در قالب بلاکچین شبکه‌های بسیاری به ایجاده شده که موجب بوجود آمدن ارزهای دیجیتال مختلفی شده است. پولکادات نسل جدیدی از شبکه بلاکچین می‌باشد که بلاکچین‌های مختلف را در یک شبکه ادغام می‌کند.

  

رمز ارز پولکادات چیست؟

پولکادات با هدف رفع مشکل ارتباط زمان‌بر و آهسته میان بلاکچین‌های عمومی و خصوصی طراحی شده است. تمرکز این پروتکل بر انتقال ارزهای دیجیتال، حفظ ارتباطات و امنیت مشترک بلاکچین‌ها بوده و بلاکچین‌ها پس از قالب شدن در پروتکل پولکادات، می‌توانند به صورت موازی با یکدیگر فعالیت کنند.

این یکپارچگی که میان بلاکچین‌ها ایجاد می‌شود، موجب ترکیب شدن نقاط قوت بلاکچین‌های مختلف با یکدیگر بوده و همچنین نقاط ضعف آنها را کاهش می‌دهد.

خالق پولکادات و بنیان‌گذاران

گاین وود شخصی است که به عنوان مدیر این پروژه ، در سال ۲۰۱۴ این شبکه را راه‌اندازی کرد. وی علاوه بر پروژه پولکادات، بر توسعه اتریوم نیز دخیل بوده و به عنوان مخترع زبان برنامه‌نویسی Solidity و یلو پیپر ماشین مجازی اتریوم نیز مشهور است.

پولکادات

تاریخچه ارز دیجیتال پولکادات

گاین وود برای تمرکز بیش‌تر بر شبکه پولکادات، دو سال پس از راه‌اندازی آن، از شبکه اتریوم نیز به طور کامل جدا شد. وی در سال ۲۰۱۷ پولکادات را به کمک رابرت هابر مایر و پیتر چاپان، وارد بازار ارزهای دیجیتال کرد.

این ارز دیجیتال پس از گذراندن دوران بحرانی که هکرها برای آن ایجاد کرده بودند، سرانجام توانست در سال ۲۰۱۸ با ارتقا اکوسیستم خود و همچنین کمک‌های مالی Web3 به مسیر پیشرفت خود ادامه داده و در سال ۲۰۲۰ ایده انتقال حساب را به شبکه خود اضافه کند.

ساختار و معماری ارز دیجیتال پولکادات به چه صورتی است؟

همانطور که گفته شد، پولکادات به عنوان نسل جدید بلاکچین توانسته شرایط بهتری را در بستر بلاکچین ایجاد کند. اما چه تغییراتی در بلاکچین نسل جدید ایجاد شده است؟ در قسمت زیر به تغییرات حاصل شده می‌پردازیم.

مقیاس‌پذیری (Scalability): شبکه‌های معمول بلاکچین نمی‌توانند تراکنش تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال را در طی چند ثانیه انجام دهند؛ در حالی که شبکه پولکادات با تلفیق شبکه‌های بلاکچینی مختلف، شرایطی را ایجاد کرده است که مقدار کثیری از تراکنش‌ها با سرعت بالا و در طی چند ثانیه انجام می‌دهد. پولکادات تراکنش‌ها را به صورت موازی و در چندین زنجیره پردازش کرده و محدودیت‌های سایر شبکه‌ها را کنار می‌زند.

انزوا (Isolation): قبل از بوجود آمدن پروتکل پولکادات وضعیت فعالیت انواع شبکه‌های بلاکچین به شکل مستقل بود؛ در حالی که بعد از ایجاد این پروتکل، مشکل نبود تعامل و ارتباط میان انواع شبکه‌های بلاکچین رفع گردیده و آنها با یکدیگر همکاری‌های بسیاری را رقم زدند.

رمز ارز پولکادات چیست

ارتباط بین پولکادات و بلاکچین

برای خرید و فروش پولکادات بهتر است که در مورد بلاکچین آن اطلاعات کافی را کسب کنید.

همانطور که اشاره شد، بلاکچین در ورژن اولیه خود از امکان ارتباط میان شبکه‌های متعدد بی‌بهره بود، در حالی که با بوجود آمدن پولکادات به عنوان سری جدیدی از پروتکل بلاکچین، شرایط متفاوت شده و امکان ارتباط میان شبکه‌های مختلف ایجاد شد.

پولکادات قادر است بسیاری از چین‌های تخصصی را به شبکه گلوبال وصل کند. با داشتن هدفی جدی بر ایجاد زیرساخت web3، منظور اصلی Polkadot حذف کنترل اینترنت، اوپن سورس کردن و افزایش دسترسی یوزرهای عمومی است. در واقع Polkadot برای ارائه زیرساخت شبکه غیرمتمرکز ارائه گشته و به همین علت در دسترس عموم قرار گرفته است.

