مقررات ارزهای دیجیتال اتحادیه اروپا به نام MiCA (Markets in Crypto-Assets) در سال 2024 اجرایی خواهد شد.

به گفته چند متخصص، این مقررات تأثیر عمیقی بر کل بخش کریپتو خواهد داشت، تا جایی که حتی تبدیل به یک نقطه مرجع جهانی برای مقررات ارزهای دیجیتال می‌شود.

از آنجایی که اجرایی شدن آن زیاد طول نمی‌کشد برخی صرافی‌ها از قبل آماده‌سازی شده‌اند و امکان انجام اولین تحلیل را فراهم می‌کند و مقررات جدید ارزهای دیجیتال اروپا بر آینده تجارت کریپتو و حفاظت از مصرف کننده و پویایی بازار تضمین شده است.

اخیراً یک پرسش و پاسخ با Bitget Research برگزار شد و تأثیری را که MiCA بر بازار ارزهای دیجیتال اروپا خواهد گذاشت و در حال حاضر دارد را تجزیه و تحلیل کرد.

MiCA نقطه شروع چالش‌های عملیاتی و انطباق هم برای پلتفرم‌های کریپتو و هم برای خود معامله‌گران است که به زودی ارائه می‌شود.

یکی از جنبه‌های کلیدی ، شفافیت سیاست‌های جامعه در قبال ارزهای دیجیتال است که به عنوان زیربنای دستیابی به پذیرش گسترده دارایی‌های رمزنگاری عمل می‌کند.

به عنوان مثال، در ایالات متحده آمریکا چنین اصولی هنوز به وجود نیامده است، زیرا آنها هنوز یک مقررات ارزی مناسب را اتخاذ نکرده‌اند.

فقط به مسائل عمده‌ای فکر کنید که کوین بیس، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال آمریکا، یا SEC با آن مواجه است تا متوجه شوید که مقررات شفاف چقدر می تواند مفید باشد.

آینده تجارت کریپتو

به گفته کارشناسان MICA مشروعیت و ثبات بیشتری را برای بازارهای رمزنگاری به ارمغان می‌آورد، و این قانون جامع جدید عملیات کریپتو مؤسسات محتاط‌تر و سرمایه‌گذاران خرد را که به دلیل نبود مقررات خاص دلسرد شده بودند را هم می‌تواند جذب کند.

بنابراین بازار کریپتو می‌تواند با کاهش نوسانات پایدارتر شود. در عین حال، نوآوری نیز افزایش می‌یابد.

در واقع، این مقررات می‌تواند محیطی را ایجاد کند که به طور مؤثری نوآوری را در محدوده‌های قانونی روشن ترویج کند.

به این ترتیب، شرکت‌ها می‌توانند اعتماد بیشتری به سرمایه‌گذاری منابع برای توسعه فناوری‌ها و خدمات رمزنگاری جدید داشته باشند، تا جایی که حتی اتحادیه اروپا را به عنوان یک مرکز جهانی برای نوآوری در بخش بلاک چین و کریپتو قرار دهند.

چرا تا کنون این اتفاق نیفتاده است، زیرا عمدتاً سوئیس مرکز اصلی اروپایی واقعی دنیای ارزهای دیجیتال بوده است. علاوه بر این، در سطح جهانی، امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) به ویژه دبی، به عنوان یک مرکز بزرگ رمزنگاری جهانی درحال بروز شدن است

نباید فراموش کرد که چارچوب قانونی جدید اتحادیه اروپا در مورد ارزهای رمزنگاری شده نیز به حمایت از مصرف‌کننده مربوط می‌شود.

در واقع، مقررات جدید اقداماتی را برای محافظت از مصرف‌کنندگان در برابر کلاهبرداری و دستکاری بازار ارائه می‌کند، و این در نهایت می‌تواند اعتماد به بازارهای کریپتو را افزایش دهد و افراد بیشتری را به مشارکت و سرمایه‌گذاری تشویق کند.

با این حال، محدودیت‌های جدیدی نیز برای برخی از استیبل کوین‌ها وجود خواهد داشت و این می‌تواند منجر به کاهش نقدینگی بازار کریپتو شود.

چنین سناریویی خرید و فروش بسیار سریع را برای معامله‌گران دشوارتر می‌کند، به خصوص در بازارهایی که نقدینگی کمتری دارند.

در این صورت، معامله‌گران ممکن است به دنبال دارایی‌های جایگزینی برای نقدینگی و کم‌ریسک باشند، مانند سایر استیبل کوین‌ها یا ارزهای دیجیتال بدون محدودیت‌هایی که مزایای مشابهی را ارائه می‌دهند.

استیبل کوین‌ها و نقدینگی تنها بازارهای پویای کریپتو نیست که می تواند پس از اجرایی شدن MiCA تغییر کند.

به گفته تحلیلگران Bitget، یک چارچوب نظارتی سخت‌گیرانه‌تر می‌تواند باعث افزایش موانع ورود به بازارهای رمزنگاری شود، به ‌ویژه به دلیل کنترل زیاد مشتری (KYC) و کنترل‌های مبارزه با پول شویی (AML).

این حتی می تواند هم برای پلتفرم های کریپتو و هم برای خود معامله گران مشکلاتی را ایجاد  کند. سیاست‌های جامعه اتحادیه اروپا در واقع برای معامله‌گران کاملاً مطلوب است، اما با اقدامات احتیاطی لازم، در نهایت برای پلتفرم‌های رمزنگاری نیز مطلوب خواهد بود.

یکی از جنبه‌های کلیدی در این معنا، شفافیت سیاست‌های جامعه در قبال ارزهای دیجیتال است که به عنوان زیربنای دستیابی به پذیرش گسترده دارایی‌های رمزنگاری عمل می‌کند.

این همان چیزی است که به ویژه از پرسش و پاسخ Bitget Research به دست آمد، با این بیانیه که این شفافیت سیاست‌های جدید اتحادیه اروپا در رابطه با این موضوع همچنین به پلتفرم‌های رمزنگاری کمک می‌کند تا دستورالعمل‌های واضحی برای پیروی داشته باشند و در عین حال حفاظت کامل از حقوق و منافع معامله‌گران را تضمین کنند.

منبع خبر: en.cryptonomist