بیت کوین، ارز دیجیتال پیشرو در جهان، در حال ورود به دوره‌ای است که به عنوان «رکود تابستانی» شناخته می‌شود. این زمان، معمولاً از اوایل ژوئن تا اوایل اکتبر، با کاهش فعالیت معاملاتی و کاهش علاقه سرمایه‌گذاران مشخص می‌شود. در این ماه‌ها، مردم بیت کوین کمتری معامله می‌کنند و قیمت آن تغییر چندانی نمی‌کند. از نظر تاریخی، این موضوع منجر به افت شدید قیمت نمی‌شود، بلکه به بازاری کند و ثابت منجر می‌شود. علی‌رغم نرخ‌های بهره بالا و چالش‌های اقتصادی جهانی، بیت‌کوین به دلیل غیرمتمرکز و انعطاف‌پذیر بودن همچنان محبوب است. سرمایه‌گذاران حتی در این دوره معمولاً آرام همچنان به آن علاقه دارند.

حدود شش هفته پیش، ما پیش‌بینی کردیم که تلاش برای اصلاح شکست می‌خورد چون رکود تابستانی در راه است. برای بیت‌کوین و انتظار انتقال تدریجی به اصلاح تابستانی را داشتیم. به دلیل گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال ETF نقدی اتریوم در ایالات متحده، قیمت بیت کوین در ابتدا توانست تا حدی قابل توجهی بهبود یابد. با این حال، با 71,958‌دلار در 21 می و 71,949‌دلار در 7 ژوئن، بالاترین قیمت 73,793‌دلار از 14 مارس از دست رفت. در عوض، یک سقف دوبل درست زیر 72000‌دلار باقی ماند!

در مرحله بعدی، قیمت بیت کوین در سطح روانی 70000‌دلار گیر کرد و در 11 روز گذشته تحت فشار شدیدتری قرار گرفت. بیت کوین اکنون تنها با 63685‌دلار معامله می‌شود که تقریباً 12 درصد کمتر از بالاترین رکورد خود است. به طور کلی، ما شاهد تایید نگرش نسبتاً شکاکانه خود هستیم.

در هفته اول ژوئن، ETF‌های نقدی بیت کوین تنها در دو روز معاملاتی بیش از 800‌میلیون دلار ورود سرمایه ثبت کردند. Grayscale Bitcoin Trust (BTC) (NYSE:GBTC) در 5 ژوئن با 425‌میلیون دلار به بالاترین حجم روزانه از تمام ETF‌های بیت کوین دست یافت. علیرغم افزایش تقاضای سازمانی برای ETFهای نقدی، ورودی روزانه اخیراً دوباره کاهش یافته است. بین 12 و 16 ژوئن، ورود سرمایه‌ به طور متوسط ​​تنها 120‌میلیون دلار در روز بود که با کاهش بیش از 80 درصدی مطابقت دارد. بدیهی است که تقاضا برای ETF‌های بیت کوین به شدت بی ثبات است.

از اواخر ماه می، ما گفته‌ایم که بیت‌کوین و بازارهای سهام ارتباط نزدیکی با هم دارند و احتمالاً هر دو به یک سمت حرکت می‌کنند و تا اواخر تابستان یا پاییز اصلاحاتی را تجربه می‌کنند. با وجود افزایش‌های قوی در همه بازارهای مالی، پیش‌بینی ما از «رکود تابستانی» با مخالفت شدید طرفداران بیت‌ کوین و حامیان طلا مواجه شده است. اختلاف نظر شدید آنها ما را بیشتر مطمئن می‌کند که باید در ماه‌های آینده بسیار محتاط باشیم.

در همین حال، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) تحقیقات خود را در مورد اتریوم برای همیشه بسته است و راه را برای یک صندوق در بورس اتریوم (ETF) هموار می‌کند. معاملات ممکن است طی دو تا سه هفته آینده آغاز شود. علاقه مندان به کریپتو انتظار دارند که این سیگنال شروع یک تجمع بزرگ در بین آلت‌کوین‌ها (altseason) باشد.

در میان‌مدت، شروع معامله در ETF‌های نقدی اتریوم احتمالاً تأثیر مثبتی بر بسیاری از آلت‌کوین‌ها خواهد داشت. به طور خاص خود اتریوم (ETH-USD) احتمالاً از افزایش مشروعیت و توجه سود می‌برد. به همین ترتیب، راه‌حل‌های لایه ۲ اتریوم مانند Optimism (OP-USD) و Arbitrum (ARB-USD) می‌توانند به عنوان بخش‌های جدایی‌ناپذیر اکوسیستم اتریوم اهمیت پیدا کنند. علاوه بر این، پروژه‌های DeFi مانند Uniswap (UNI-USD) یا Aave (AAVE-USD) که بر روی ماشین مجازی اتریوم (EVM) ساخته شده‌اند، باید با تایید ETF قانونی شوند و به تدریج ورودی‌های سرمایه جدیدی دریافت کنند. پروژه‌ها و بلاک‌چین‌های سازگار با EVM مانند Avalanche یا Polygon نیز ارتباط نزدیکی با اتریوم دارند و می‌توانند دوباره توجه بیشتری را به خود جلب کنند.

به طور کلی، تایید ETF‌های اتریوم باید به کل صنعت کریپتو مشروعیت بیشتری بدهد و در میان‌مدت، بال‌های جدیدی برای مرحله بعدی در این بازار صعودی ایجاد کند. با این حال، بعید است که این هیاهو به اندازه زمانی که ETF‌های بیت کوین شروع به معامله کردند شدید باشد و مطمئناً همه آلت‌کوین‌ها از آن سود نخواهند برد. به‌ویژه، سیستم‌های بلاک‌چین بسته بدون اتصال به اتریوم، و همچنین پروژه‌های توکن قدیمی یا فناوری‌های به‌روزرسانی نشده، و همچنین پروژه‌هایی با دامپینگ داخلی و اقتصاد ضعیف، از بین خواهند رفت.

رکود تابستانی بیت کوین

بیش از سه ماه از بالاترین رکورد جدید تاریخ از 14 مارس 2024 به 73794 دلار گذشته است. بیت کوین به جای ادامه روند صعودی که خیلی‌ها به آن امیدوار بودند، به آرامی و بدون روند مشخص در نمودار هفتگی خود در حال پیچ و تاب است. تاکنون در سطح بالایی یک تثبیت جانبی بوده است.

با این حال، سیگنال فروش از نوسانگر استوکستیک هفتگی اخیراً تا حدودی فشرده‌تر شده است. باند پایین‌تر بولینگر (51,748‌دلار آمریکا) در ابتدا به سرعت با روند قیمت فعلی روبرو شد، اما پیشرفت اکنون به دلیل طولانی بودن فاز جانبی کند شده است. با این وجود، قیمت‌های زیر 50000‌دلار به دلیل این حمایت قوی کاملاً بعید شده است.

به طور کلی، نمودار هفتگی خنثی است. با این حال، به عنوان بخشی از شکل‌گیری بالقوه فنجان و دستگیره، باید به عنوان یک اقدام احتیاطی برای پولبک به سمت 38.2% اصلاحی (51518‌دلار آمریکا) برنامه‌ریزی کرد. از سوی دیگر، اگر تثبیت یا اصلاح فقط در قسمت بالایی کانال روند صعودی صورت گیرد، حداکثر ریسک نزولی به حدود 55000دلار آمریکا در ماه‌های تابستان خواهد بود. در روند صعودی، قیمت کلوز هفتگی بالای 74000‌دلار همچنان مورد نیاز است تا به وضوح و بدون ابهام این اصلاح پایان یابد.

رکود تابستانی بیت کوین روزانه

در نمودار روزانه، بیت‌کوین در حال حاضر کم و بیش در وسط ناحیه جانبی خود معامله می‌شود، که طی سه ماه باعث ایجاد یک رفت و برگشت سخت در محدوده بین 60000 تا 70000‌دلار شده است. هنوز تصمیمی گرفته نشده است، از این رو میانگین متحرک 200 روزه (57274 دلار آمریکا) که به سرعت در حال افزایش است، اکنون تقریباً با روند قیمت فعلی روبرو شده است. این حمایت اضافی برای ترکیب در سطح بالا فراهم می‌کند، در حالیکه در همان زمان یک برخورد مجدد با این خط میانگین مهم در راه است.

در همین حال، پولبک مداوم منجر به فروش بیش از حد نوسانگر استوکستیک شده است. بنابراین، ریسک نزولی کوتاه مدت باقیمانده احتمالاً قابل کنترل است. علاوه بر این، بیت کوین به دلیل این وضعیت فروش بیش از حد، احتمالاً به زودی یک تلاش برای بازیابی جدید را آغاز خواهد کرد.

