سال‌هاست که حامیان ارزهای دیجیتال از قابلیت تغییر جهان و فناوری بلاک‌ چین حمایت کرده‌اند. با این حال، با گذر از هر چرخه بازار، پروژه‌های جدید می‌آیند و می‌روند و این پروژه‌ها دائم در حال دادن وعده‌ی «کسب سود در دنیای واقعی» هستند. با وجود اینکه اکثر توکن‌ها وعده حل مشکلات دنیای واقعی را می‌دهند، تنها تعداد کمی از افراد به این سود می‌رسند و ما بقی صرفاً سرمایه‌گذاری‌های سوداگرانه هستند. در اینجا سه راهکاری که سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال برای کسب سود در بازارهای صعودی و نزولی انجام می‌دهند به شما آموزش داده می‌شود.

از جمله این روش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وام دادن
  • استیبل‌ کوین فارمینگ
  • توکن‌های بدون ضرر
  • ایردراپ و Lockdrop

وام دادن توکن‌ها

 وام دادن توکن‌ها، یکی از ساده‌ترین روشها برای کسب سود است که به دارندگان ارزهای دیجیتال پیشنهاد می‌شود. از زمانی که بخش مالی غیرمتمرکز (DeFi) در سال 2020 شروع به کار کرد، فرصت‌های موجود برای دارندگان کریپتو جهت وام دادن توکن‌های خود در ازای پاداش، چند برابر شده است.

 پروتکل‌های DeFi با تراشه آبی مانند Aave ،Maker و Compound بازدهی معقولی را برای استیبل‌ کوین‌ها ارائه می‌کنند و پروتکل‌های کمتر شناخته شده اغلب در تلاش برای جذب نقدینگی، پاداش‌های بالاتری ارائه می‌دهند. اخیراً، حوزه وام‌دهی کریپتو به حوزه‌هایی گسترش یافته است که معمولاً تحت سلطه امور مالی سنتی هستند. این موضوع به ویژه در مورد املاک و مستغلات صادق است. جایی که تعدادی از پلتفرم‌های آزمایشی وام و فهرست‌بندی مبتنی بر ارز دیجیتال در حال پیشرفت هستند.

 پلتفرم‌هایی مانند Vesta Equity و USDC.homes که به تازگی راه‌اندازی شده‌اند، به دارندگان رمز ارز این فرصت را می‌دهند تا دارایی‌های خود را برای دریافت وام مسکن وثیقه کنند یا در ازای بازدهی بلندمدت، آن‌ها را به خریداران مشتاق خانه وام دهند.

استیبل‌ کوین فارمینگ (استخرهای نقدینگی)

 روش دیگر برای نگهداری ارزهای دیجیتال و کسب سود از آنها، استیبل‌ کوین فارمینگ است. بازار ارزهای دیجیتال به دلیل نوسانات بالا و معاملات پرخطر خود شناخته شده است. با این حال کسب سود در استیبل‌ کوین‌ها راه امن‌تری برای رشد سبد بدون ریسک سرمایه‌گذاری در بیت‌ کوین (BTC) و آلت‌ کوین‌ها است.

در بازارهای صعودی و نزولی، نقدینگی لازم است تا پروتکل‌های DeFi به درستی کار کنند. همچنین ادغام استیبل‌ کوین‌ها در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز به بلوغ بازار و نقدپذیری کافی کمک کرده است. پلتفرم‌هایی مانند Curve Finance ،Beefy Finance و Trader Joe بازدهی را در استخرهای نقدینگی ارائه می‌کنند و نرخ‌ها می‌توانند به 20% APY نیز برسند.

پیشنهاد توکن‌های بدون ضرر

 یکی دیگر از روشهای کسب سود از بازارهای صعودی و نزولی ارز دیجیتال، شرکت در عرضه‌های توکن بدون ضرر است که در سراسر اکوسیستم راه‌اندازی می‌شود. نمونه‌ای از یک پیشنهاد توکن بدون ضرر، حراج‌های پاراچینی است که در شبکه‌های پولکادوت و کوساما انجام می‌شود. در این نوع راه‌اندازی پروتکل، سرمایه‌گذارانی که علاقه‌مند به حمایت از یک پروژه هستند، می‌توانند DOT یا KSM را برای مدت زمان مشخصی بعنوان نوعی پشتوانه برای پروژه مسدود کنند.

مشارکت‌کنندگان در ازای قفل کردن سرمایه‌ خود در قرارداد هوشمند پروژه، از توکن‌های بومی پروتکل تازه راه‌اندازی شده دریافت خواهند کرد. در پایان دوره مشخص شده، کل موجودی توکن‌ها به مشارکت‌کننده بازگردانده می‌شود. این بدان معناست که آنها با حفظ دارایی‌های اصلی خود، همزمان دارایی‌های جدید را به سبد خود اضافه می‌کنند. Lockdrops یک نمونه دیگر از این نوع توکن بدون ضرر است.

ایردراپ و Lockdrop

اصطلاح ایردراپ احتمالاً برای همه علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال آشنا است. این عبارت برای توزیع توکن‌ها بین دارندگان و شرکت‌کنندگان و ایجاد علاقه به یک توکن خاص در جامعه رمزنگاری استفاده می‌شود. اکنون Lockdrop را می‌توان نسخه ارتقا یافته ایردراپ در نظر گرفت؛ زیرا مانند ایردراپ برای توزیع توکن‌ها استفاده می‌شود ولی نیازی به جمع‌آوری سرمایه ندارد.

در ایردراپ توکن‌های رایگان برای افراد به صورت تصادفی ارسال می‌شود به این امید که اگر افراد زیادی آن‌ها را دریافت کنند، پروژه موردنظر مشهور شده و افراد زیادی از آن توکن خریداری خواهند کرد.

برای به دست آوردن توکن‌های رایگان در یک lockdrop، کاربران باید تعهد کوچکی داشته باشند. در این تعهد توکن‌ها برای مدت زمان مشخصی قفل می‌شوند و بعد از پایان مهلت زمانی، سرمایه‌گذاران علاوه بر دریافت همان توکن‌ها، سود توکن‌ها را نیز دریافت می‌کنند. زمان قفل شدن بسته به نوع توکن متفاوت خواهد بود.

لینک مطلب : کسب سود از بازارهای صعودی و نزولی

منبع: cointelegraph.com