قیمت سولانا (SOL) در هفته اول ۲۰۲۴ با کاهش ۱۰ درصدی به زیر ۱۰۰ دلار رسید و نسبت به اوج اخیر خود یعنی ۱۱۵ دلار در ۲ ژانویه، کاهش قابل توجهی را تجربه کرد. با این حال، سال گذشته، سولانا به عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال با رشد خیره‌کننده نزدیک به ۱۰۰۰ درصدی شناخته شد.

در حالی که بیشتر رشد مذکور در نیمه دوم ۲۰۲۳ اتفاق افتاد، این امر با تجدید حیات بخش مالی غیرمتمرکز (DeFi) سولانا، افزایش حجم تراکنش‌ها، رشد اکوسیستم سولانا و تسلط فزاینده استیبل‌کوین‌ها، همزمان شد.

چندین ناظر، ادامه این روند مثبت را تا سال جدید، که توسط شاخص‌های اولیه نیز پشتیبانی می‌شود، پیش‌بینی کرده بودند.

از ۳۱ دسامبر، SOL با قیمت ۱۰۳ دلار معامله می‌شد و تا ۲ ژانویه به سرعت به ۱۱۵ دلار رسید. با این حال، قیمت این آلت‌کوین در ۳ ژانویه با گزارشی مبنی بر رد صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) اسپات بیت‌کوین توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) ایالات متحده، کاهش یافت.

از آن زمان، کاهش قیمت SOL ادامه داشته و اوایل امروز، قیمت آن به ۹۲ دلار رسید و سپس، تا ۹۵.۳۵ دلار رشد یافت.

در زمان نگارش این خبر، سولانا با قیمت ۹۳.۳۰ دلار معامله می‌شود. با وجود نوسان قیمت SOL، شبکه سولانا شاهد افزایش فعالیت‌ها است، به گونه‌ای که حجم تراکنش‌های روزانه در این اکوسیستم به بیش از ۴۰ میلیارد دلار رسیده که بالاترین رقم از اکتبر ۲۰۲۲ است.

این ازدیاد در ظرفیت معاملات سولانا در مرحله اول از نتیجه‌ی قیمتی تماشایی میم کوین‌های بر بستر بلاکچین سولانا مثل بانک (BONK) و سگ کلاهدار (WIF) منجر می‌شود.

داده‌ها همچنین نشان می‌دهند که SOL به دلیل کارمزدهای ارزان‌تر، به عنوان یک پلتفرم غالب برای تراکنش‌های استیبل کوین، در حال ظهور است. از اول ژانویه، حجم انتقال یواس‌دی‌ کوین (USDC) در شبکه سولانا بیش از ۴۰ میلیارد از تتر (USDT) در بلاکچین ترون (TRC-۲۰) پیشی گرفت.

منبع : beincrypto.com

لینک مطلب : رشد شبکه سولانا ادامه دارد اما قیمت در حال اصلاح