بلاکچین SUI یک پروژه جدید در لایه 1 بلاکچین می‌باشد که توجه بسیاری را به خود جلب نموده است. این بلاکچین با بهره‌مندی از یک ویژگی‌ها و مزایای خاص در پیشرفت و توسعه بخشی از بلاکچین، نقش مؤثری را ایفا کرده است. در ادامه این مقاله قصد داریم تا با ارائه مطلب بیش‌تر در رابطه با این بلاکچین با ارزش اطلاعات مفیدی را ارائه کنیم، پس با ما همراه باشید.

معرفی پروژه سویی (Sui)

در ابتدا قصد داریم دلیل ایجاد پروژه سویی را تشریح کنیم. این پروژه به منظور حل برخی از مشکلات وب 3.0 طراحی و ارائه شده است. تمرکز اصلی این پروژه بر روی کاهش تأخیر در زمان لازم برای اجرای قراردادهای هوشمند و متحول کردن فناوری بلاکچین با افزایش سرعت و امنیت آن است. با استفاده از آن، توسعه‌دهندگان می‌توانند بدون نیاز به تجربه عمیق در زمینه بلاکچین، اپلیکیشن‌های خود را بسازند و قراردادهای هوشمند را بر روی یک پلتفرم امن و قابل اعتماد اجرا کنند که این کاربردها در زمینه nft کاملاً گویا است.

معرفی پروژه سویی (Sui)

مزایای بلاکچین Sui و ویژگی های بلاکچین سویی

در رابطه با بلاکچین سویی از ویژگی‌ها و مزایای بلاکچین آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای بلاکچین Sui و ویژگی های بلاکچین سویی

تراکنش ها به صورت موازی اجرا می شوند!

یکی از مزایای اجرای موازی تراکنش‌ها در بلاکچین Sui، افزایش سرعت و کارایی آن است. زمانی که تراکنش‌ها به صورت موازی اجرا می‌شوند، بلاکچین قادر است تعداد بیش‌تری از تراکنش‌ها را در یک زمان خاص پردازش کند، این باعث افزایش سرعت اجرای تراکنش‌ها و کاهش زمان انتظار برای تایید آنها می‌شود.
علاوه بر این، اجرای موازی تراکنش‌ها در بلاکچین Sui می‌تواند هزینه‌های تراکنش را کاهش دهد. با افزایش ظرفیت بلاکچین برای پردازش تراکنش‌ها، هزینه‌های مربوط به انتقال و ذخیره‌سازی داده‌ها کاهش می‌یابد.

امتیاز مثبت بلاکچین سویی؛ کارمزد پایین آن

از امتیازات مثبت بلاکچین Sui نسبت به اکثر شبکه‌ها کارمزد پایین است. به این معنی که برای انجام تراکنش‌ها و اجرای قراردادهای هوشمند در بلاکچین Sui، هزینه کم‌تری نیاز است. این ویژگی منجر به کاهش هزینه‌های تراکنش و جذابیت بیش‌تر برای کاربران در استفاده از بلاکچین Sui می‌شود.

تجربه کاربری پیشرفته و راه حل های پیشرو Web3

توسعه‌دهندگان شبکه Sui آن را به‌ عنوان یک بلاکچین همه منظوره با پهنای باند بالا، تراکنش‌های سریع و ارزان و البته یک رابط Web3 آسان معرفی کرده‌اند؛ در ارتباط با web3 توسعه‌دهندگان بلاکچین Sui ادعا می‌کنند که این بلاکچین، مهندسین را قادر می‌سازد تا با ارائه ابزارهای پیشرفته متعدد از کیت توسعه Sui (Sui Development Kit)، Web3 درجه یک UX تولید کنند.

بیشتر بخوانید: الگوریتم اجماع اثبات کار در بلاکچین چیست؟

ارز دیجیتال SUI چیست؟

توکن بومی بلاکچین سویی ارز دیجیتال Sui است که بر تراکنش‌های پرسرعت، سرعت بالای تراکنش‌ها و کاهش تأخیر در انجام قراردادهای هوشمند متمرکز است.
ارز دیجیتال Sui برای متمایز کردن خود از سایر بلاکچین‌ها مانند اتریوم (ETH)، سولانا (SOL) و پولکادات (DOT)، از فناوری‌های مختلفی برای افزایش سرعت و مقیاس‌پذیری شبکه، بدون به خطر انداختن امنیت دارایی کاربران، بهره می‌برد. این موارد به کمک موتور اجماع سویی (Sui consensus engine)، اجرای موازی تراکنش‌ها (parallel transaction execution) و زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند Move صورت می‌گیرد.