یک بلاکچین تکی در اکوسیستم، اوپن سورس  (Polkadot Parachain) نامیده می‌شود، در حالی که  زنجیره اصلی Relay  Chain نام دارد. ایده اصلی Polkadot این است که Parachain و relay chain توان این را داشته باشند که در هر زمان به راحتی با یکدیگر تبادل اطلاعات کنند. در این شرایط هر توسعه ‌دهنده‌ای می‌تواند پاراچین سفارشی خود را از طریق Substrate ایجاد نماید. Substrate چارچوبی برای ایجاد ارزهای دیجیتال و سیستم‌های غیرمتمرکز بوده که در بحث پاراچین‌های شخصی بسیار مطرح است.

ارز dot چیست؟

مانند سایر شبکه‌های بلاکچین، Polkadot نیز توکن‌ بومی خود را داشته که با نام DOT شناخته می‌شود. از سری کاربردهای توکن DOT می‌توان به دریافت جوایز، کمک به حفظ امنیت شبکه، نظارت بر اکوسیستم، به هم پیوستن پاراچین‌های مختلف و استیکینگ اشاره کرد.

polkadot

نقش ارز دیجیتال DOT

رمز ارز DOT بر پایه سه هدف کلی بوجود آمده است:

حاکمیت: امتیازاتی که معمولاً در پلتفرم‌های دیگر به ماینرها داده می‌شود، مثل تعیین ساختار کارمزد، تغییرات پروتکل و عملیات اضافه‌سازی و یا حذف پاراچین در این پروتکل به دارندگان توکن DOT اختصاص می‌یابد.

عملیات: دارندگان توکن‌های DOT، مکانیسم اجماع شبکه Polkadot را تسهیل می‌کنند. هولدرهای ارز دیجیتال DOT برای تضعیف حملات احتمالی باید ضمن حفظ یکپارچگی و اجماع، مشارکت فعالی داشته باشند.

پرداخت: سیستم به دارندگان توکن DOT و افرادی که در شبکه آن فعالیت بالایی داشته باشند، پاداشی را در قالب ارز دیجیتال DOT اهدا می‌کند.

رشد قیمت پولکادات چگونه است؟

پولکادات با پتانسیل هزار تراکنش در ثانیه در مقایسه با شبکه اتریوم، قدرت خود را به رخ می‌کشد؛ این شرایط وضعیتی را نمایش می‌دهد که قرار است قیمت آن تا پایان سال ۲۰۲۳ رشد زیادی را تجربه کند. این شرایط به همین طریق تا پایان دهه سوم قرن میلادی پیش‌بینی می‌شود.

قیمت پولکادات

کیف پول‌های پیشنهادی برای پولکادات

برای ذخیره توکن‌های پولکادات می‌بایست کیف پول مجازی داشته باشید که از این ارز پشتیبانی کند، هر چند اکثر کیف پول‌های ارز دیجیتال به علت شهرت این ارز از آن حمایت می‌کنند.

چند مورد از بهترین کیف پول‌های مناسب برای ذخیره این ارز دیجیتال عبارت است از: 

کیف پول پولکاولت polkawallet

این کیف پول مجازی با طراحی گرافیکی زیبای خود وهمچنین رابط  کاربری آسان، شرایط مناسبی را برای کاربران بوجود آورده است. جالب است بدانید، این کیف پول قابلیت استیکینگ ارزها را برای کاربران فراهم آورده است.

در این کیف پول از طریق اعلانات، مواردی مانند نظرسنجی‌ها و پیشنهاداتی در مورد ارزهای دیجیتال برای کاربران ارسال می‌شود که این اجازه را به آنان می‌د‌هد که بتوانند، در تصمیمات حاکمیتی ارزهای مختلف دنیای ارز دیجیتال، تأثیر مستقیمی را داشته باشند.

کیف پول متوال Mathwall

کیف پول Mathwall از آن دسته از کیف پول‌های ارز دیجیتال می‌باشد که علاوه بر اپلیکیشن، به صورت وب نیز در اختیار کاربران قرار گرفته است. این کیف پول، پشتیبانی از پولکادات را فراهم آورده تا سرمایه‌گذاران این ارز بتوانند، توکن‌های خود را در آن ذخیره کنند.    