به طور کلی، نمودار روزانه نزولی است، اما به طور فزاینده‌ای در اشباع فروش قرار دارد. بنابراین، اصلاح یا واکنش به فروش می‌تواند به زودی آغاز شود و ممکن است قیمت‌ها را به سمت منطقه مقاومت در حدود 70000‌دلار بازگرداند. پس از آن، احتمالاً در اواسط تابستان، باید با افزایش میانگین متحرک 200 روزه، جایی در محدوده بین حدوداً انتظار دیدن مجدد قیمت در 60000 و 65000‌دلار را داشته باشیم.

رکود تابستانی بیت کوین شاخص ترس و طمع

«شاخص ترس و طمع رمزنگاری» در 74 از 100 امتیاز قرار دارد که فقط اندکی کمتر از اوج خود در 14 مارس یعنی 88 پایین‌تر است. با وجود پولبک و تثبیت تقریباً سه ماهه و سخت در سطح بالا، احساسات هنوز به طور پایدار کاهش نیافته است.

رکود تابستانی بیت کوین شاخص ترس و طمع CMC

از سوی دیگر «شاخص ترس و طمع کریپتو CMC» از طرف CoinMarketCap، در حال حاضر پیشرفت تا حدودی واضح‌تری را به سمت یک احساس خنثی را نشان می‌دهد. به نظر ما، این حداقل نیاز برای شروع یک روند صعودی جدید و پایدار در بخش کریپتو خواهد بود. با این حال، از نقطه نظر مخالف و روانشناختی، یک وحشت واقعی بهترین چیز خواهد بود. بدیهی است که هیچ نشانه ای از آن (هنوز) وجود ندارد. تنها آلت‌کوین‌های کوچکتر در هفته‌های اخیر آسیب زیادی دیده‌اند.

به طور کلی، احساسات هنوز خیلی خوش‌بینانه است. یا موج بزرگ دیگری از فروش مورد نیاز خواهد بود یا تحمل کشش روند جانبی باید برای مدت طولانی‌تری ادامه یابد. ما ترکیبی از هر دو تا سپتامبر را انتظار داریم . تنها در این صورت است که احتمال شگفتی دوباره بالا خواهد رفت.

رکود تابستانی بیت کوین فصلی

طبق آمار فصلی، بیت کوین در بدترین مرحله سال خود قرار دارد. به طور متوسط ​​در 14 سال گذشته، قیمت بیت کوین عمدتاً تا پایان سپتامبر یا اوایل اکتبر به شدت کاهش یافته است. علاوه بر این، همبستگی قوی با بازارهای سهام وجود دارد که روندهای فصلی نامطلوب (فروش در اردیبهشت) نیز از ابتدای اردیبهشت ماه برای آنها فعال بوده است.

به طور خلاصه، فصلی بودن حداقل تا پایان سپتامبر بسیار نامطلوب است. چراغ فصلی قرمز تیره است.

رکود تابستانی بیت کوین طلا

پس از اینکه نسبت بیت کوین/طلا طی یک ماه و نیم از اواسط مارس کاهش شدیدی را از 34 به 25 تجربه کرد، در ماه می از 25 به 30 بازگشت. با این حال، از 9 ژوئن، طلا بار دیگر از بیت کوین پیشی گرفت.

به طور کلی، اصلاحات فراگیر که از اواسط ماه مارس آغاز شد، هنوز به پایان نرسیده است. با این حال، در کوتاه‌مدت، نسبت بیت کوین/طلا به طور فزاینده‌ای در اشباع فروش قرار دارد. بنابراین اصلاح به نفع بیت کوین در آینده نزدیک محتمل به نظر می‌رسد. در طول ماه‌های تابستان آینده، پیش‌بینی می‌شود که این اصلاح تا حدود 24 ادامه یابد، قبل از اینکه روند صعودی فراگیر دوباره در پاییز حاکم شود.

با قیمت‌های حدود 64000‌دلار برای یک بیت کوین و حدود 2322 دلار برای یک اونس تروی طلا، در حال حاضر باید حدود 27.5 اونس طلا برای یک بیت کوین بپردازید. به عبارت دیگر، یک اونس طلا در حال حاضر حدود 0.036 بیت کوین قیمت دارد.

