Starknet و Arbitrum هزینه‌های کاربری را مدیریت نمودند، ولی zkSync Era از آنها پیشی‌ گرفت و با وجود عملکرد مثبت، پروتکل قیمت هر دو توکن کاهش یافت.

نمودار 1 رقابت اربیتروم و استارک

طی چند روز گذشته، پس از ارتقا Dencun، رقابت در بخش L2 به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافته است و دو آلت کوین یعنی Starknet [STRK] و Arbitrum [ARB] در کانون توجه بوده‌اند.

مخصوصا آربیتروم، توانست آدرس‌های زیادی را در شبکه جذب‌کند و فعالیت آن افزایش قابل‌توجهی داشت و آدرس‌های فعال روزانه آن توانست از مرز یک میلیون عبور کند و تراکنش‌های روزانه شبکه نیز رشد کرد و از مرز سه میلیون گذشت.

 Starknet نیز رشد مشابهی در هر دو مورد داشت، اما اعداد آن به هیچ وجه نزدیک به Arbiturm نبود و برای اینکه Starknet بتواند به اندازه کافی در فضای L2 رقابت کند، باید کاربران بیشتری را در شبکه جذب کند.

نمودار2 رقابت اربیتروم و استارک

در بخش DeFi نیز اختلاف در عملکرد هر دو مشاهده شد، به عنوان مثال، TVL (مقدار کل قفل شده) برای هر دو شبکه ثابت باقی ماند. اما حجم DEX در هر دو پروتکل نوسان قابل‌توجهی داشت.

نمودار3 رقابت اربیتروم و استارک

در حال حاضر با رسیدن به حرکت قیمت، ARB با 0.8017 دلار معامله شد که در 24 ساعت گذشته 1.1 درصد رشد داشت. از 27 می، قیمت آن به طور قابل توجهی کاهش یافته بود و چندین بار کمترین قیمت را نشان داد، اگر چه اخیراً قیمت ARB افزایش یافته است احتمالاً روند ادامه‌دار نزولی تغییری نخواهد کرد.

 ( RSI) شاخص قدرت نسبی ARB روی 42.27 باقی‌ ماند که نشان می‌دهد حرکت صعودی کاهش یافته است. با این حال، (CMF) جریان پول Chaikin بالا ماند، که نشان می‌دهد هنوز مقداری پول به شبکه جریان دارد و در اینجا ارزش بازار ARB در شرایط BTC است.

نمودار 4 رقابت اربیتروم واستارک

STRK نیز پس از حرکت به سمت چپ در ماه می، شاهد حرکت مشابه قیمت بود، زیرا در چند روز گذشته این توکن به میزان قابل‌توجهی کاهش یافت ولی در قیمت آن افزایشی مشاهده نشد.

هم RSI در 35 و هم CMF در 0.10- برای آینده این توکن تصویری نزولی ترسیم کردند. هم اکنون، STRK با قیمت 0.708 دلار معامله می‌شود که علیرغم کاهش قیمت‌ها Starknet و Arbitrum برای تسلط L2  رقابت می‌کنند.

نمودار5 رقابت اربیتروم واستارک

منبع خبر: ambcrypto

لینک خبر: رقابت Starknet و Arbitrum برای تسلط L2