کیف پول Parity Signer  

این کیف پول یک کیف پول مجازی آفلاین می‌باشد که قابلیت استفاده در سیستم‌های iOS و اندروید را دارا می‌باشد. در این کیف پول چندین کیف پول خصوصی نیز می‌توان ایجاد نمود، هر چند که این روش برای افراد تازه‌کار کمی کار دشوار است.

کیف پول تراست ولت Trustwallet

این کیف پول از آن دسته محل‌های ذخیره‌سازی ارز به شمار می‌رود که در بین جوامع ارزهای دیجیتال بسیار مشهور بوده و از اکثر ارزهای معتبر دنیای آن پشتیبانی لازم را به عمل آورده است. در همین راستا ارز دیجیتال پولکادات را می‌توان یخشی از ارزهایی دانست که امکان ذخیره‌سازی آن در کیف پول تراست ولت نیز فراهم است. 

کیف پول ارز دیجیتال

استخراج پولکادات چگونه است؟

پولکادات از الگوریتم (Nominated Proof-of-Stake) یا اثبات سهام نامزد شده برای تعیین اعتبارسنجی‌های خود استفاده می‌کند که این مسئله مانع استخراج توکن‌های پولکادات می‌شود. برای استخراج ارز دیجیتال به الگوریتم اثبات کار نیاز است.

خرید و فروش پولکادات

در خرید و فروش پولکادات، نکاتی مطرح است که باید به آنها توجه کنید.

برای خرید پلوکادات توسط کاربران ایرانی دو راه وجود دارد که اولین مورد آن، خرید مستقیم ارز پولکادات از طریق سایت‌های ایرانی با واحد ریال بوده و روش دوم آن هم خرید بیت‌کوین یا تتر از سایت‌های ایرانی و سپس تبدیل آن به پولکادات در صرافی‌های خارجی می‌باشد.

از آنجایی که ممکن است در اکثر صرافی‌های داخلی، ارز پولکادات را یافت نکنید؛ بر همین اساس، طی کردن روش دوم خرید پولکادات بهترین راه تهیه آن خواهد بود.

برای فروش این ارز هم می‌توانید، همان مسیر طی شده برای خرید را پیگیری نمایید؛ برای نمونه می‌بایست از طریق یک صرافی، ارزهای پولکادات خود را به اتریوم و یا تتر تبدیل نموده و سپس آن را به ارز فیاتی همچون ریال تبدیل کنید. هر چند که در صورت موفقیت در پیدا کردن صرافی امنی که از این ارز دیجیتال پشتیبانی ‌کند، دیگر نیازی به صرف زمان بیش‌تر نخواهد بود.    

خرید ارز پولکادات

پولکادات بخریم یا نه؟

در یکی از بخش‌های فوق به این مسئله اشاره شد که قیمت ارز دیجیتال پولکادات تا پایان سال ۲۰۲۳ قرار است که به طور چشمگیری افزایش یابد؛ بر همین اساس هدف ما بر این است که حداقل مقداری را برای سرمایه‌گذاری در این ارز درنظر بگیریم که به احتمال زیاد، کسب سود از این سرمایه‌گذاری در انتظارمان خواهد بود.  

اخبار پولکادات

اینکه به طور روزمره شاهد باشیم که وضعیت ارز دیجیتال مشهوری مثل پولکادات به چه شکلی پیش رفته و چه اتفاقاتی در طول روز و یا هفته برای آن رخ می‌دهد، تنها می‌توان از طریق اخبار آن متوجه شد. در وب‌سایت کریپتونگار قادر به رویت اخبار جدید ارز دیجیتال پولکادات خواهید بود که به ویژه برای کسانی که به دنبال سرمایه‌گذاری در آن هستند، می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

ارتباط بین پولکادات و بلاکچین

آینده پولکادات

ارز دیجیتال پولکادات جزو مهم‌ترین ارزهای دیجیتال دنیا به شمار می‌رود، این ارز جزو ارزهای پرنوسان بوده و به طور میانگین، روند حرکتی آن در حالت افزایشی است.

پیش‌بینی می‌شود که قیمت آن تا سال ۲۰۳۰ به میزان زیادی افزایش پیدا کرده و رکوردهای زیادی را جابجا کند.

علت رو به پیشرفت بودن این ارز، حاصل جدید بودن فناوری آن می‌باشد که بسیاری از شبکه‌های موجود بلاکچین را به خود وابسته کرده است.