پس از بحران مالی جهانی 2008/2009، بازارهای مالی مرحله طولانی از نرخ بهره پایین و گاه حتی منفی را در ایالات متحده آمریکا و منطقه یورو تجربه کردند. این دوره “پول ارزان” به دلیل افزایش شدید نرخ تورم به طور ناگهانی پایان یافت. این تورم ناشی از انبساط گسترده عرضه پول، قرنطینه‌های ناشی از کرونا و مشکلات عرضه و تدارکات ناشی از آن (تورم به دلیل کمبود و کمبود)، و همچنین تشدید ژئوپلیتیکی ناشی از حمله روسیه به اوکراین و سیاست‌های کاملاً نادرست آب و هوایی و توزیع مجدد بود. به منظور مبارزه با تورم بالا، بانک‌های مرکزی تصمیم گرفتند مسیر خود را تغییر دهند و به بازار صعودی ۴۰ ساله اوراق قرضه پایان دادند (کاهش نرخ بهره).

در مارس 2022، فدرال رزرو (فدرال رزرو) اولین بانک مرکزی بود که افزایش چشمگیری در نرخ‌های بهره کلیدی را آغاز کرد. بین مارس تا دسامبر 2022، فدرال رزرو هر بار 0.75 واحد درصد، نرخ بهره کلیدی آمریکا را چهار بار متوالی افزایش داد. در مجموع، هفت افزایش نرخ بهره تا دسامبر 2022 رخ داد. بیش از یک سال پیش، در 3 می 2023، فدرال رزرو برای آخرین بار نرخ بهره کلیدی ایالات متحده را 0.25 درصد افزایش داد و به محدوده 5.0 تا 5.25 درصد رساند. از آن زمان، بازارها قبل از هر جلسه فدرال رزرو به شدت در مورد دفعه بعدی احتمال کاهش نرخ بهره گمانه زنی می‌کردند که از یک سو بخش قابل توجهی از پویایی بازارهای مالی را تشکیل می‌دهد و به شکل گیری قیمت و نقدینگی کمک می‌کند. ، اما از سوی دیگر خیلی پوچ است.

در اوایل سال 2021، بازارهای مالی به دلیل افزایش نرخ بهره مورد انتظار و سپس عملاً تحت فشار قرار گرفتند. افزایش نرخ بهره منجر به افزایش هزینه‌های تامین مالی و بدتر شدن چشم انداز اقتصادی شد که به ویژه بر بازارهای سهام تاثیر گذاشت، منجر به کاهش شدید قیمت اوراق، بازار نزولی شدید در بخش کریپتو شد و همچنین به شدت بر قیمت کالاها و واقعی در بازارهای املاک تاثیر گذاشت.

تا پاییز 2022، اعتماد فعالان بازار چنان متزلزل شده بود که به ندرت کسی به اصلاح باور داشت. توافق بر این بود که یک رکود قریب الوقوع است و عملاً هیچ علاقمندی در بازار صعودی باقی نمانده است.

در کمال تعجب همه، بازارهای سهام (DAX + 60٪، S&P500 + 58٪، Nasdaq + 92.5٪) و با اندکی تأخیر، بیت کوین (+377٪) از آن زمان به شدت اصلاح یافته‌اند. علیرغم نیمه اول قوی سال 2023، اکثر فعالان بازار به اصلاح اعتماد نداشتند و دائماً یک رکود را پیش بینی می‌کردند. افزایش در بازارهای سهام به ویژه توسط فروشندگان کوتاه‌مدت انجام شد که بارها علیه افزایش به ظاهر بی‌معنی شرط‌بندی کردند.

مداخله فدرال رزرو در مارس 2023، زمانی که بانک Silicon Valley و بانک Signature بطور موقت بازارهای مالی را تکان داد، بار دیگر از طریق یک برنامه وام‌دهی چند میلیارد دلاری، مقادیر باورنکردنی نقدینگی جدید را به سیستم مالی تزریق کرد. به منظور بازگرداندن اعتماد به بخش بانکی و تضمین ثبات بازارهای مالی، برنامه تامین مالی مدت بانکی (BTFP) و سایر اقدامات به طور مشترک توسط فدرال رزرو، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده و شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) معرفی شدند. بازارهای سهام و به ویژه بیت کوین بلافاصله و به سرعت در نقدینگی جدید قیمت‌گذاری کردند.

