از آنجایی که کشورهایی مانند عربستان سعودی به دنبال جایگزینی برای دلار آمریکا هستند، بنابراین فسخ این نوع قرارداد برای بازارهایی مثل ارزهای اصلی مختلف و ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، پیامد‌های عمیق و تاثیرگذاری دارد.

این تغییر در معاملات نفتی ممکن است منجر به افزایش تورم و کاهش اتکا به فیات سنتی شود و بیت کوین را به عنوان یک جایگزین سودمند قرار دهد.

 این چشم‌انداز در حال تحول، محیط مساعدی را برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین ایجاد می‌کند، زیرا سرمایه‌گذاران ممکن است آن را به‌طور فزاینده‌ به عنوان محافظی در برابر تورم و کاهش ارزش پول ببینند.

انقضای اخیر قرارداد نفتی ایالات متحده و عربستان سعودی در 9 ژوئن 2024، باعث تغییر قابل‌توجهی در پویایی مالی جهانی با مزایای بالقوه برای بیت کوین (BTC) می‌شود.

 این قرارداد که دلار آمریکا را به عنوان ارز اصلی معاملات نفتی با عربستان سعودی تعیین کرد، از سال 1972 سنگ‌بنای مالی جهانی بوده است.

 فسخ این قرار‌داد به عربستان سعودی اجازه می‌دهد گزینه‌های تجاری خود را متنوع کند، از جمله امکان استفاده از ارزهای مختلف مانند چین RMB، یورو، ین، یوان و ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین.

این رویگردانی از دلار آمریکا می‌تواند حرکت به سمت سایر ارزها و دارایی‌های دیجیتال را تسریع کند و قابل ذکر است، که عربستان سعودی به پروژه ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) تحت رهبری چین، mBridge ملحق شده است که شامل بانک‌های مرکزی چین، هنگ‌کنگ، تایلند و امارات نیز می‌شود.

قرارداد نفتی ایالات متحده و عربستان سعودی که از (8 ژوئن 1974) شروع شده بود، آخر این هفته پس از 180 روز اطلاع‌رسانی به پایان رسید، هدف این پروژه تسهیل تراکنش‌های گسترده جهانی با استفاده از CBDC است و با ماشین مجازی اتریوم سازگار است و باعث ادغام بیشتر ارزهای دیجیتال در جریان اصلی مالی می‌شود.

تغییر دلار از دلار نفتی منجر به افزایش چاپ دلار آمریکا می‌شود که بتواند انحصار تجارت جهانی نفت خود را حفظ کند و این امر باعث تورم می‌شود، افزایش تورم به طور کلی ارزش ارزهای فیات (پول سنتی) را کاسته و دارایی‌هایی مانند بیت کوین را جذاب‌تر می‌کند.

عرضه ثابت و ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین می‌تواند یک جایگزین مناسب درعدم قطعیت معاملات اقتصادی باشد.

 از آنجایی که اساسا ارزش ارزهای فیات به دلیل تورم کاهش می‌یابند، بیت کوین می‌تواند با افزایش پذیرش در بازار به عنوان پوششی در برابر تورم عمل کند و تورم هم ممکن است سرمایه‌گذاران را به سمت دارایی‌های جایگزین مانند بیت کوین هدایت نموده و ارزش آن را افزایش دهد.

با وجود نگرانی‌ها مبنی بر اینکه ممکن است افراد عادی در طول افزایش تورم روی بیت کوین سرمایه‌گذاری نکنند، ولی رونق آن در بازار همچنان می‌تواند به افزایش بلندمدت ارزش بیت‌کوین کمک کند.

پایان معامله دلار نفتی آمریکا و عربستان می‌تواند آغاز یک اقتصاد جهانی متنوع‌تر و دیجیتالی‌تر باشد و بیت‌کوین آماده بهره‌مندی از این تغییرات اساسی است و این می‌تواند یک مرحله صعودی را برای بیت کوین آغاز کند زیرا به یک قسمت مهمی از پرتفوهای مالی جهانی تبدیل می‌شود.

بیت کوین (BTC) در نمودار چهار ساعته، با 0.48 درصد افزایش 71000 دلار معامله شد و در حال حاضر نوسان دارد که با قیمت 69600 دلار معامله می‌شود و نشان‌دهنده افت 0.06 درصد است.

نمودار تاثیر فسخ مغاملات نفتی عربستان وامریکا وتاثیر ان در بیت کوین

از امروز، نقطه محوری 69,100 دلار است که یک خط پایه مهم برای معامله‌گران فراهم می‌کند و بسته‌شدن شمع‌های بالاتر از این سطح، از پیش‌بینی صعودی بودن قیمت بیت کوین حمایت می‌کند.

سطوح مقاومت نزدیک به 70,100 دلار و پس از آن 71,100 و 71,900 دلار تعیین شده است. از جنبه نزولی، سطوح پشتیبانی 68400 دلار، 67600 دلار و 66600 دلار است.

منبع خبر: cryptonews

لینک مطلب: پیش‌بینی قیمت بیت کوین با پایان معامله نفتی