تیم توسعه دهندگان شبکه Sui

تیم توسعه‌دهندگان شبکه Sui یک گروه متخصص است که مسئول توسعه و پیشرفت شبکه Sui می‌باشند. این تیم متشکل از توسعه دهندگان حرفه‌ای و متخصصان قوی در زمینه بلاکچین است. Sui توسط میستن لبز (Mysten Labs) ایجاد شده است که تیم 13 نفره آن توسط پنج بنیان‌گذار اصلی، ایوان چنگ (Evan Cheng)، سام بلکشیر (Sam Blackshear)، آدنی ابیودون (Adeniyi Abiodun)، جورج دانزیس (George Danezis) و کوستاس چالکیاس (Kostas Chalkias)، راه‌اندازی شد. این اشخاص معماران اصلی برنامه کیف پول دیجیتال متا به نام نووی (Novi) هستند.

تیم توسعه دهندگان شبکه Sui

توکن شبکه Sui چیست؟

بلاکچین sui دارای یک توکن بومی با همین نام است که نقش مهمی در ساختار آن دارد. توکن SUI برای پرداخت هزینه‌های مربوط به اجرای قراردادهای هوشمند و تراکنش‌های شبکه کاربرد دارد. این کارمزد به ولیداتورها پرداخت می‌شود که نقش مهمی در حفظ امنیت و عملکرد شبکه دارند. همچنین کوین SUI به صاحبان آن اجازه می‌دهد که در تصمیم‌گیری‌های مربوط به شبکه Sui شرکت کنند که این شامل رأی دادن برای پیشنهادات بهبود، تغییر پارامترهای شبکه و انتخاب ولیداتورها خواهد بود.
علاوه بر این، کوین SUI را می‌توان برای استیکینگ قفل کرد. این به دارندگان SUI اجازه می‌دهد تا درآمدی را از این راه کسب کنند.

اهداف بلند مدت بلاکچین sui

این شرکت در حال برنامه‌ریزی برای فروش توکن عمومی بوده و راه‌اندازی شبکه اصلی و سکه‌های SUI در مسیر اهداف آن قرار دارند.
علاوه بر این، بنیاد Sui نیز به‌ تازگی اعلام کرده است که یک برنامه کمک مالی برای توسعه‌دهندگان برنامه‌های کاربردی در شبکه Sui دارد. بنابراین، تیم‌هایی که برای طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها، از شبکه‌های اجتماعی و بازی‌ها گرفته تا سیستم‌های پرداخت، راه‌حلی را ایجاد می‌کنند، می‌توانند کمک‌های مالی ۱۰ تا ۱۰۰۰۰۰ دلاری را از اکوسیستم سویی دریافت نمایند. این مسیر را می‌توان به عنوان اهداف بلند مدت سویی در نظر گرفت.

اهداف بلند مدت بلاکچین sui

اهداف بلند مدت بلاکچین sui

نحوه عملکرد بلاکچین sui تا حدودی نسبت به موارد مشابه خود در لایه 1 کمی متفاوت است و ما می‌توانیم در این رابطه به موارد زیر توجه کنیم.

استفاده از زبان برنامه‌نویسی موو (Move)

بلاکچین Sui از زبان برنامه‌نویسی موو (Move) برای تعریف قوانین و قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. این زبان به توسعه دهندگان امکان این را می‌دهد تا قوانین خود را در قالب قراردادهای هوشمند تعریف کنند.

اهداف بلند مدت بلاکچین sui

موتور اجماع Sui

موتور اجماع Sui از الگوریتم‌هایی مانند Proof of Stake (PoS) برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کند. این الگوریتم‌ها به کاربران با تعداد توکن‌های دارایی خود اجازه می‌دهند تا در فرایند تأیید تراکنش‌ها شرکت کنند که برایsui هم این چنین است.

انجام تراکنش‌ های تک مالکیتی و بالا بودن سرعت آن

بلاکچین Sui توانایی انجام تراکنش‌های تک مالکیتی را نیز دارد. همچنین، به دلیل استفاده از الگوریتم‌های سریع و بهینه، سرعت بالایی را در پردازش تراکنش‌ها تجربه می‌کند.

تایید تراکنش های مشترک با بالا بردن تضمین شبکه

در شبکه سویی با افزایش تضمین شبکه، تراکنش‌های مشترک نیز توسط شبکه تأیید می‌شوند. این عملکرد به افزایش امنیت و اعتماد در شبکه کمک می‌کند.

تایید تراکنش های مشترک با بالا بردن تضمین شبکه

آشنایی با معماری شبکه سویی

معماری شبکه سویی به شبکه Sui امکان این را می‌دهد تا به طور همزمان تعداد زیادی از تراکنش‌ها را پردازش و به صورت موازی فعالیت کند. معماری این شبکه به گونه‌ای است که برای استفاده از الگوریتم pos بسیار سازگارتر است.

تضمین امنیت شبکه Sui

بلاکچین Sui با استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری قوی و مکانیزم‌های امنیتی پیشرفته، امنیت شبکه را تضمین می‌کند. این شبکه از تکنولوژی‌هایی مانند امضای دیجیتال و هش کردن استفاده می‌کند تا امنیت تراکنش‌ها را حفظ کند.

هر کدام از موارد فوق خصوصیات عملکرد پروژه sui را تشریح می‌کنند و توجه به آنها نشان می‌دهد که عملکرد این پروژه تا چه مقدار بهینه و مثبت است.

