تایید ETF بیت کوین می‌تواند عواقب ناخواسته‌ای برای صرافی ارزهای دیجیتال از جمله کوین بیس به دلیل کارمزد تراکنش‌ها رقم بزند.

در این زمان تمام جامعه کریپتو مشتاقانه منتظر تایید صندوق قابل معامله بیت کوین (ETF) در ایالات متحده هستند. با این حال برخی از تحلیگران به صرافی‌ها هشدار داده و بیان کردند که این امر به طور بالقوه عواقب ناخواسته‌ای برای صرافی‌های ارز دیجیتال به وجود می‌آورد.

تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند که اوایل سال 2024 می‌توان ETF بیت کوین را معامله کرد. آدام بک مدیر عامل Blockstream، باور دارد که این امر در کنار هاوینگ بیت کوین قیمت این رمزارز را تا 100 هزار دلار می‌رساند.

طرفداران بیت کوین از جمله سامسون مدیر عامل شرکت Jan3، باور دارند که با تایید ETF بیت کوین قیمت بیت کوین می‌تواند حتی تا 1 میلیون دلار نیز افزایش یابد.

طبق گفته‌های نیت گراچی رئیس فروشگاه ETF و اریک بالچوناس تحلیلگر ETF بلومبرگ، گفتند که این پیش‌بینی برای صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال چندان خوش‌بینانه نیست.

گراچی همچنین 17 دسامبر در X (توئیتر سابق) نوشت که پس از تایید ETF بیت کوین در ایالات متحده یک حمام خون برای مبادلات ارزهای دیجیتال شکل می‌گیرد. طبق گفته گراچی، خریداران و فروشندگان ETF بیت کوین خرده فروشی، از اجرای تجارت نهادی و کمیسیون، سود خواهند برد.

رقابت صرافی‌ها و کاهش کارمزد تراکنش

بالچوس نیز تایید کرد که معامله ETF نقطه‌ای بیت کوین 0.01 درصد هزینه‌ خواهد داشت که این مقدار میانگین کارمزد برای معاملات ETF است. این درحالی است که هزینه‌ معاملات در صرافی‌هایی مانند کوین بیس بسته به ارز رمزنگاری، اندازه تراکنش و جفت‌های معاملاتی به 0.6 درصد می‌رسد.

پس از تصویب ETF بیت کوین شاهد رقابت بیشتری در صنعت کریپتو خواهیم بود. این امر برای صرافی‌ها زیاد باب میل نیست و باید کارمزد تراکنش‌های خود را تا حد زیادی پایین بیاورند تا در رقابت باقی بمانند.

صرافی‌هایی مانند کوین بیس بیشتر درآمدشان از کارمزد تراکنش است. کوین بیس در سال 2022 حدود 2.4 میلیارد دلار از سرمایه‌گذاران کارمزد تراکنش دریافت کرد. اما در حال حاضر این صرافی تلاش می‌کند تا اتکای خود را به کارمزدها کاهش دهد.

منبع: cointelegraph.com

منبع مطلب: تایید ETF بیت کوین چه تاثیری بر روی صرافی‌ها خواهد داشت؟؟