بیت کوین شاهد رزرو سود نزدیک به 38 هزار دلار است. این اصلاح سطحی خواهد بود و در سطوح پایین‌تر شاهد جذب خریداران خواهیم بود.

بیت کوین هفته را با یک نوت منفی آغاز کرده است. گاوها در حفظ مقاومت بالای 38 هزار دلار شکست خورد و این امر فرصتی را برای خرس‌ها فراهم آورد که برگردند. فروش قوی قیمت بیت کوین را به زیر 37 هزار دلار رساند.

اما در سطوح پایین‌تر به احتمال زیاد شاهد جذب خریداران خواهیم بود. زیرا گاوها قصد ندارند در ماه پایانی سال از حرکت خود بازگردند. در طرف مقابل خرس‌ها تلاششان را بیشتر خواهند کرد تا اصلاح عمیق‌تری را ایجاد کنند. در این ماه شاهد نوسانات بسیار زیاد خواهیم بود. زیرا گاوها و خرس‌ها تمام تلاش خود را خواهند کرد ماه پایانی سال را به نفع خود به پایان برسانند.

عملکرد روزانه بازار ارزهای دیجیتال
عملکرد روزانه بازار ارزهای دیجیتال

رابرت کیوساکی نویسنده کتاب پدر پول‌دار و پدر فقیر در بحبوحه تمام ابهامات معتقد است که بیت کوین، طلا و نقره در بلند مدت روند صعودی خواهند داشت. کیوساکی همچنین ارزهای فیات را سیستم پول جعلی دانست.

قیمت بیت کوین طی چند روز اخیر در حال تشکیل الگوی مثلث صعودی بوده است. این الگو با یک شکست تکمیل شده و در بالای 38 هزار دلار بسته می‌شود.

نمودار روزانه BTC/USDT
نمودار روزانه BTC/USDT

میانگین‌های متحرک در حال افزایش و شاخص قدرت نسبی (RSI) هم در قلمرو مثبت قرار دارد که نشان‌دهنده کمترین مقاومت در مسیر صعود است. با عبور قیمت از 38 هزار دلار جفت BTC/USDT مسیر خود را به سمت 40 هزار دلار شروع می‌کند. این سطح نیز در ادامه به عنوان یک مقاومت و مانع عمل می‌کند. در صورت پیروزی گاوها و شکست این سطح قیمت به سمت هدف 41160 دلار حرکت می‌کند.

خرس‌ها برای جلوگیری از مسیر صعودی باید قیمت را به زیر خط روند صعودی بکشند. این امر درها را به سمت سقوط 34800 دلار باز می‌کند. خرس‌ها در یک شکست اگر دست بالا را به دست اورند و تمام تلاش خود را کنند می‌توانند قیمت را به زیر 34800 دلار برسانند.

قیمت اتر در 24 نوامبر به مقاومت 2137 دلار نزدیک شد. اما گاوها نتوانستند بر این مقاومت غلبه کنند. طبق فتیله بلند روی نمودار شمعدان روز، این امر احتمالا در آینده منجر به رزرو سود می‌شود.

نمودار روزانه ETH/USDT
نمودار روزانه ETH/USDT

خرس‌ها تمام تلاش خود را انجام می‌دهند تا قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه (1998 دلار) برسانند. اگر خرس‌ها موفق به این امر شوند جفت ETH/USDT سپس به سمت 1904 دلار حرکت خواهد کرد.

در طرف مقابل با عقب‌نشینی قیمت از میانگین متحرک نمایی 20 روزه نتیجه خواهیم گرفت که سطوح پایین‌تر موجب جذب خریداران می‌شود. پس از این نوسان قیمت به منطقه مقاومت بین 2137 تا 2200 دلار صعود می‌کند. خریداران برای تکمیل یک الگوی مثلث صعودی باید از این منطقه صعود کنند.

شاخص S&P 500 (SPX) پس از صعود سرسام‌آوری که بالای خط روند نزولی داشت، به روند صعودی خود ادامه داد. این نشان‌دهنده تقاضای قوی در سطوح بالاتر است.

نمودار روزانه SPX
نمودار روزانه SPX

RSI پس از رالی که چند روز گذشته صورت گرفت به سمت منطقه اشباع خرید سوق یافت. این امر نشان می‌دهد که در کوتاه مدت شاهد اصلاح یا تثبیت جزئی خواهیم بود. میانگین متحرک نمایی 20 روزه (4448) سطح بسیار مهمی‌ است که در روند نزولی باید خیلی مراقب آن بود.

اگر قیمت از این سطح مهم بالاتر رود نشان خواهد داد که هنوز احساسات صعودی باقی مانده است. همچنین بیان می‌کند که معامله‌گران افت را به عنوان یک فرصت خرید و سود می‌بینند. پس از این اتفاق چشم‌انداز شکست بالای 4650 افزایش ‌می‌یابد.

در طرف مقابل اگر قیمت سطح مهم میانگین متحرک نمایی 20 روزه را بشکند گاوها کنترل را از دست خواهند داد و در نهایت شاخص به سمت میانگین متحرک ساده 50 روزه (4346) سقوط می‌کند.

منبع: cointelegraph.com

منبع مطلب: تحلیل قیمت BTC، ETH و SPX