یکی از تصمیمات اولیه سرمایه‌گذاران این است که در سهام رشدی سرمایه‌گذاری کنند یا سهام ارزشی. هر کدام ویژگی‌ها، مزایا و ریسک‌های خاص خود را دارند و تصمیم‌گیری اغلب به اهداف سرمایه‌گذار، تحمل ریسک و شرایط بازار بستگی دارد.

این نوشته راهنمای جامعی برای درک سهام رشدی و سهام ارزشی ارائه می‌دهد و در مورد نحوه انتخاب آنها توضیح می‌دهد.

سهام رشدی به سهام شرکت‌هایی گفته می‌شود که در مقایسه با سایر شرکت‌های موجود در بازار با نرخی بالاتر از میانگین رشد می‌کنند و معمولا این شرکت‌ها ًبه جای پرداخت سود سهام، درآمدهای خود را مجدداً در کسب و کار سرمایه‌گذاری می‌کنند تا رشد را تقویت کنند.

 سهام رشدی اغلب در بخش‌هایی مانند فناوری، مراقبت‌های بهداشتی و بخش دلخواه مصرف‌کننده یافت می‌شود، جایی که نوآوری و توسعه محصول جدید باعث افزایش درآمد قابل‌‌توجهی می‌شود.

رشد درآمد و درآمد بالا، این شرکت‌ها رشد قوی و ثابتی را در درآمد نشان می‌دهند.

سرمایه‌گذاری مجدد سود، شرکت‌های در حال رشد اغلب به جای توزیع سود سهام بین سهامداران، سود خود را در تحقیق و توسعه، بازاریابی و تلاش‌ برای توسعه سرمایه‌گذاری می‌کنند و ارزش‌گذاری‌های بالاتر، به دلیل پتانسیل رشد، این سهام اغلب با نسبت قیمت به درآمد (P/E) بالاتر معامله می‌شوند.

رهبری بازار، سهام رشد معمولاً رهبران صنعت با رقابتی قوی هستند و نوسانات، آنها نسبت به بازارهای بزرگ ثبات کمتری دارند، زیرا قیمت سهام آنها اغلب ناشی از انتظارات رشد در آینده است.

افزایش سرمایه، مزیت اصلی سهام در حال رشد، ظرفیت قابل توجه افزایش سرمایه است، سرمایه‌گذاران این سهام را با این امید می‌خرند که قیمت آنها در طول زمان به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

عملکرد بهتر از بازار، سهام رشدی عملکرد بهتر از بازار را دارند، به‌ویژه در زمان توسعه اقتصادی یا شرایط صعودی بازار و نوآوری، شرکت‌های در حال رشد اغلب در خط مقدم نوآوری هستند و محصولات و خدمات جدیدی را ایجاد می‌کنند که می‌توانند صنایع را متحول کنند.

نوسان زیاد، سهام رشد می‌تواند بسیار نوسان داشته باشد و قیمت آن به طور قابل توجهی با احساسات بازار و گزارش‌های سود سه ماهه بدون سود و در نوسان است، سرمایه‌گذاران معمولاً سود سهام را از سهام در حال رشد دریافت نمی‌کنند.

ارزش‌گذاری‌های بالا، نسبت‌های P/E بالا در صورت کاهش رشد شرکت یا رکود بالای بازار می‌توانند سهام‌های رشد را مستعد اصلاح قیمت‌ کنند.

سهام ارزشی، سهام شرکت‌هایی هستند که بر اساس تحلیل بنیادی کمتر ارزش‌گذاری می‌شوند. این سهام معمولاً در صنایع با سابقه‌تر یافت می‌شوند و با عوامل بنیادی قوی، مانند سود ثابت، سود سهام، و ترازنامه جامد مشخص می‌شوند.

 سهام ارزشی اغلب نسبت به درآمد، ارزش دفتری یا سایر معیارهای مالی، قیمت کمتری دارند، که نشان می‌دهد آنها با قیمتی کمتر از ارزش ذاتی خود معامله می‌شوند.

ارزش‌گذاری‌های پایین‌، سهام‌های ارزشی اغلب با نسبت‌های P/E پایین‌تر و نسبت‌های قیمت به دفتر (P/B) در مقایسه با کل بازار معامله می‌شوند و شرکت‌های تاسیس شده، معمولاً با سابقه درآمد و سود سهام پایدار هستند.

سود سهام، سهام ارزشی معمولاً سود سهام پرداخت می‌کند و درآمدی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند و سهام‌های ارزشی نسبت به سهام رشدی، نوسان کمتری دارند، زیرا قیمت‌های آنها بیشتر به عملکرد بنیادی شرکت مرتبط است.

تولید درآمد، بسیاری از سهام‌های ارزشی سود سهام پرداخت می‌کنند و جریان درآمدی ثابتی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنند و عموماً ریسک کمتری نسبت به سهام در حال رشد دارند، زیرا معمولاً پایدارتر هستند و نوسانات کمتری دارند.

 اگرچه این سهام ممکن است به سرعت سهام رشد ترقی نکند ولی سهام‌های ارزشی می‌توا نند قیمت‌ها را افزایش دهند زیرا بازار کاهش ارزش‌گذاری آنها را تشخیص می‌دهد.

تله ارزش، تله ارزش زمانی رخ می‌دهد که یک سهام ارزان به نظر برسد اما به دلیل مشکلات اساسی تجاری به کاهش خود ادامه دهد، سرمایه‌گذاران باید به دقت تجزیه و تحلیل کنند که آیا سهام واقعاً کمتر ارزش‌گذاری شده است یا به دلایل معتبر در حال کاهش است.

رشد آهسته‌تر، سهام‌های ارزشی ممکن است پتانسیل رشد آهسته‌تری را در مقایسه با سهام رشدی ارائه دهند و برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال افزایش سریع سرمایه هستند جذابیت کمتری داشته باشد.

منبع خبر: sfctoday

لینک مطلب: سهام رشدی یا سهام ارزشی