هاوینگ بیت کوین 2024 انجام شد و گرد و خاک خوابید. این رویداد تاریخی بدلیل کم شدن پاداش استخراج‌ بیت‌ کوین است که از 6.25 بیت کوین در هر بلوک استخراج شده به 3.125 بیت کوین کاهش یافت.

 چهارمین رویداد هاوینگ پس از ارسال 840000 بلوک با موفقیت انجام شد، نقطه‌ای که در آن پاداش‌های استخراج بار دیگر نصف می‌شود.

با این رویداد جامعه کریپتو مشتاقانه منتظر قیمت آینده بیت‌کوین است و برخی پیش‌بینی‌ها به 250000 دلار می‌رسد.

طبق داده‌های CoinMarketCap، اکنون قیمت بیت کوین 63960 دلار است که 1.16 درصد در 24 ساعت گذشته افزایش داشت.

این فرآیند برنامه‌ریزی شده در پروتکل بیت کوین است که با استخراج هر 210000 بلوک، تقریباً هر چهار سال یکبار انجام می‌شود.

سه هاوینگ آخر در سال‌های 2012، 2016 و 2020 اتفاق افتاد که بتدریج منجر به کاهش قابل توجه پاداش‌ استخراج بیت کوین شد. اولین هاوینگ بیت کوین در سال 2012 رخ داد که پاداش استخراج یک بلوک از 50 به 25 بیت کوین کاهش داشت.

هدف اصلی در هاوینگ بیت کوین، مدیریت کمبود و تنظیم تورم در عرضه بیت کوین است. این مکانیسم توسط بنیانگذار بیت کوین با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو بوجود آمده است.

فرآیند کم شدن پاداش استخراج، به طور موثر سرعت ایجاد بیت کوین جدید را کاهش می‌دهد، این سیستم تقریبا تا سال 2140 که تمام بیت کوین استخراج بشود، ادامه خواهد داشت.

ماینرهای بزرگ بیت کوین برای این رویداد آماده شده‌اند. Marathon Digital اخیراً اعلام کرده است که قصد دارد یک مرکز استخراج بیت کوین 200 مگاواتی (MW) در تگزاس به قیمت 87.3 میلیون دلار خریداری کند.

در همین حال، در دسامبر 2023، شرکت رقیب ماینینگ بیت کوین Riot Platforms، به تعداد 66560 ریگ ماینینگ را از سازنده MicroBT که بزرگترین افزایش نرخ را در تاریخ شرکت را داشت، خریداری کرد.

استفان کیمل، مدیرعامل M2 به کوین تلگراف گفت: هاوینگ بیت کوین یک رویداد مهم است که از نظر تاریخی نشان دهنده یک تغییر در بازار است و معمولاً روند صعودی آن در ماه‌های بعد آغاز می‌شود.

 همانطور که به نیمه چهارم سال قبل نزدیک می‌شدیم، پیش بینی‌ها نشان‌دهنده یک سیر تدریجی صعودی بود. با وجود پیش‌بینی‌های کوتاه‌ مدت در نوسان قیمت، جامعه کریپتو به افزایش قیمت بلند مدت بیت‌کوین خوش بین است

تیم دریپر، سرمایه‌گذار میلیاردی، در گفتگو با کوین تلگراف، معتقد است که هاوینگ به افزایش قیمت بیت کوین به 250000 دلار یا بیشتر کمک می‌کند، او مدام این پیش‌بینی‌ را به‌ویژه در سال 2022 اعلام کرده است.

یک دلیل ساده‌ نیز برای افزایش قیمت بیت‌کوین پس از هاوینگ، این است که عرضه کاهش می‌یابد و با افزایش فشار تقاضا، قیمت به طور طبیعی در بازار آزاد بالا می‌رود.

در همین حال، هربرت سیم با نام مستعار (مرد بیت کوین) به کوین تلگراف گفت که در حال حاضر عوامل دیگری هم در تخمین قیمت بیت کوین نقش دارند.

او گفت: تایید اخیر ETF بیت کوین در هنگ کنگ نیز به طور بالقوه تاثیر زیادی بر قیمت خواهد داشت و فقط هاوینگ نیست که در قیمت‌گذاری بیت کوین باید به آن توجه کرد.

سیم گفت: همه بانک‌های بزرگ چین باید خرید بیت کوین را شروع کنند.

منبع خبر: cointelegraph

لینک مطلب: هاوینگ بیت کوین 2024 انجام شد