قیمت اتر در اثر اخبار منفی و اثراتش بر اعتماد سرمایه‌گذاران شاهد کاهش بوده است.

قیمت اتر پس از شکست سطح مقاومت 2320 در 15 دسامبر کاهش یافت. این اصلاح می‌توانند از سوی اظهارات منفی تنظیم‌کننده‌ها، هک اکوسیستم Web3، کاهش فعالیت شبکه اتریوم دانست.

اتر قبل از ورود به محدوده فعلی 2190 افزایش 40 درصدی داشته و تا 2360 دلار افزایش یافت. که این امر می‌تواند هاکی از یک دوره انباشت باشد.

قیمت اتر نیز تحت تاثیر هیاهوی سرمایه‌های قابل معامله در بورس (ETF) قرار گرفته است. این تاثیر به ویژه پس از تایید بلک راک مدیر دارایی جهانی، در خصوص سرمایه‌گذاری 9 تریلیون دلاری جهت راه‌اندازی ETF نقدی اتر بیشتر شد.

هک کانکتور لجر در 14 دسامبر نیز اثری منفی بر قیمت اتر داشته است. هکر از یک سوء استفاده فیشینگ برای دسترسی به حساب جاوا اسکریپت یکی از کارکنان سابق لجر استفاده کرد. این حمله بر کیف پول MetaMask و اکوسیستم ماشین مجازی اتریوم (EVM) تاثیر گذاشت. بررسی‌ها نشان داد که اکوسیستم Web3 هنوز به شدت به کد توسعه یافته و نگهداری شده توسط شرکت‌ها وابسته است. این نقض Web3 بر درک سرمایه‌گذاران از صنعت مالی غیر متمرکز (DeFi) اثر منفی داشت.

شبکه اتریوم با مشکلات خاصی مواجه است، که در را برای بلاکچین‌های رقیب از جمله Solana و Avalanche باز می‌کند. از جمله این مشکلات می‌توان به کارمز تراکنش شبکه اتریوم اشاره کرد. متوسط کارمزد تراکنش 9.9 دلار بوده که برای اکثر تراکنش‌ها غیرعملی است. از این رو کاربران مجبور به مقابله با پیچیدگی و خطرات اضافی استفاده از راه‌حل‌های لایه 2 می‌شوند.

تمام این مسائل موجب کاهش 5 درصدی ارزش اتریوم شده که به 12.26 میلیون رسیده است. این مقدار نزدیک به پایین‌ترین سطح اتریوم از آگوست 2020 است. این در حالی بوده که ارزش Solana 14 درصد افزایش یافت.

از بررسی حجم معاملات دریافتیم که حجم برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم برای بیش از یک ماه زیر 1.8 میلیارد باقی مانده در حالی که شبکه Solena افزایش قابل توجهی به 700 میلیون دلار داشته است.

یکی دیگر از اثرات منفی بر قیمت اتر بیانیه‌ای است که لین رتیک توسعه دهنده سابق بنیاد اتریوم به اشتراک گذاشت:

ما هرگز بیت کوین دیگری نخواهیم داشت. ما هرگز تصور بی‌نقص دیگری نخواهیم داشت. بیت کوین تنها دارایی رمزنگاری قابل سرمایه‌گذاری است.

این بیانیه در حالی منتشر شد که اتر با فشار منابع از جمله مقررات و کاهش فعالیت شبکه مواجه بود. این امر موجب شد که جذابیت منفی این رمزارز تشدید شود.

منبع: cointelegraph.com

منبع مطلب: عوامل کاهش قیمت اتر چیست؟؟