قیمت ارز دیجیتال سولانا (SOL) امروز افزایش ۱۴ درصدی را تجربه کرد و برای اولین بار از می ۲۰۲۲ از ۸۶ دلار گذشت.

این افزایش بیش از ۳۰ درصدی در دو هفته گذشته باعث شد که SOL برای اولین بار از نظر ارزش بازار از ریپل (XRP) پیشی بگیرد و به چهارمین ارز دیجیتال بزرگ، به استثنای استیبل کوین‌ها تبدیل شود.

برخی از تحلیلگران اکنون یک سوال را مطرح می‌کنند: با توجه به اینکه سولانا تراکنش‌های ارزان‌تر و سریع‌تری ارائه می‌دهد، آیا جایگاه اتریوم (ETH) هم در خطر است؟

به گفته یک معامله‌گر، تأکید سولانا بر دسترسی به تلفن همراه دقیقاً همان چیزی است که پروژه‌های رمزارزی دیگر برای جذب کاربران جدید نیاز دارند، اما به آن اهمیتی نمی‌دهند. در واقع، تجربه کاربری سولانا از رقبای خود پیشی می‌گیرد.

عوامل متعددی مانند افزایش فعالیت شبکه در افزایش قیمت سولانا نقش دارند. برای تعیین اینکه آیا ارزش‌گذاری فعلی واقعی است و آیا صعود SOL به بالای ۱۰۰ دلار واقعاً امکان‌‌‌پذیر است یا خیر، به تحلیل جامع‌تری نیاز داریم.

همانطور که در خبرهای قبلی کریپتونگار هم گزارش شد، رشد اخیر قیمت سولانا به ایردراپ مخصوص میم کوین BONK که منجر به فروش تمام گوشی‌های همراه ساگا (Saga) شد، نسبت داده می‌شود.

از سوی دیگر، سولانا در ۷ دسامبر دوباره توجهات را به خود جلب کرد. صرافی‌های متمرکز بزرگی مانند کوین بیس، توکن‌های سولانا، از جمله جیتو (JTO) را لیست کردند که به عنوان توکن بومی این پروتکل لیکویید استیکینگ عمل می‌کند.

البته همانطور که توسط رشد شبکه از نظر برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) مشهود بوده، رشد اخیر SOL فراتر از صرفا گوشی همراه و یک میم کوین است.

فقط سه هفته پیش، در ۲۹ نوامبر، ارزش کل قفل‌شده (TVL) سولانا به ۶۵۴ میلیون دلار رسید که تنها ۱.۴ درصد از سهم بازار را نشان می‌‌دهد. طبق گفته DefiLlama، این نرخ اکنون به ۱.۲۸ میلیارد دلار رسیده و ۹۶ درصد افزایش یافته است.

منبع : cointelegraph.com

لینک مطلب : رشد بی نظیر سولانا، جایگاه ریپل را تصاحب کرد