آنتوان ریارد (Antoine Riard)، یکی از توسعه‌دهندگان برجسته شبکه لایتنینگ بیت ‌کوین که در ماه اکتبر این شبکه را ترک کرد، استدلال می‌کند که شبکه لایتنینگ در خطر متمرکز شدن روزافزون، دارای نقاط ضعف و در معرض خطر سانسور است. همچنین شبکه‌ی لایتنینگ بیت کوین باگ‌های امنیتی مهم و خطرناک دیگری هم دارد که بسیار مورد توجه است و باید توسط توسعه دهندگانش رفع شود در غیر این صورت می تواند مورد حمله‌ی هکرها قرار گیرد و آسیب ببیند.

ریارد در اظهارات جدید خود در مورد یک حمله جدید به نام «چرخه‌سازی جایگزین» هشدار داده که مهاجمان به طور بالقوه می‌توانند از آن برای هدف قرار دادن کانال‌های پرداخت و سرقت وجوه استفاده کنند.

به گفته ریارد، بسیاری از شرکت‌های متمرکز بر لایتنینگ، امنیت این شبکه را به خاطر جلب رضایت سرمایه‌گذاران خطرپذیر به خطر می‌اندازند:

آنها باید بیدار شوند… در کنار سایر توسعه‌دهندگان در لایه پایه، یک تعمیر قوی و پایدار طراحی کنند، و تمرکززدایی طولانی مدت و باز بودن لایتنینگ را حفظ نمایند.

شبکه لایتنینگ راه‌حل لایه دومی است که بر روی بلاکچین بیت کوین ساخته شده و برای بهبود مقیاس‌پذیری و کارایی شبکه بیت کوین طراحی شده است. از طریق شبکه لایتنینگ، کاربران می‌توانند کانال‌های پرداخت را باز کنند، چندین تراکنش را خارج از زنجیره انجام دهند و نتیجه نهایی را در بلاکچین بیت کوین تسویه کنند.

چرخه‌سازی جایگزین، نوع جدیدی از حمله است که به مهاجم اجازه می‌دهد تا با سوءاستفاده از ناهماهنگی‌های موجود بین ممپول‌های فردی، وجوهی را از یک شرکت‌کننده در کانال بدزدد.

با این حال و علی‌رغم نگرانی‌های امنیتی موجود، ریارد توضیح داد که شبکه لایتنینگ به اندازه بسیاری از لایه‌های دوم اتریوم شاهد حمله نبوده است؛ چون کاربر‌های شبکه لایتنینگ همواره میزان اندکی از وجوه خود را در کیف پول خود نگهداری می‌کنند. بر اساس داده‌های پلتفرم DefiLlama، مجموعا ۱۹۴٫۱ میلیون دلار BTC در شبکه لایتنینگ قفل شده است.

منبع : cointelegraph.com

لینک مطلب : باگ‌های امنیتی شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست