برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) دارایی‌های کاربر را از طریق تراکنش‌های زنجیره‌ای مدیریت می‌کنند و پروژه‌های دارای آسیب‌پذیری در قراردادهای هوشمند حاکم خود را در معرض خطرات حیاتی، مانند استخراج غیرمجاز از کاربر یا دارایی‌های ادغام‌شده قرار می‌دهند. به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، ممیزی با قرارداد هوشمند انجام می‌شود. کاربران موسسات حسابرسی اصلی موجود با چندین چالش روبرو هستند.

  • هزینه موسسات حسابرسی سنتی بسیار بالا است و از ده‌ها تا صدها هزار دلار متغیر است.
  • تأکید بر دریافت «مهر تأیید» در مؤسسات حسابرسی اولویت دارد که اغلب هدف اصلی افزایش امنیت را کنار می‌گذارد.
  • مشورت با یک مؤسسه حسابرسی می‌تواند به دلیل زمان صرف شده برای ممیزی، عرضه محصول و فهرست نشانه‌ها را به تاخیر بیندازد.
  • دقت گزارش‌ها و هزینه‌های ارتباطی بسته به حسابرسی که محاسبات را انجام می‌دهد، می‌تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد.

این چالش‌ها به این واقعیت نسبت داده می‌شود که ممیزی‌ها توسط انسان انجام می‌شود. به عنوان مثال، بخش قابل توجهی از هزینه‌های بالای موسسات حسابرسی صرف حق الزحمه حسابرسان حرفه‌ای می‌شود. حسابرسان انسانی می‌توانند جزئیات را نادیده بگیرند و این فرآیند می‌تواند زمان‌بر باشد.

این یک گزارش مبتنی بر هوش مصنوعی در مورد ممیزی پروتکلی به نام Lockon است که امکان سرمایه‌گذاری شاخص در ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کند. تیم Lockon از اینکه فهمیدند این یک گزارش مبتنی بر هوش مصنوعی است متعجب شد؛ زیرا آنها نکات مربوط به آسیب‌پذیری‌ها را دقیق تشخیص دادند.

شرکت‌های حسابرسی سنتی ده‌ها حسابرس حرفه‌ای را استخدام می‌کنند، در حالی که شرکت‌های حسابرسی مبتنی بر هوش مصنوعی «حسابرسان» به معنای سنتی ندارند. در عوض، چند متخصص قراردادهای هوشمند، نتایج تولید شده توسط هوش مصنوعی را بررسی می‌کنند و به طور قابل توجهی هزینه‌های حسابرسی را به حدود یک دهم شرکت‌های سنتی کاهش می‌دهند. مؤسسات حسابرسی می‌توانند حسابرسی‌ها را در مدت 24 تا 48 ساعت تکمیل کنند، در حالی که این مدت برای شرکت‌‎های سنتی حدود دو هفته است، بنابراین دوره حسابرسی را ده برابر می‌کنند.

ممیزی شامل شناسایی نقاط ضعف در منطق و عملیات یک پروژه خاص است. این موضوع در کد پروژه نوشته نشده است، اما می‌توان آن را در منابع خارجی مانند کاغذهای سفید و اسناد یافت.

بدون قرار دادن این اطلاعات در سیستم هوش مصنوعی، برخی از خدمات حسابرسی مبتنی بر هوش مصنوعی نمی‌توانند منطق خاص یک پروژه را بررسی کنند. بنابراین، برخی از خدمات حسابرسی مبتنی بر هوش مصنوعی تنها از طریق حسابرسان انسانی به این جنبه می‌پردازند و حسابرسی جامع تری ارائه می‌دهند.

در حالی که ممیزی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی هنوز کامل نیستند، آنها مزایای قابل توجهی را برای پروژه‌هایی که به دنبال کاهش هزینه‌های حسابرسی هستند ارائه می‌دهند. آنها همچنین به طور فزاینده ای به عنوان یک “پیش حسابرسی” قبل از تعامل با موسسات حسابرسی سنتی استفاده می‌شوند، زیرا شناسایی اشکالات مهم از قبل می‌تواند هزینه‌های پرداخت شده به موسسات حسابرسی را کاهش دهد. همچنین ادغام خدمات حسابرسی مبتنی بر هوش مصنوعی در فرآیند CI/CD به عنوان راهی برای بهبود کیفیت کد در نظر گرفته می‌شود.

منبع خبر: cointelegraph

لینک مطلب: خدمات حسابرسی هوش مصنوعی می‌تواند صنعت حسابرسی را به هم بریزد.