دیپر نتورک (Deeper Network) یک شبکه غیرمتمرکز بوده و بر بستر شبکه بلاک چین پولکادات راه‌اندازی شده است. از مکانیزم p2p بهره می‌گیرد و دقیقا به همین دلیل، غیرمتمرکز هست.

آشنایی با ارز دیجیتال و پلتفرم DPR

ارز دیجیتال DPR توکن اصلی Deeper Network است. کل عرضه DPR به 10 میلیارد محدود می‌باشد که حدود 60 درصد آن به عنوان پاداش استخراج برای کاربران شبکه Deeper ذخیره شده است.

شرکت Deeper Network در سال 2019 با هدف استفاده از فناوری بلاک چین برای بهبود شرایط کاربران و اینترنت امن، خصوصی و منصفانه تاسیس شد. این پلتفرم علاوه بر امنیت و کارایی بالا، از نظر مصرف برق نیز ارزان و مقرون به صرفه است. این شرکت همچنین در نظر دارد علاوه بر ایجاد زیرساخت وب 3، با ارائه درگاه، امکان دسترسی تمامی کاربران به وب 3 را فراهم کند.

مکانیزم ارتباط کاربران در این شبکه، توسط خود شرکت دیپر نتورک پیاده‌سازی شده و از طریق عملیات اثبات اعتبار یا PoC که مخفف Proof of Credit است، فعالیت می‌کند. این مکانیسم وظیفه مهمی بر عهده دارد و مهمترین وظیفه آن کنترل صحت انجام وظایف نودها هست. یعنی اینکه بررسی می‌کند که آیا نودها کارشان را به درستی انجام دادند یا نه؟ آیا موجب برقراری امنیت در شبکه شدن یا نه؟ که در صورت صحت داشتن به نودها پاداش می‌دهد و در غیر این صورت پاداشی پرداخت نمی‌کند. وظیفه دیگر آن برقراری نظم بین نودها و کاربران هست.

DPN یا VPN سخت‌افزاری

Deeper Network سخت‌افزاری به نام DPN (Decentralized Private Network) دارد که با هدف ایجاد اینترنت بدون مرز و امن ساخته شده است.  DPN  چهار قابلیت بسیار مهم دارد که شامل VPN، فایروال حرفه‌ای، بلاک کننده تبلیغات مزاحم اینترنتی و در نهایت ماینر کوین DPR می‌باشد.

این سخت‌افزار را می‌توان به‌عنوان یک راه ‌حل همه‌ جانبه مبتنی بر بلاک چین دید که آزادی اینترنت را به معنای واقعی کلمه ارائه می‌کند. DPN یک سخت‌افزار برای ماینینگ کارآمد و تولید توکن‌های DPR با حداکثر توان 15 وات است، بنابراین می‌توان با ماینرهای ASIC و GPU خداحافظی کرد.

DPN یا VPN سخت‌افزاری

حذف تبلیغات بر بستر اینترنت و حتی حذف تبلیغات یوتیوب، از دیگر وظایف این دستگاه می‌باشد. در مقابل خود دستگاه امکان ارائه تبلیغ مانند بوردهای تبلیغاتی یا مثل خود یوتیوب را فراهم کرده که امکان کسب درآمد از آن وجود دارد. یعنی با دیدن این تبلیغ‌ها می‌توانید توکن DPR به دست آورید؛ البته مثل یوتیوب، مقدار آن خیلی کم می‌باشد.

یکی دیگر از مزیت‌های آن این است که شما برای وی پی ان هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید. یکبار دستگاه را می‌خرید و دیگر نیاز نیست پول وی پی ان بدهید. این همان SubscriptionZero هست که خیلی روی این موضوع کار شده است.

از دیگرمزیت‌های مهم دستگاه DPN این است که بر خلاف ارائه‌دهندگان اینترنت، از سیستم متمرکز جهت وصل شدن به اینترنت استفاده نمی‌کنید.

برای درک بهتر ابتدا لازم است کمی درمورد اینترنت معمولی توضیح دهیم. شما جهت وصل شدن به اینترنت معمولی، نیاز دارید از جایی اینترنت را بخرید که آن سازمان یا شرکتی که به شما اینترنت می‌دهد، قطعا برای وصل شدن به اینترنت جهانی، نیاز دارد به یک سرور وصل شود. هکرها جهت سرقت اطلاعات، چندین راه دارند که مهمترین آن هک سرور است. لذا اگر سرور یا همان سیستم متمرکز هک شود، کل اطلاعات شما در دسترس هکرها قرار می‌گیرد.

پس در این دستگاه جدید یا نسل جدید اینترنت، بدلیل غیرمتمرکز بودن، هیچ سروری وجود ندارد و هکرها نمی‌توانند با هک سرور، به اطلاعات شما دسترسی داشته باشند. البته این نوع اینترنت را نمی‌توان صددرصد امن در نظر گرفت، بلکه امنیت فقط بیشتر و بهتر می‌شود.

مشخصات ظاهری دستگاه DPN

ظاهر زیبا و ساده ای دارد و جنس آن از آلومینیوم و پلاستیک است. وزن کم و اندازه کوچک آن از مزیت‌های دیگر دستگاه است. در شکل ظاهری آن فقط چند تا پورت وجود دارد و دکمه خاصی روی آن دیده نمی‌شود. در حال حاضر قیمت آن حدود ۲۵۰ دلارمی‌باشد.

از این دستگاه، سال اول کمتر از ۵۰۰ نود در جهان وجود داشت و سال دوم بالغ بر ۱۵۰ هزار نود و امروزه نزدیک به یک میلیون نود وجود دارد و هر روز به تعداد داوطلبان آن اضافه می‌شود. از نظر سرعت بسیار سریعتر از وی پی ان متمرکز می‌تواند ارتباط برقرار کند.

نحوه نصب و راه‌اندازی

نصب این دستگاه خیلی ساده بوده و به سه شیوه نصب و راه‌اندازی می‌شود.

  • به صورت معمولی وصل می‌کنید و شروع به کار می‌کند؛ چیز پیچیده‌ای ندارد.
  • یک راه هم این هست که اینترنت معمولی را به دستگاه وصل می‌کنید و در خروجی اینترنت امن را تحویل می‌گیرید. که در این حالت هم شما بابت vpn نیاز نیست هزینه‌ای پرداخت کنید و بیشتر مختص کسانی است که با صرافی‌ها کار می‌کنند.
  • اگر هم می‌خواهید هنگامی که فعال هست، عملیات استخراج یا ماینینگ نیز برای شما انجام دهد، باید به صورت دائم به روتر متصل شده و نباید از آن جدا کنید.