تایید ETF نقطه‌ای بیت کوین افراد را از حضانت شخصی دور می‌کند و به طور بالقوه میلیون‌ها بیت کوین بدون پشتوانه را ایجاد می‌کند.

تایید بالقوه یک صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین (ETF) در ایالات متحده مشکلاتی اساسی مربوط به چشم‌انداز اصلی بیت کوین ایجاد خواهد کرد.

یوزک تتک تحلیلگر بیت کوین در شرکت کیف پول Trezor، می‌گوید ETF نقطه‌ای بیت کوین یک محصول سرمایه‌گذاری است که قیمت بیت کوین را با نگه داشتن بیت کوین ردیابی می‌کند.

راه حل‌های ذخیره‌سازی کریپتو برخلاف ETF بیت کوین به کاربران این امکان را می‌دهد که با مسئولیت کامل نگه‌داشتن کلید خصوصی یا دارایی‌های واقعی، مالک بیت کوین شوند.

تتک در مصاحبه خود با کوین تلگراف گفت:

ETFهای بیت کوین در اصل افراد را از حضانت شخصی دور می‌کند. همچنین ETFها در ظاهر امن‌تر از صرافی‌ها هستند و این امر به طور بالقوه یک ریسک سیستمی ایجاد می‌کند.

وی به سناریوی مصادره طلا در دهه 1930 اشاره کرد و بیان کرد که پیامدهای احتمالی تایید ETF نقطه‌ای بیت کوین، ذخیره بیت کوین‌ها در مکان‌هایی است، که می‌تواند تحت تصرف دولت در بیاید.

تتک در ادامه گفت که روش‌های خرید متعارف بیت کوین نیز مانند ETF نقطه‌ای بیت کوین، افراد را در معرض تغییرات قیمت بیت کوین قرار می‌دهد. در همین حال این سوال پیش می‌آید که آیا واقعا برای این کار به ETF نیاز داریم؟

مسئله دیگر این است که دارندگان ETF بیت کوین گزینه‌ای برای برداشت دارایی پایه ندارند. در عوض این دارایی‌ها توسط ETF نگهداری می‌شوند. این امر احتمال انتشار بدون کنترل بیت کوین کاغذی را افزایش می‌دهد. این بیت کوین انتشار شده توسط بیت کوین واقعی پشتیبانی نمی‌شود.

تتک گفت:

نتیجه این امر ایجاد میلیون‌ها بیت کوین بدون پشتوانه است که بازارهای واقعی را مخدوش می‌کند. همچنین ارزش بیت کوین واقعی را کاهش می‌دهد. این عوامل عاملیت بیشتری را به غول‌های مالی متمرکز و سنتی می‌دهد که نقطه مقابل دیدگاه اصلی ساتوشی ناکاموتا است.

همه افراد در خصوص تایید ETFهای نقطه‌ای بیت کوین خوشبین نیستند. همچنین آرتور هیز بنیان‌گذار صرافی BitMEX نیز معتقد است که ETFهای بیت کوین در صورت موفقیت می‌توانند، بیت کوین را به طور کامل نابود کنند.

در همین حال تحلیل‌گران بلومبرگ می‌گویند که ETFها با صرافی‌های متمرکزی مانند کوین بیس رقابت خواهند کرد. زیرا احتمالا کارمزدهای ETF کمتر از صرافی خواهد بود.

متی گرینسپن بنیان‌گذر کوانتوم اکونومیکس، در مصاحبه با کوین تلگراف گفت:

من هرگز بیت کوین کاغذی را خریداری نمی‌کنم. زیرا من حق حضانت شخصی را دارم که بیشتر موسسات این گزینه را ندارند.

وی ادامه داد که در برگزاری ETF بیت کوین مزایا و معایب زیادی برای سرمایه‌گذاران خرده فروش وجود ندارد. گرینسپن پیشنهاد داد که بیت کوین‌های خود را نگه دارید.

منبع: cointelegraph.com

منبع مطلب: آینده بیت کوین با تایید ETF چه خواهد شد؟