آشنایی با اصطلاحات پولکادات

اصطلاحاتی که در لایت پیپر (Light Paper) پولکادات مورد استفاده قرار گرفته‌اند، شامل موارد زیر می‌باشد:

  • پاراچین : پاراچین مخفف عبارت “زنجیره‌های موازی” (Parallelized Chains) است که بلاکچین‌های تک زنجیره‌ای را به صورت موازی و از طریق شبکه Polkadot به اجرا در می‌آورد.
  • ریلِی‌چین : ریلی‌چین به عنوان شبکه اصلی پولکادات، به تلفیق‌سازی بلاکچین‌های مستقل می‌پردازد. 
  • بریج‌چین : بریج‌چین برای اتصال زنجیره‌هایی است که از پروتکل‌های نظردهی پولکادات بهره نمی‌برند.
پولکادات

پروژه‌های رمز ارز پولکادات

هم‌اکنون، حدود ۲۵۳ پروژه از پل‌های بیت‌کوین و اتریوم گرفته تا ایجاد اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) بر روی پولکادات در حال اجرا است. برخی از آنها قبلاً مورد توجه سرمایه‌گذاران بسیاری قرار گرفته‌اند که از جمله آنها می‌توان به پروژه شرکت KR1 اشاره داشت.

البته شرکت KR1 تنها سرمایه‌گذار علاقه‌مند به اکوسیستم در حال رشد پولکادات نیست. در سپتامبر ۲۰۲۰ کمپانی توسعه دارایی‌های دیجیتال راک‌ایکس (RockX) یک برنامه سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیون دلاری را در حمایت از پروژه‌های مبتنی بر پروتکل Polkadot راه‌اندازی کرد. بودجه‌ای که در توکن این شبکه یعنی DOT برای هر یک از پروژه‌ها در نظر گرفته شده است معادل ۵۰۰،۰۰۰ دلار است. قرار بر این است که RockX در ازای پروژه‌های پشتیبانی شده، توکن و یا سهام دریافت کند.

نقش Polkadot در پروژه‌های دیفای

حوزه‌های امور مالی غیرمتمرکز به ترکیب‌پذیری، ارتباطات میان شبکه‌ای، انتقالات ارزش و پروتکل‌های ادغام شده با یکدیگر متکی هستند که همین شرایط باعث می‌شود، پروژه‌های دیفای از پولکادات استفاده کنند. برای مثال، پروژه اتوماسیون دیفای و آکروپولیس اجماع محور به ادغام با میکر (Maker)، کامپاند (Compound)، کرو (Curve) و دی‌وای دی‌ایکس (dYdX) بستگی دارد؛ به این دلیل که آنها همکاری‌های زیادی را با اکوسیستم پولکادات تجربه کرده‌اند.

دیفای

پروتکل‌های گاورننس در Polkadot

از آنجایی که پولکادات در ساختار خود از الگوریتم اجماع اثبات سهام (Proof Of Stake) استفاده می‌کند؛ کاربران می‌توانند با نگهداری توکن‌های  Dotبه نود شبکه پولکادات متصل شده و در روند ساخت بلاک و همچنین تأیید تراکنش‌ها نیز دخیل باشند. به نودهای متصل شده به این شبکه را ولیدیتور می‌گویند.

مزایای پولکادات برای کاربران

زمانی که کاربران در ارز دیجیتال پولکادات سرمایه‌گذاری کرده و از شبکه آن استفاده کنند، مزایایی را برای آنها در بر خواهد داشت.

صرفه‌جویی در زمان: سرعت بالای تراکنش‌های شبکه پولکادات، منجر به صرفه‌جویی در زمان کاربران و همچنین تصمیمات کارآمدتر و مفیدتر آنها در کسری از ثانیه می‌گردد.

امنیت بالای شبکه: امنیت بالای شبکه پولکادات که یکی از اهداف اصلی این شبکه محسوب می‌شود، سبب افزایش پایداری کلیه بلاکچین‌ها و زنجیره‌های مرتبط با پولکادات شده است. بدین ترتیب، شرایط انجام تراکنشات کاربران در این شبکه به شکلی امن خواهد بود.

ارتقا پذیری: از سری کارهای مهمی که توسط پولکادات انجام شده این است که بروزرسانی و ارتقاپذیری پاراچین‌ها را بسیار آسان کرده و همین مسئله نیاز به استفاده از هاردفورک‌ها در شبکه که خود سبب دو قسمتی شدن کاربران و یا به ‌عبارتی جدایی جوامع می‌شود را از بین برده است. از این طریق زنجیره بومی شبکه را می‌توان بدون بروز هیچگونه مشکلی بروزرسانی کرد.

polkadot

آشنایی با پولکادات این شرایط را برایتان فراهم می‌آورد تا از اکوسیستم آن اطلاعات مفیدی را بدست آورده و بهترین استفاده را در جهت سرمایه‌گذاری و کاربردهای مختلف آن داشته باشید.