این شرکت تا حد زیادی بزرگترین تولید‌کننده دکل‌های معدنی در جهان است و تقریباً اکثر حوزه‌های ماینینگ را رهبری‌ می‌کند مثل Antpool و بسیاری از زیر مجموعه‌های آن.

اخیراً در یک شرکت سهامی عام که توسط یکی از بنیانگذاران Bitmain اداره می‌شود، تتر 100 میلیون دلار در Bitdeer سرمایه‌گذاری کرده است و همچنین سرمایه‌گذار Blockstream، شرکت پیشرو توسعه بیت کوین است.

 Blockstream، که بخشی از آن توسط تتر تأمین می‌شود، دارای یک بخش استخراج عملیاتی و یک بخش خرید اختصاصی است که سکوهای استخراج بیت مین را به اوراق بهادار تبدیل می‌کند و صرافی Bitfinex، محل معامله Blockstream است.

تتر، همچنین در ماینرهای بیت کوین Volcano Energy در السالوادور السالوادور و ماینر بیت کوین در اروگوئه سرمایه‌گذاری کرده است.

Swan Mining، بیش از 330 میلیون دلار از تتر و سایر سرمایه‌گذاران جذب کرده است و تتر همچنین با Swan در خدمات ماینینگ با مدیریت خود شریک است، ماینر آلمانی بیت کوین Northern Data AG این شرکت سهامی را خرید و تسهیلات بدهی 575 میلیون یورویی خود را در ماه نوامبر ایجاد کرد.

تتر ظاهراً به وعده خود طی شش ماه گذشته مبنی بر سرمایه‌گذاری حداقل 500 میلیون دلاری استخراج بیت کوین عمل کرده است، تتر همچنین یک عملیات استخراج مانند به نام Luganodes دارد که بر روی بلاک چین ترون متمرکز شده است و سود حاصل از تتر، در معادن بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌شود.

 اگر این سرعت سرمایه‌گذاری ادامه یابد، تتر می‌تواند به یکی از تاثیرگذارترین شرکت‌های استخراج بیت کوین تبدیل شود.

البته، صنعت استخراج بیت کوین آنقدر بزرگ نیست که بتواند سالانه بیش از چند میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند و مجموع درآمد استخراج بیت کوین دریک سال کامل تقریباً 16 میلیارد دلار است که ارزش بازار برای همه شرکت‌های استخراج مضربی تک رقمی از این درآمد است.

بزرگ‌ترین شرکت‌های استخراج بیت‌کوین، از جمله Foundry، ViaBTC، CleanSpark، Marathon، Bitdeer، Riot و MicroBT، دارای ارزش‌هایی هستند که از صد میلیون تا میلیاردها متغیر است.

بزرگترین شرکت، Bitmain خصوصی، به دنبال تامین مالی با ارزش بیش از 40 میلیارد دلار بوده است که یکی از سودآورترین شرکت‌ها برای هر کارمند در جهان است.

این شرکت سود 4.5 میلیارد دلاری را در سه ماهه اول 2024 گزارش کرد که از نظر دارایی بیشتر از 4.3 میلیارد دلار درآمد خالص بزرگترین شرکت ایالات متحده، به نام Fannie Mae  است.

تتر حدود 100 کارگر دارد در حالی که شرکت Fannie Mae حدود 8100 کارگر دارد، هر دو شرکت انتظار دارند در سال جاری ده‌ها میلیارد دلار سود کسب کنند.

البته هنگام گزارش سود 4.3 میلیارد دلاری خود از عبارت (درآمد خالص تحت کنترل هیئت استانداردهای حسابداری مالی ایالات متحده در فرم 10-K SEC) استفاده می‌کند ولی تتر به سادگی 4.5 میلیارد دلار سود را گزارش کرد، بدون اینکه به تعریف خاصی از این اصطلاح پایبند باشد.

با مقایسه سود دو شرکت در سه ماه اخیر، تتر ادعا می‌کند به ازای هر کارمند 45 میلیون دلار سود کرده است ولی شرکت فانی‌ مای 530000 دلار سود داشته است و تفسیر گزارش‌های فصلی تتر بیشتر شبیه هنر است تا علم.

تتر هرگز گزارش‌های مالی حسابرسی شده را منتشر نکرده است و مدیران آن به طور مداوم از کلمات و عبارات غیر استانداردی استفاده می‌کنند که با استانداردهای حسابداری ایالات متحده مطابقت ندارد.

به عنوان مثال، تمام اطلاعات موجود در تأییدیه سه ماهه صورتهای مالی تتر، هلدینگ لیمیتد نیست و اطلاعات مالی استخراج شده، از سوابق حسابداری آن است.

در هر صورت، تتر از سود ذخایر خود با پشتوانه USDT و سایر استیبل کوین‌ها سود فوق‌العاده‌ای را کسب می‌کند، از آنجایی که استیبل کوین‌های آن برای دارندگان این توکن سودآور نیستند، تتر به سادگی تمام درآمد بهره را به عنوان سود شرکت نگه می‌دارد.

این شرکت ادعا می‌کند که بیش از 112 میلیارد دلار دارایی سودآور در اختیار دارد که سودی به دارندگان توکن پرداخت نمی‌کند ولی سود زیادی برای سرمایه‌گذاری در صنعت استخراج بیت کوین را فراهم می‌کند.

منبع خبر: protos

لینک مطلب: نفوذ تتر در صنعت استخراج بیت کوین