‌خواهد در بازار بماند از این زنجیره دور می‌شود و با فراموش کردن آن، به پلتفرم‌های متمرکز تمایل پیدا می‌کند.

در رابطه با امنیت کیف پول، که یکی از سه تغییر کلیدی اتریوم است، بوترین اضافه کرد که این امر می‌تواند نگرانی کاربران را نسبت به ذخیره دارایی‌ خود در صرافی‌ها برطرف کند. وی در مورد مشکل سوم نیز گفت که بسیار مهم است که داده‌های کاربران در شبکه، امنیت کامل داشته باشند.

ویتالیک بوترین توضیح داد که پروژه‌هایی مانند Optimism و Arbitrum در رابطه با فاز اول و تغییر به اتریوم کمک زیادی کرده‌اند و فعالیت بیشتر در این زمینه می‌تواند تعامل بین کاربران و آدرس‌ها را بهبود بخشد. وی ادامه داد که سه مرحله کلیدی اتریوم باید با هم کار کنند و این امر مستلزم کمک شاخه‌های مرکل و ZK-SNARK برای اجرای تغییرات است. به گفته بوترین، شاخه‌های مرکل می‌توانند به کاهش هزینه گس در شبکه کمک کنند.

منبع: ambcrypto