سرانجام در سال 2024 سرمایه گذاری ریسک پذیر (VC) در کریپتو افزایش یافت اما اعداد ناامید کننده هستند.

علیرغم سودهای سه ماهه، سرعت کلی سرمایه گذاری های VC در پروژه‌های رمز ارز کاهش یافته است در صورتی‌ که در سال های 2020 و 2021 با رشد انفجاری همراه بود.

در سه ماهه اول سال 2024، بخش کریپتو شاهد افزایش قابل‌توجه سرمایه‌گذاری VC بود.

گزارش اخیر شرکت تحقیقاتی مشهور PitchBook، نشان می‌دهد که استارت‌آپ‌ها در مجموع 2.4 میلیارد دلار در 518 معامله تضمین کردند که نشان‌دهنده افزایش 40.3 درصد در سرمایه‌گذاری‌ و افزایش 44.7 درصدی در حجم معاملات نسبت به سه ماهه قبل است.

بزرگترین معامله در سه ماهه اخیر توسط Together AI، یک توسعه‌دهنده پلتفرم ابری غیرمتمرکز انجام شد.

هوش مصنوعیTogether، در مرحله اولیه 106 میلیون دلار به رهبری Salesforce Ventures جمع آوری کرد و به 1.1 میلیارد دلار رسید.

 این مورد پس از سرمایه گذاری 102.5میلیون دلاری با هدف رسیدن به 463.5 میلیون دلار در سه ماهه گذشته دنبال می‌شد.

با وجود این، استارت‌آپ‌ها موج سرمایه‌گذاری را رهبری کردند و با پلتفرم EigenLayer را که اتریوم مجدداً راه اندازی کرد، ۱۰۰ میلیون دلار در مرحله بعد جمع‌آوری شد.

پلتفرم توسعه رمزگذاری همورفیک (FHE) زاما نیز با تضمین 73 میلیون دلار به این موفقیت کمک کرد.

PitchBook بیان می‌کند که اگر رکود عمده‌ای در بازار رخ ندهد، این عوامل مثبت می‌تواند حجم و سرعت سرمایه‌گذاری‌ها را در طول سال تقویت کند.

 به گفته رابرت لی، تحلیلگر رمزنگاری PitchBook، پیش‌بینی می‌شود که سرمایه‌گذاری‌های VC در کریپتو در سال 2024 به 12 میلیارد دلار برسد.

علیرغم سودهای سه ماهه، سرعت کلی سرمایه‌گذاری‌ VC در پروژه‌های کریپتو در مقایسه با رشد انفجاری مشاهده شده در سال های 2020 و 2021 کاهش یافته است.

با اینکه بیت کوین به بالاترین حد خود رسیده است، ولی فقط افزابش2.4 درصد را نسبت به 9.4 میلیارد دلار جمع آوری شده در سال گذشته نشان می‌دهد.

طبق گفته PicthBook، بازار کریپتو از سال 2022 تا 2023 سرمایه‌گذاری 70 درصد کاهش داشت و این کاهش را می‌توان به دلایل مطرحی مانند فروپاشی FTX  و سقوط Terra نسبت داد که شور و شوق سرمایه‌گذاران را کاهش داد.

طبق گفته لو بسیاری از سرمایه‌گذاران عادی که از سرمایه‌گذاری‌های قبلی ارزهای دیجیتال متحمل ضرر شده‌اند، هنوز به بازار برنگشته‌اند و این امر باعث کاهش سرمایه‌گذاری می‌شود.

علاوه بر این، تورم مداوم، درآمد سرمایه‌گذاران خرد را محدود کرده و باعث می‌شود آنها کمتر در دارایی‌های  پرریسک‌تری مانند بیت‌ کوین سرمایه‌گذاری کنند.

با این حال، لو پیشنهاد کرد که کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ایالات متحده می‌تواند سرمایه‌گذاری در رمز ارزها را افزایش دهد.

 با این موضوع، سرمایه‌گذاری‌های VC می‌تواند با افزایش 60 درصد در سه ماه، در کل سال به حدود 21 میلیارد دلار برسد.

قابل ذکر است، تمایل به سرمایه گذاری VC آینده نیز به تحولات نظارتی و نتایج سیاسی بستگی دارد.

 انتخابات ریاست جمهوری آتی ایالات متحده، با دیدگاه‌های مخالف دونالد ترامپ و جو بایدن در مورد مقررات ارزهای دیجیتال، می‌تواند به طور قابل توجهی بر چشم انداز نظارتی تأثیر بگذارد.

ترامپ که بیشتر طرفدار رمز ارز است، با موضع بایدن که همسو با دیدگاه‌های نظارتی سختگیرانه گری جنسلر، رئیس SEC، در تضاد است.

 به گفته مایک جیامپاپا، شریک Galaxy Ventures، پیروزی جمهوری‌خواهان می‌تواند محیط مساعدتری را برای صنعت کریپتو ایجاد کند و احتمالاً منجر به افزایش سرمایه‌گذاری‌ها شود.

منبع خبر: coinspeaker

لینک مطلب: افزایش سرمایه گذاری ریسک پذیر در کریپتو