نروژ قوانین جدیدی را در ارتباط با مراکز داده تصویب کرد که نشان دهنده بررسی احتمالی بیشتر بیت کوین است.

وزیر انرژی این کشور که نگرانی‌های مربوط به انتشار گازهای گلخانه‌ای مربوط به استخراج بیت‌کوین را ذکر کرد، صنعت استخراج بیت کوین در نروژ تا این لحظه تا حد زیادی غیرقانونی بوده است.

قانون جدید، ثبت اسناد رسمی از تمامی مراکز داده در کشور از جمله اطلاعات مالکان و رهبران این مراکز و نوع خدمات دیجیتالی آنها را الزامی می‌کند. نروژ اولین کشور اروپایی خواهد بود که چنین قانونی را ایجاد می‌کند.

وزیر انرژی نروژ گفت با قانون جدید، دولت امیدوار است که به سیاستمداران دید کلی بهتری از مراکز داده در شهرداری‌هایشان ارائه دهد، که مبنای بهتری برای پذیرش یا رد فعالیت‌های آنها ارائه می‌کند.

همچنین او گفت هدفمان این است که صنعت را به گونه‌ای تنظیم کنیم که بتوانیم درها را برای پروژه‌هایی که نمی‌خواهیم، ببندیم.
این تصمیم می‌تواند به معنای بررسی دقیق‌تر برای استخراج‌کنندگان بیت‌کوین در کشور باشد، علاوه بر هاوینگ بیت‌ کوین در آینده، که پاداش‌های صدور بلاک را به نصف کاهش می‌دهد و سودآوری استخراج‌کنندگان بیت‌ کوین را به خطر می‌اندازد.

استخراج کریپتو با انتشار گازهای گلخانه‌ای بزرگ مرتبط است و نمونه‌ای از نوع کسب‌وکاری است که ما در نروژ نمی‌خواهیم.
وزیر افزود که آنها علاقه‌ای به کسب و کارهایی ندارند که به دنبال استخراج انرژی ارزان از کشور باشند.
تعداد زیادی شرکت استخراج بیت کوین در حال حاضر در شمال نروژ، جایی که برق ارزان ترین در این کشور است، فعالیت می‌کنند.

بر اساس گزارشی که در سال 2023 توسط رسانه محلی Dagsavisen منتشر شد، شرکت‌های استخراج کریپتو در شمال نروژ تقریباً به اندازه منطقه لوفوتن از برق استفاده می‌کنند.

آسلند اشاره کرد که علاقه چندانی به شرکتهای استخراج بیت کوین در نروژ وجود ندارد بلکه مراکز داده‌ای که عملکردهای مفید اجتماعی را ارائه می‌دهند، مورد استقبال قرار می گیرند. او بر اهمیت مراکزی که به‌عنوان سرورهای ذخیره‌سازی عمل می‌کنند، تأکید کرد و آنها را جزء لاینفک چارچوب اجتماعی نروژ دانست.

منبع خبر: cointelegraph

لینک مطلب: نظارت شدید نروژ بر ماینرهای بیت کوین