بلک‌راک (BlackRock)، بزرگترین شرکت مدیریت دارایی در جهان، یک مقاله تحقیقاتی منتشر کرده و در آن، از وجود بیت کوین در سبدهای سرمایه‌گذاری سنتی حمایت کرده است.

در این مقاله، محققان بلک‌راک عنوان کرد‌ه‌اند که تخصیص بهینه بیت کوین در یک سبد سرمایه‌گذاری متشکل از ۶۰ درصد سهام و ۴۰ درصد اوراق قرضه، باید ۸۴.۹ درصد باشد.

محققان بلک‌راک عملکرد و بازده بیت کوین را از جولای ۲۰۱۰ تا دسامبر ۲۰۲۱ تجزیه و تحلیل کردند. آن‌ها متوجه شدند که بیت کوین نوسانی در بازه قیمتی بزرگی به اندازه ۱۳۲ درصد در هر سال داشته است. به طور خاص، زمانی که بازده‌های مرکب پیوسته این دارایی را بررسی می‌کنیم، خمیدگی (Skewness) مثبتی در نمودار توزیع نرمال مشاهده می‌شود.

در همین حال، طبق تحقیقات، سومین گشتاور مرکزی (central moment) بازده بیت کوین، سالانه ۱۴۴ درصد بود. این رقم با ۰.۴۳- و ۰.۰۱ درصد مشاهده شده برای بازده سهام و اوراق قرضه کاملاً در تضاد است.

علاوه بر این، محققان بلک‌راک خاطرنشان کردند که بازده بیت کوین نشان‌دهنده تمایل ثابت این دارایی برای ایجاد سودهای قابل توجه است. آنها خاطرنشان کردند که معمولاً بازدهی‌ها مطابق با الگوهای استاندارد است، اما به طور متناوب، دوره‌های استثنایی وجود دارد. طی این دوره‌ها، قیمت‌ها سالانه بیش از ۱۰۰ برابر افزایش می‌یابد.

این تحقیق نشان داد که این خمیدگی مثبت برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال بازده قابل‌توجه هستند، جذاب است و آن‌ها را ترغیب می‌کند که مقادیر قابل توجهی بیت کوین را در سبد سرمایه‌گذاری خود بگنجانند. جالب اینجاست که حتی زمانی که پیش‌بینی می‌شود بیت‌ کوین طی سناریویی کاهش یابد، سرمایه‌گذارانی که روی به حداکثر رساندن سود تمرکز دارند، معمولاً ۳ درصد از پورتفوی خود را به بیت‌کوین اختصاص می‌دهند.

این تخصیص حتی زمانی که تنها یک درصد احتمال وقوع سناریویی بسیار سودآور وجود دارد، صادق است.تحقیقات بلک‌راک، موضع محتاطانه معمول موسسات مالی سنتی نسبت به ارزهای دیجیتال را زیر سوال می‌برد.

قابل ذکر است که بلک‌راک و ده شرکت مدیریت دارایی برجسته دیگر، اخیرا مجوز ارائه صندوق‌های ETF اسپات بیت‌ کوین را از کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) دریافت کرده‌اند.

منبع : coinedition.com

لینک مطلب : توصیه بلک‌راک به داشتن بیت‌کوین در سبد سرمایه گذاری