تضمین امنیت شبکه Sui

سرمایه‌گذاران بلاکچین Sui چه کسانی هستند؟

تیم سازنده شبکه Sui یعنی Mysten Labs، موفق شد در سه مرحله، ۳۳۶ میلیون دلار برای این بلاکچین جذب سرمایه کند. بخش عمده سرمایه‌گذاری‌هایی که در Mysten Labs صورت گرفته توسط سرمایه‌گذارانی چون Andreessen Horowitz ،NFX ،Electric Capital ،Jump Crypto ،Standard Crypto ،Coinbase Ventures ،Samsung NEXT Scribble Ventures ،Coinbase Ventures ،Redpoint ،Sino Global Capital ،Lightspeed Venture Partners و Elizabeth Weil انجام شده است.

بیشتر بخوانید: معرفی بازی های بلاکچین

قیمت ارز SUI و پیش بینی قیمت آن

سویی با نماد اختصاری SUI با ارزش بازار حدود ۴۲۸.۵۳ میلیون دلار، در رتبه ۷۹ بازار قرار دارد. هر واحد از سویی در زمان انتشار این مقاله با قیمت ۰.۴۹۰۸۶۷ دلار، با احتساب نرخ تتر ۵۰,۲۱۶ تومان معادل ۲۴,۶۴۹ تومان معامله می‌شود. روند سه ماه اخیر این ارز نشان می‌دهد که مسیر حرکتی آن بسیار صعودی بوده و فرصت سرمایه‌گذاری عالی را برای خیلی از کاربران ایجاد کرده است. در حال حاضر پیش‌بینی می‌شود که روند قیمت آن تا مدتی به همین شکل افزایشی باشد؛ پس اگر قصد سرمایه‌گذاری در زمینه ارز دیجیتال دارید، الان بهترین فرصت برای شماست.

قیمت ارز SUI و پیش بینی قیمت آن

چه کیف پول هایی از ارز دیجیتال Sui پشتیبانی می کنند؟

در حال حاضر ارز دیجیتال SUI را می‌توان در کیف پول اختصاصی آن یعنی سویی والت (Sui Wallet)، تراست والت (Trust Wallet) و کیف پول سخت‌افزاری لجر (Ledger) ذخیره‌سازی کرد که از ارزهای سویی پشتیبانی می‌کنند.
شما می‌توانید با نصب اپ سویی والت روی گوشی‌ خود، علاوه بر ذخیره توکن‌های سویی، در آینده با اپلیکیشن‌های پلتفرم سویی نیز تعامل داشته باشید.

نحوه‌ی خرید و فروش توکن sui در بازار ارز دیجیتال

شما می‌توانید ارز دیجیتال Sui را از صرافی‌های معتبر سطح داخل و خارج کشور خرید و فروش کنید. لازم به ذکر است که با توجه به تحریم‌های موجود، بهتر است که از صرافی‌های مطمئن داخلی برای این موضوع اقدام نمایید. برای نمونه صرافی بیتکس روم یک گزینه عالی برای معاملات توکن sui است که برای کاربران ارز دیجیتال پیشنهاد می‌شود.
برای خرید و فروش توکن SUI در بازار ارز دیجیتال، ابتدا باید یک کیف پول دیجیتال ایجاد کنید که از SUI پشتیبانی کند. سپس می‌توانید توکن SUI را از صرافی‌هایی که این توکن را لیست کرده‌اند، خریداری کنید. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که بازار ارز دیجیتال ممکن است پر از ریسک باشد. بر همین اساس همیشه محدودیت‌ها و قوانین خاص خرید و فروش را بررسی کنید.
پس از خرید توکن‌های سویی می‌توانید آنها را در کیف پول خود نگهداری کنید و پس از بوجود آمدن شرایط مناسب، آنها را به فروش رسانید تا سودی را کسب نمایید. البته روش‌های دیگری چون استیکینگ هم می‌توانند به عنوان روش کسب سود مورد استفاده قرار گیرند.

نحوه_ی خرید و فروش توکن sui در بازار ارز دیجیتال

آینده ارز sui چگونه دیده می شود؟

بسیاری از کارشناسان معتقدند که بلاکچین sui یک تحول بزرگ در بلاکچین ایجاد کرده و سرعت رشد web3 را بالاتر می‌برد. با توجه به اینکه اجرای قراردادهای هوشمند در این بلاکچین با سرعت بیش‌تری انجام می‌شود، می‌توان گفت که یک انقلاب جدید در دنیای ارز دیجیتال محسوب می‌شود.
با افزایش محبوبیت وب web3، پتانسیل واقعی بلاکچین Sui پس از راه‌اندازی توکن شبکه خود، کامل می‌شود. همانطور که در این مقاله اشاره کردیم، توکن SUI مزایایی دارد که باعث کاربرد منحصر به فرد آن می‌شود. این ارز دیجیتال باید در آینده با بسیاری از پروتکل‌های بلاکچین دیگر رقابت کند و ساختار خود را برای شناخت و محبوبیت بیش از پیش رشد دهد.