بیت کوین و آلت کوین‌ها در ابتدای هفته قدرت خود را نشان می‌دهند. زیرا معامله‌گران تمرکز خود را به چیزی بیشتر از جریان‌‌های ETF بیت کوین دوخته‌اند.

بازارهای سهام ایالات متحده با رشد اقتصادی قوی و نشانه‌هایی مبنی بر کاهش نرخ تورم به صورت سالانه حمایت می‌شوند. در همین حال شاخص S&P 500 (SPX) طی هفته گذشته 1.06 درصد صعود کرد و به حرکت خود به سمت سطح مهم روانی 5000 ادامه داد.

بیت کوین نیز رفتاری مشابه با شاخص SPX داشت و شاهد 1.08 درصد افزایش بود. با توجه به اینکه قیمت بیت کوین طی هفته‌ اخیر به سمت 38500 دلار سقوط کرد؛ اما بهبود قوی در این نقطه نشان از خرید قوی در سطوح پایین‌تر را داد.

عملکرد روزانه بازار ارزهای دیجیتال
عملکرد روزانه بازار ارزهای دیجیتال

طبق داده‌های FedWatch Tool، فدرال رزرو در نشست 31 ژانویه نرخ بهره را حفظ خواهد کرد. اما از جلسه مارس خود شاهد کاهش نرخ بهره خواهیم بود. به طور معمول یک سیاست پولی انبساطی، نشانه‌ای مثبت برای دارایی‌های پر ریسک است.

خریداران تمام تلاش خود را کردند تا در 28 و 29 ژانویه قیمت را به بالای میانگین متحرک ساده 50 روزه برسانند؛ اما خرس‌ها موضع خود را حفظ کردند و این اجازه را به خریداران ندادند. میانگین متحرک تخت و شاخص قدرت نسبی (RSI) در نزدیک میانه، مزیت خاصی را برای هیچ کدوم از دو جبهه گاوها و خرس‌ها ایجاد نمی‌کند.

نمودار روزانه BTC/USDT
نمودار روزانه BTC/USDT

اگر گاوها در ادامه موفق شوند قیمت را به بالای میانگین متحرک ساده 50 روزه برسانند، جفت BTC/USDT می‌تواند گامی به سمت سطح 44700 دلار بردارد. این سطح به احتمال زیاد فروش قوی خرس‌ها را به خود جلب می‌کند. اگر خرس‌ها در این سطح جدید موفق شوند مانع حرکت صعودی گاوها بشن، برای چند روز شاهد عمل محدود به محدوده خواهیم بود.

در طرف مقابل اگر قیمت کاهش یابد و کمتر از متحرک نمایی 20 روزه (41950 دلار) باقی بماند؛ جفت BTC/USDT به تدریج به سمت 4000 دلار و سپس 37980 دلار سقوط می‌کند.

فتیله بلند روی کندل 28 ژانویه نشان می‌دهد که خرس‌ها نزدیک به میانگین متحرک می‌فروشند.

نمودار روزانه ETH/USDT
نمودار روزانه ETH/USDT

میانگین متحرک نمایی 20 روزه (2340 دلار) شروع به کاهش کرده و همچنین RSI نیز در منطقه منفی قرار دارد. همه این عوامل نشان می‌دهد که خرس‌‌ها دارای لبه کمی هستند. فروشندگان تلاش خواهند کرد تا قیمت را به 2168 دلار و سپس به سمت حمایت قوی 2100 دلار کاهش دهند. باز گشت قوی قیمت در این سطح می‌تواند جفت ETH/USDT را برای مدتی در محدوده 2100 تا 2400 دلار نگه دارد.

اولین نشانه قدرت، شکست و نزدیک شدن به بالاتر از میانگین‌های متحرک خواهد بود. با این شکست قیمت تا 2400 دلار افزایش می‌یابد که مقاوتی مهم است و باید مراقب آن بود. اگر قیمت از این سطح عبور کند تا 2600 دلار صعود خواهد کرد.

شاخص SPX در هفته گذشته به بالا رفتن ادامه داد که نشان از تقاضای قوی گاوها در سطوح بالاتر را می‌دهد.

نمودار روزانه SPX
نمودار روزانه

SPX در سطح 4900 با مقداری مقاومت روبه‌رو است. اما اینکه گاوها زمین را به خرس‌ها واگذار نکرده‌اند یک نکته مثبت بسیار خوب است. همچنین این امر نشان از انتظار خریداران به ادامه روند صعودی است. اگر خریداران موفق شوند قیمت را به بالای سطح 4907 برسانند، حرکت بعدی به سمت 5000 خواهد بود. جایی که شاهد مقاومت شدید خرس‌ها خواهیم بود.

یک پشتیبانی حیاتی برای تماشای نزولی میانگین متحرک نمایی 20 روزه (4806) است. با یک لغزش به زیر این میانگین، اتر شاهد ی اصلاح عمیق به سمت میانگین متحرک ساده 50 روزه (4694) خواهد بود.

منبع: cointelegraph.com

منبع مطلب: تحلیل قیمت BTC، ETH و SPX