رکود تابستانی بیت کوین تنفر

با این وجود و تا به امروز، «بازار گاوی کازینو» همچنان عمدتاً توسط چند سهام فناوری، به‌ویژه Nvidia (NASDAQ:NVDA) هدایت می‌شود، که نشان‌دهنده وسعت بازار بسیار ناسالم است. در واقع، اپل (NASDAQ: AAPL)، انویدیا و مایکروسافت (NASDAQ: MSFT) تقریباً هر روز برای عنوان بزرگترین شرکت سهامی عام در جهان مبارزه می‌کنند. هر سه آنها با ارزش بازار بیش از 3.1 تریلیون دلار از Alphabet شماره چهار (NASDAQ:GOOGL) بسیار جلوتر هستند.

رکود تابستانی بیت کوین گاوی

اما با وجود اینکه انویدیا از ابتدای سال تاکنون بیش از 190 درصد رشد داشته است، سرمایه‌گذاران همچنان نسبت به این شرکت خوش‌بین هستند. نظرسنجی اخیر مدیر صندوق بانک آمریکا نشان داد که بیشترین احساسات صعودی از نوامبر 2021 تاکنون بوده است.

با این حال، اگر سهام کلیدی ارزش خود را از دست بدهند، یک رالی که توسط تعداد کمی از سهام هدایت می‌شود، در برابر پولبک آسیب پذیرتر است. شاخص‌های وزن‌دار بازار در ایالات متحده به دلیل عملکرد بهتر چند سهام بزرگ برای بیش از دو دهه از قبل تحریف شده‌اند و تصویری گمراه‌کننده از سلامت کلی بازار ارائه می‌دهند. تمرکز فعلی بر بخش هوش مصنوعی منجر به عدم تعادل چشمگیر در ساختار بازار شده و یک حباب سوداگرانه ایجاد کرده است.

با تمرکز حجم معاملات در چند سهم، بقیه بازار از نقدینگی به خطر افتاده رنج می‌برد. با این حال، رشد بازار سالم باید با مشارکت گسترده در بخش‌ها و شرکت‌های مختلف مشخص شود که نشان‌دهنده رشد قوی‌تر و پایدارتر و پراکندگی بهتر ریسک است. وسعت کم بازار عملاً افزایش نوسانات در آینده را تضمین می‌کند.

هرچه این چرخه مالی و اقتصادی به طور کلی متورم شده بیشتر ادامه یابد، افراد بیشتری شروع به تعلیق ناباوری خود می‌کنند و چیزهایی را باور می‌کنند که برای واقعی بودن بیش از حد خوب هستند. تا زمانی که قیمت سهام در حال افزایش است، ارقام ناقص شرکت یا روش‌های تقلبی نادیده گرفته می‌شود. اما وقتی مردم شروع به از دست دادن پول در مقیاس بزرگ می‌کنند، مدیریت را سرزنش می‌کنند و به درستی به تقلب مشکوک می‌شوند (به Enron مراجعه کنید). سپس فشار روی رگولاتورها به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

با این حال، آنچه در کوتاه‌مدت نگران‌کننده است، گزارش‌هایی از ژاپن است مبنی بر اینکه نورینچوکین، پنجمین غول بزرگ بانکی، حدود 63 میلیارد دلار اوراق قرضه دولتی و اوراق قرضه اروپایی را نقد کرده است تا زیان‌های هنگفت محقق نشده در سبد اوراق قرضه خود را پوشش دهد. نورینچوکین اکنون مجبور است مسیر انحلال منظم ده‌ها میلیارد اوراق بهادار را در زمانی که هنوز نقدینگی و قیمت مناسبی دارند، در پیش بگیرد، به این امید که از انحلال بی نظم و بسیار بدتر در چند ماه جلوگیری کند.

در همان زمان، از آنجایی که تسهیلات بازپرداخت معکوس در ایالات متحده تنها حدود 300‌میلیارد دلار باقی مانده است، نقدینگی برای قماربازان در وال استریت به طور فزاینده‌ای کاهش می‌یابد. یک سال پیش، این تسهیلات بازپرداخت معکوس هنوز بیش از 2 تریلیون دلار بود! از این میزان، 1.7 تریلیون دلار پول جدید در حال حاضر به اقتصاد تزریق شده است. این وجوه به‌عنوان ذخایر اضافی بانکی وجود داشت که خارج از اقتصاد نگهداری می‌شد و در فدرال رزرو قرار داشت. آنها توسط فدرال رزرو خارج شدند و برای خرید اوراق قرضه دولتی مورد استفاده قرار گرفتند و اقتصاد را با پول تازه برای تحریک مصرف سرازیر کردند. همچنین به رونق سهام هوش مصنوعی دامن زد و کاهش تقاضا برای اوراق قرضه دولتی ایالات متحده را جبران یا پنهان کرد.

