استارک‌نت، با استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند فعالیت‌های بلاکچین را انجام دهد. این عوامل هوش مصنوعی قادر خواهند بود بدون نیاز به دخالت انسان، با بلاک چین تعامل داشته باشند و اقداماتی را بر روی آن انجام دهند.

شرکت Giza که متخصص در فناوری Web3 و هوش مصنوعی است، قصد دارد تا پایان ماه ژوئن ربات‌های خودکار را در Starknet معرفی کند.

بزودی بلاکچین لایه دو اتریوم استارک‌نت به عوامل هوش مصنوعی (AI) در بلاکچین خود اجازه می‌دهد تا به طور مستقل فعالیت‌هایی را روی بلاکچین مانند بهینه‌سازی سود و اختصاص پورتفولیو جدید برای کاربران انجام دهند.

شرکتGiza قصد دارد هوش مصنوعی را به بلاکچین‌ها بیاورد و نخستین بار CoinFund در ژوئیه 2023 با جمع‌آوری .سه میلیون دلار این پروژه را رهبری می‌کند.

Renç Korzay، یکی از بنیانگذاران این شرکت، به کوین تلگراف گفت که عوامل هوش مصنوعی تا پایان ژوئن در Starknet مستقر خواهند شد و بلاکچین‌های دیگر نیز از آن تبعیت خواهند کرد.

کورزی گفت که چهار فعالیت عمده هست، که اولین مورد آن بدست آوردن سود بیشتر است، به عبارتی کسب بیشترین سود با سپرده‌گذاری در مسیرهای متفاوت سوددهی.

 عوامل هوش مصنوعی مشاور روبو نیز خواهند بود و برای یک کاربر بهترین پورتفولیو مخصوص را با توجه به ریسک‌پذیری مشخص می‌کند.

 تیم Giza همچنین استراتژی‌های عامل را برای اطمینان از امنیت بررسی و تأیید می‌کند.

همچنین در آینده، امنیت ارز دیجیتال و اقتصاد دیجیتالی شرکت‌های عامل از طریق پروتکل Giza بدون مجوز خواهند بود و کاملا اطمینان و اعتماد کافی بین شرکت‌های توسعه ارزی و کاربران را فراهم می‌کند.

آنها همچنین می‌توانند به طور مستقل در صرافی‌های غیرمتمرکز نقدینگی را فراهم کنند، در قیمت‌های اهرمی شرط‌بندی کنند، نوسان قیمت را بتوانند پیش‌بینی کنند و یا دارایی‌های ارز دیجیتالی را بر اساس استراتژی تعیین‌ شده کاربر تنظیم کنند.

بر اساس یک بیانیه مطبوعاتی در نهم می که توسط کوین تلگراف منتشرشد، اولین فعالیت هوش مصنوعی بهینه‌سازی سود خواهد بود و سپس عوامل دیگر بررسی خواهند شد.

همچنین از طریق مواردی دیگر مثل محاسبات کم‌هزینه با خرید یا فروش دارایی‌ها، سوددهی را افزایش داده و معاملات را مستقیما با استفاده از پلتفرم‌های وام‌دهی در یک سبد امضا خواهند کرد.

جیزا، توضیح داد که از آنجایی که همه حساب‌های موجود در starknet قراردادهای هوشمند هستند، ویژگی‌های خاص حساب خود شبکه این اجازه را می‌دهد تا مستقیما تاییدیه در داخل قرارداد امضا شود.

مدل‌های هوش مصنوعی با استفاده از زبان برنامه‌نویسی Cairo ساخته شده‌اند که در پلتفرم Starknet استفاده می‌شود. این مدل‌ها می‌توانند محاسبات پیچیده را با استفاده از استدلال‌های شفاف مقیاس‌پذیر دانش صفر و اثبات‌های دانش صفر (ZK-proofs) که توسط StarkWare، شرکت سازنده Starknet توسعه یافته است، تأیید کنند.

ZK-proofs ، امکان اشتراک گذاری و احراز هویت اطلاعات را با حفظ حریم خصوصی کاربر فراهم می‌کند.

Cem Dagdelen، یکی از بنیانگذاران Giza در بیانیه‌ای گفت که این شرکت انتظار دارد که با ورود نمایندگان در برنامه کاربردی جدید Web3، کاربران را از خطرات و پیچیدگی‌های قرارداد هوشمند محافظت کنند.

با این حال، این فقط به رمز ارز و بلاکچین محدود نمی‌شود. به گفته جیزا، آنها همچنین می‌توانند با استفاده از قسمت‌های تنظیم‌شده دقیق و مدل‌هایی که اعتبار خروجی‌هایشان را بررسی می‌کند به کاهش هزینه‌های نظارت کمک کنند.

امین گون سیرر، مؤسس آزمایشگاه آوا، در کنفرانس اخیر بلاک چین گفت که برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمند بر مبنای هوش مصنوعی پنج تا ده سال دیگر طول می‌کشد و می‌تواند میلیاردها کاربر جدید را در بلاکچین وارد کند.

در حال حاضر، ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، هشدار داده است که هنگام افزودن هوش مصنوعی به بلاکچین احتیاط شود، هوش مصنوعی می‌تواند به انسان کمک ‌کند تا اتفاقات موجود در بلاکچین را درک کند، اما نباید مجری قوانین مربوط به قراردادهای هوشمند باشد.

منبع خبر: cointelegraph

لینک مطلب: استارک‌نت از هوش مصنوعی استفاده می‌کند