علاوه بر این، انتظار می‌رود کسری بودجه تجمعی ایالات متحده در سال جاری به 1.2‌تریلیون دلار برسد. این پیش‌بینی افزایش مستمر هزینه‌های برنامه‌های تأمین اجتماعی و مراقبت‌های بهداشتی و همچنین تأثیر نرخ‌های بهره بالاتر بر پرداخت‌های بهره بر بدهی ملی را در نظر می‌گیرد. کسری بودجه در سال‌های اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است زیرا هزینه‌ها همچنان در حال افزایش است و درآمدها با همان سرعت رشد نمی‌کنند. این منجر به بدتر شدن وضعیت بلندمدت مالی ایالات متحده می‌شود. کسری انفجاری که عمدتاً ناشی از افزایش پرداخت سود بدهی ملی است، تنها در ماه می به 357 میلیارد دلار رسید. بنابراین، نرخ‌های بهره بالا نه تنها بر بانک‌ها و شرکت‌ها تأثیر می‌گذارد، بلکه خزانه‌داری آمریکا را نیز تحت فشار قرار می‌دهد.

با این حال، بعید است فدرال رزرو پیش از انتخابات آمریکا در ماه نوامبر، نرخ بهره را کاهش دهد. تنها در صورتی که شرایط اقتصادی به طور قابل توجهی بدتر شود، بانک‌های مرکزی قادر خواهند بود به سرعت واکنش نشان دهند. با این حال، چنین اقدامی نیازمند استرس اقتصادی قابل توجه و پولبک قابل توجه در بازارهای مالی از قبل است. بنابراین این احتمال وجود دارد که نوسانات در نیمه دوم سال به شدت افزایش یابد.

بنابراین، برای بازارهای سهام و بیت کوین با همبستگی نزدیک، چشم انداز ماه‌های آینده در ابتدا نسبتاً نامطلوب است. انتظار می‌رود که یک آرامش معمولی تابستانی تا پاییز و سپس (در ماه سپتامبر) حداقل یک پولبک تا حدودی بزرگتر وجود داشته باشد. در حالت ایده‌آل، بدبینی‌های کافی در ماه اکتبر وجود خواهد داشت که به عنوان خوراک توپ برای یک روند صعودی جدید خدمت کنند، تا فصل بعدی رونق شکاف آغاز شود.

پیش‌بینی ما در مورد تلاش برای اصلاح شکست خورد، کسادی تابستان در راه است، برای بیت‌کوین تا حد زیادی درست است. علیرغم گمانه‌زنی‌های کوتاه‌مدت و چندین تلاش برای اصلاح، بیت کوین همچنان پایین‌تر از سقف خود معامله می‌شود. علاقمندی جریان‌های سازمانی به ETF‌های بیت‌کوین نقدی بی‌ثبات است و اخیراً منجر به افزایش پایدار جدید نشده است.

از نظر تحلیل تکنیکال، وضعیت به طور کلی خنثی است، اگرچه وضعیت فروش بیش از حد مطمئناً می‌تواند در کوتاه‌مدت منجر به اصلاح بیشتر شود. با این حال، تثبیت در ساختار جام و دسته می‌تواند برای مدتی طولانی شود. خطرناک‌ترین استرس احتمالی این است که این امر می‌تواند از بازارهای سهام سنتی به بخش کریپتو در پی یک پولبک درست سرایت کند. به هر حال، رالی هوش مصنوعی فقط یک حباب نیست، بلکه ارتباط نزدیکی با استخراج بیت کوین و بخش کریپتو به طور کلی دارد.

در مجموع، این انتظار وجود دارد که به رکود تابستانی نزدیک می‌شویم و به دنبال آن یک اصلاح بالقوه در پاییز وجود دارد. در هر صورت، سرمایه‌گذاران باید برای افزایش نوسانات آماده شوند و با احتیاط عمل کنند. از پاییز به بعد می‌توان انتظار اصلاح پایدار و ادامه رالی را داشت.

منبع : INVESTING

لینک خبر : در حال نزدیک شدن به رکود تابستانی بیت کوین